Змішана виборча система
Політологічний словник
Змішана виборча система – різновид виборчої системи, яка включає елементи мажоритарної та пропорційної виборчої систем. Потреба у 3. в. с. з’являється у країнах, де відбувається пошук і становлення виборчих систем, або там, де необхідно досягти компромісу між принципом представництва у парламенті різних політичних сил та стабільністю сформованого на коаліційній основі уряду. Іноді така система є перехідною від мажоритарної до пропорційної виборчої системи і застосовується з метою активізації та консолідації
Найпростішим різновидом З. в. с. є вибори до однопалатного парламенту, коли кількість виборчих округів ділиться пополам. Внаслідок цього одна половина депутатів обирається за окремими мажоритарними округами, а друга половина – за партійними списками у єдиному загальнонаціональному округу.
У країнах з двопалатною
В Україні до 1998 р. вибори відбувалися за мажоритарною виборчою системою. Починаючи з 1998 р. до 2002 р. вибори до Верховної Ради України проходили за З. в. с. У 2004 р. сталися чергові зміни до виборчого закону, згідно з яким відтепер вибори до законодавчого органу влади в нашій країні відбуваються за пропорційною виборчою системою. При цьому внесено зміни до прохідного бар’єра для політичних партій і виборчих блоків партій. Віднині він становить З % для партій і 6 % для виборчих блоків.
Погорілко В. Ф. Змішана виборча система: Юридична енциклопедія. – Т. II. – К., 1999.
Л. Шкляр