Знос основних фондів та його види
ЕКОНОМІКА ПІДПРИЄМСТВА
РОЗДІЛ II
РЕСУРСИ ПІДПРИЄМСТВА
ТЕМА 10
ОСНОВНІ ВИРОБНИЧІ ФОНДИ
10.3. Знос основних фондів та його види
У процесі виробничого використання основні фонди поступово зношуються і в результаті втрачають свою первісну і споживчу вартість. Економічна сутність зносу полягає у втраті фондами їхньої вартості.
Розрізняють фізичний і моральний знос основних фондів. Фізичний знос – це втрата основними фондами їх споживчих якостей, що є проявом впливу на основні фонди природно-кліматичних (атмосферні
Розрізняють фізичний частковий та фізичний повний знос. Частковий знос можна усунути. Це означає, що споживчі якості основних фондів відновлюються за рахунок ремонту. Повний знос не можна усунути, він зумовлює необхідність ліквідації зношених фондів та заміни їх новими.
Мірилом фізичного зносу є коефіцієнт фізичного зносу основних фондів (Кф. зн), який можна обчислити за такими формулами:
Де А – сума амортизаційних відрахувань від початку служби (сума зношення), грн.;
Вкр – вартість капремонтів основних фондів від початку служби, грн.
Фізичний знос основних фондів у відсотках можна обчислити за формулою
Де Тф, Тн – відповідно фактичний та нормативний строк служби обладнання, роки.
Моральний знос настає, як правило, раніше від фізичного, тобто основні фонди, які ще не можуть бути використані, економічно вже не ефективні. Моральний знос – це зменшення вартості основних фондів під впливом підвищення продуктивності праці в галузях, що виробляють засоби праці, а також у результаті створення нових, більш продуктивних та економічно вигідних машин і устаткування, ніж ті, що перебувають в експлуатації.
Моральний знос буває двох форм. Моральний знос першої форми виникає в результаті знецінення старих основних фондів по причині зниження витрат виробництва в галузях, що поставляють основні фонди будівництву. В результаті вартість нових основних фондів тієї ж конструкції стає нижчою, ніж була в раніше випущених. Тому в процесі їхньої експлуатації на готову продукцію вони будуть переносити меншу по величині частку вартості, що робить їх відповідно більш ефективними і стимулює заміну старих фондів на нові.
Моральний знос другої форми – це обезцінення старих основних фондів через створення нових, більш ефективних.
Моральний знос 1-ої форми вимірюється за допомогою коефіцієнта морального зносу 1-ої форми (Км. зн.1):
Моральний знос 2-ої форми оцінюється за допомогою коефіцієнта морального зносу 2-ої форми:
Де В3ПОВ, ВнПОВ – повна вартість (ціна) відповідно застосованого і нового засобу праці;
П3, Пн – продуктивність або інший пріоритетний техніко-експлуатаційний показник тих самих засобів праці.
Загальний коефіцієнт зношення основних фондів (Кзаг. зн) визначається за формулою
Отже, в результаті фізичного та морального зносу основні фонди, що беруть участь у виробничому процесі, поступово втрачають свої корисні властивості та споживчі якості засобів праці і потребують обов’язкової заміни.