АДМІНІСТРАТИВНО-ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ ПОДІЛ УКРАЇНИ
РОЗДІЛ І. УКРАЇНА НА КАРТІ СВІТУ
УРОК 4. АДМІНІСТРАТИВНО-ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ ПОДІЛ УКРАЇНИ
Очікувані результати: учень пояснює, що таке адміністративно-територіальний поділ, розрізняє одиниці адміністративно-територіального поділу України; називає етапи формування території України; показує на карті області України та АР Крим.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник географії, зошит для практичних робіт, карти “історичні землі України”, “Адміністративно-територіальний устрій”.
Опорні поняття: історичні
Географічна номенклатура: Автономна Республіка Крим, області України, Київ, Севастополь.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання
Географічний диктант
Клас поділяється по рядах на два варіанти, у кожному з яких різним історичним землям України відповідають певні цифри. Наприклад: Середня Наддніпрянщина – 1, 2; Запоріжжя – 3, 4; Галичина – 5, 6; Слобожанщина – 7,8. Залежно від відповіді учні повинні написати певну цифру.
Питання
1) На території цієї історичної землі
2) З кінця XVIII ст. територія цієї історичної землі була провінцією Австрійської імперії.
3) На території цієї історичної землі в XVI-XVIII ст. розташовувалася Запорозька Січ.
4) З часом найбільші поселення цієї історичної землі стали центрами полків, які малі певну автономію в Російській державі.
5) У середині XVII ст. тут сформувалася козацька гетьманська держава (Гетьманщина).
6) Сьогодні територія цієї історичної землі включає Дніпропетровську, значну частину Запорізької та Кіровоградської областей.
7) У межах сучасного адміністративного поділу територія цієї історичної землі включає Київську, Черкаську, частину Полтавської, Кіровоградської, Дніпропетровської та Запорізької областей. Відповіді першого варіанта: 1, 5, 3, 7, 1, 3, 1.
II. Мотивація навчальної діяльності
Першими спробами адміністративно-територіального поділу можна вважати існування земель-князівств за часів Київської Русі. Однією з перших і головних таких земель була Київська, що виникла на етнічному грунті Русі, а відтак і Переяславська, Чернігово-Сіверська, Галицька, Волинська землі. Здобуття окремими територіальними утвореннями статусу землі фіксувалося офіційними документами – грамотами, що засвідчувало їх відносну самостійність.
Сьогодні адміністративно-територіальний поділ країни сприяє реалізації державної влади на місцях і здійсненню місцевою владою самоврядування.
III. Актуалізація опорних знань
Що ви знаєте з “Історії України” про адміністративно-територіальний поділ території країни в різні періоди?
На скільки областей розділено територію України?
Які ще адміністративно-територіальні одиниці країни ви знаєте?
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Історико-географічний огляд адміністративно-територіального
Поділу України
За часів Київської Русі територія сучасної України поділялася на землі-князівства. У період існування гетьманської держави було запроваджено полково-сотенний устрій. Після його скасування було утворено намісництва, а згодом губернії та генерал-губернаторства.
Галичина була частиною Австрії (згодом – Австро-Угорщини), де вона мала статус провінції.
У 1920 р. радянську Україну було поділено на губернії. У 1925 р. уведено окружний поділ, який у 1932 р. змінила система управління з областями та районами.
2. Сучасний адміністративно-територіальний поділ
У складі України виділяється Автономна Республіка Крим, двадцять чотири області й два міста – Київ і Севастополь (вони мають спеціальний статус). До середньої ланки адміністративно-територіального устрою належать адміністративні райони, яких налічується 490, та міста обласного підпорядкування. У складі районів є міста районного підпорядкування, селища і села.
Практична робота 2. Нанесення на контурну карту адміністративних одиниць України
3. Формування території України
Три основні етапи. Перший – кінець XVI – середина XVIII ст., другий – друга половина XVIII – ХІХ ст., третій – до середини XX ст.
V. Закріплення матеріалу
– Чим пояснюються зміни в адміністративно-територіальному устрої території України протягом XVII-XІХ століть?
– Які зміни відбувались у складі території України впродовж ХХ ст.? З якими історичними подіями вони пов’язані?
– Охарактеризуйте склад території України й особливості управління на різних етапах: князівському, польсько-литовському, козацькому, імперському, новітньому.
VI. Домашнє завдання
Для записів: