ЗНАЧЕННЯ ШТУЧНИХ ЕКОСИСТЕМ У ЖИТТІ ЛЮДИНИ. ЗЕЛЕНА АРХІТЕКТУРА
УРОК 17. ЗНАЧЕННЯ ШТУЧНИХ ЕКОСИСТЕМ У ЖИТТІ ЛЮДИНИ. ЗЕЛЕНА АРХІТЕКТУРА
Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів про штучні екосистеми та їх значення в житті людини, сформувати загальні уявлення про зелену архітектуру; розвивати уміння будувати опорні схеми, наводити приклади використання людиною різних штучних екосистем, пояснювати значення зеленої архітектури, доглядати за культурними рослинами.
Обладнання: зображення штучних екосистем, фотографії парків, садів, скверів, пророщене насіння.
Основні поняття: штучні екосистеми,
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань та вмінь
1. Перевірка домашнього завдання
– Огляд результатів практичної роботи “Підготовка насіння до посіву”. Підбиття підсумків, відповідь на запитання: для чого потрібно проводити підготовку насіння до посіву?
– Приклади харчових ланцюгів між організмами штучних екосистем.
2. Завдання
Спрогнозуйте наслідки, які відбудуться із штучними екосистемами, якщо людина перестане за ними доглядати.
III. Мотивація навчальної та
Проблемне запитання. Для чого людина створює штучні екосистеми? (Варіанти відповідей учнів)
Штучні екосистеми у житті людини мають величезне значення. По-перше, завдяки штучним екосистемам людина забезпечує себе продуктами харчування, сировиною для виготовлення одягу, взуття, предметів побуту. По-друге, створення штучних екосистем допомагає людині розв’язати низку практичних завдань, а саме: укріплення схилів річок, ярів, балок; захист полів від вітрів, очищення повітря та поглинання шумів, проведення науково-дослідних робіт. По-третє, люди створюють штучні екосистеми з метою забезпечення відпочинку та естетичного задоволення. Для того щоб детальніше відповісти на питання “Для чого людина створює штучні екосистеми?”, пригадаємо, систематизуємо та узагальнимо знання, що були отримані під час вивчення теми.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Значення штучних екосистем в житті людини Завдання 1 (робота в групах)
Установіть, яке значення має штучна екосистема (поле, зоопарк, город, сад, ставок, теплиця, лісосмуга) в житті людини. Результати роботи оформіть у вигляді опорної схеми.
Наприклад:
2. Зелена архітектура
Зелені насадження очищують повітря, знижують рівень шуму, знімають нервове напруження. У природі тільки зелені насадження наділені здатністю створювати найсприятливіший для життя людини комфорт: засвоюючи лише тону вуглецю, рослини у повітря виділяють 3 тонни кисню. Життя поставило завдання не тільки зводити стіни новобудов, але й уміло поєднувати їх комфорт із “зеленою забудовою”.
Зелена архітектура – планування скверів і парків, підбір для них рослин.
Парки – упорядковані масиви зелених насаджень або озеленені ділянки, призначені для короткочасного відпочинку населення й оздоровлення природного середовища.
Види парків: меморіальні, дитячі, спортивні, історичні, національні природні, зоологічні, виставкові, дендрологічні, санаторські, ботанічні сади.
Лісопарки – упорядковані лісові масиви в межах міста або за ним, призначені для відпочинку населення й організовані в певну ландшафтно-планувальну систему. У лісопарках поєднуються завдання лісогосподарської діяльності з архітектурно-художньою, санітарно-гігієнічною, культурно-просвітницькою.
Сквери – упорядковані зелені ділянки, які є елементами архітектурно-художнього оформлення міст, призначені для короткочасного відпочинку населення.
Бульвари – озеленені смуги на магістралі для транспортного або пішохідного руху, прогулянок, короткочасного відпочинку.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Запитання
– Які знання потрібні фахівцям зеленого будівництва?
– Чому зелена архітектура набула великого значення у містах?
Завдання 2 (прийом “П’ять речень”)
Сформулюйте п’ятьма реченнями висновок про значення штучних екосистем у житті людини.
VІ. Підсумок уроку
VІІ. Домашнє завдання
1. Опрацювати параграф.
2. Намалювати ескіз скверу (саду, клумби, з позначенням назв рослин), які можна було б створити поблизу вашої школи (будинку).