АКТИВНІ Й ПАСИВНІ ДІЄПРИКМЕТНИКИ
Мета:
– навчальна: розширити знання учнів про дієприкметник як особливу форму дієслова, сприяти формуванню навичок визначати активні й пасивні дієприкметники; розвивати загальнопізнавальні вміння знаходити активні й пасивні дієприкметники у текстах, визначати їх роль;
– розвивальна: розвивати творчі вміння використовувати активні й пасивні дієприкметники у власних висловлюваннях;
– виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу знайомити зі звичаями і традиціями рідного краю, виховувати
Внутрішньопредметні зв’язки:
– Лексикологія і фразеологія: засвоєння фразеологізмів, до складу яких входять дієприкметники.
– Фонетика. Орфоепія: правильне наголошення дієприкметників.
– Текст (риторичний аспект): створення текстів з уживанням дієприкметників.
– Культура мовлення і стилістика: правильне вживання дієприкметників у власному мовленні.
Міжпредметні зв’язки: використання дієприкметників у наукових текстах (історія).
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок на основі набутих знань.
Ми в минуле прагнем повернути,
Коли
І пригадати нині призабуте.
Які вони традиції несли,
Які були в них звичаї і жарти,
Пісні і думи, прагнення мети…
Минуле забувати нам не варто,
Щоб у майбутнє праведно іти.
Перебіг уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ
ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ЕПІГРАФІ УРОКУ І РОБОТА З НИМ
ІV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Вибірково-розподільна робота
> Прочитати текст, знайти в ньому дієприкметники. Виписати в першу колонку таблиці ті, які називають ознаку предмета, зумовлену дією того самого предмета, а в другу – ознаку, зумовлену дією іншого предмета.
Ознака предмета, зумовлена дією того самого предмета | Ознаку зумовлену дією іншого предмета |
Свято святого Миколая, єпископа міста миру в Малій Азії, припадає на 19 грудня.
Святий Миколай уже за свого життя на землі любив потайки помагати потребуючим. У нас найбільше закріпився звичай, що Святий Миколайприносить у свій день чемним дітям подарунки, зароблені протягом року.
Святий Миколай угодник Божий і має право нагороджувати чи карати поведінку дітей. Книжки, подаровані Миколаєм, у жодному разі не можна було нищити. Мисляча людина дотримує звичаїв наших пращурів, адже вони мають найбільший виховний зміст.
V. СПРИЙНЯТТЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ УЧНЯМИ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота з теоретичним матеріалом підручника.
VI. УСВІДОМЛЕННЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ У ПРОЦЕСІ ПРАКТИЧНОЇ РОБОТИ
Кодова робота
> Прочитати словосполучення. Визначити, активними чи пасивними є дієприкметники, свій вибір аргументувати. Над активними дієприкметниками записати букву А, над пасивними – П.
Відсвяткований Новий рік, прибраний жінкою, вивчені тексти, підготовлені костюми, підвішані до сволока павучки, заснований пращурами, позеленіла трава, спровоковані насмішками, тремтячі руки, блукаючі вогники.
Гра “Хто швидше”
> Дібрати до наведених дієслів усі можливі часові форми активних і пасивних дієприкметників. Якщо неможна утворити якоїсь дієприкметникової форми, учасник гри повинен пояснити, чому. Перемагає той, хто швидше виконає завдання.
Перемогти, мити, розповідати, електрифікувати, розглядати, дарувати, існувати, підростати
Тестова робота
1. Визначити рядок, у якому всі дієприкметники активного стану:
А загострений, задубілий, намальований;
Б перемерзлий, постарілий, зм’яклий;
В збілілий, вимитий, ваблячий;
Г поділений, виконаний, поруділий.
2. Визначити рядок, у якому всі дієприкметники пасивного стану:
А перекритий, одягнутий, змарнілий;
Б палаючий, прикутий, роздутий;
В зрубаний, розколотий, обпалений;
Г приведений, закипілий, пожовклий.
Творча робота
> Використовуючи активні й пасивні дієприкметники з попереднього завдання, скласти речення про традиції святкування Різдва або Великодня.
VII. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ
> Подумати і дати відповіді на питання.
– Які дієприкметники називають пасивними?
– Які дієприкметники називають активними?
– Як визначити, активним чи пасивним є дієприкметник.
VIII. ПІДСУМОК УРОКУ
IX. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити теоретичний матеріал.
> Розказати, як готуються до Різдва в Україні, використовуючи 3-5 дієприкметників.
Related posts:
- Активні і пасивні дієприкметники – Дієприкметник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієприкметник Активні і пасивні дієприкметники Активні дієприкметники виражають ознаку за дією, яку виконує пояснюваний іменник: Атакуючий загін, дозрілий плід. Пасивні дієприкметники виражають ознаку за дією, яку над пояснюваним іменником виконує хтось інший: Розв’язана задача, пошитий костюм....
- Активні та пасивні дієприкметники – Дієприкметник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприкметник як особлива форма дієслова Активні та пасивні дієприкметники Дієприкметники виражають ознаку за дією, яку здійснює сам діяч (особа чи предмет), або ознаку предмета, що зазнає на собі дії іншого предмета. У зв’язку з цим дієприкметники поділяються на Активні і пасивні. Активні дієприкметники виражають ознаку діючого предмета (згасаюче світло – світло згасає, в’януча […]...
- Активні й пасивні дієприкметники. Творення активних і пасивних дієприкметників. Правопис голосних і приголосних у суфіксах дієприкметників Тема: Активні й пасивні дієприкметники. Творення активних і пасивних дієприкметників. Правопис голосних і приголосних у суфіксах дієприкметників. Мета: Пояснити відмінність між активними й пасивними дієприкметниками, правила їхнього творення, формувати вміння розрізняти активні й пасивні дієприкметники, утворювати їх, правильно писати дієприкметникові суфікси; виховувати мовне чуття; розвивати увагу, логічне мислення, пам’ять. Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу. […]...
- АКТИВНІ І ПАСИВНІ ДІЄПРИКМЕТНИКИ. ТВОРЕННЯ АКТИВНИХ І ПАСИВНИХ ДІЄПРИКМЕТНИКІВ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ & 20. АКТИВНІ І ПАСИВНІ ДІЄПРИКМЕТНИКИ. ТВОРЕННЯ АКТИВНИХ І ПАСИВНИХ ДІЄПРИКМЕТНИКІВ 239. Прочитайте словосполучення. Визначте, хто або що виконує дію, за якою дієприкметник називає ознаку предмета: названий іменником предмет чи інший, не названий у словосполученні? Мисляча людина, омріяна перемога, палаюче вогнище, погаслий вогонь, запалені іскри, порум’яніле обличчя, побілені стіни, затихаючий спів. Дієприкметники бувають […]...
- ПАСИВНІ ДІЄПРИКМЕТНИКИ. ТВОРЕННЯ ПАСИВНИХ ДІЄПРИКМЕТНИКІВ МИНУЛОГО Й ТЕПЕРІШНЬОГО ЧАСУ Морфологія. Орфографія. Дієприкметник § 16. ПАСИВНІ ДІЄПРИКМЕТНИКИ. ТВОРЕННЯ ПАСИВНИХ ДІЄПРИКМЕТНИКІВ МИНУЛОГО Й ТЕПЕРІШНЬОГО ЧАСУ У мові, все: Діброви й верболози, Дніпра і Ворскли витканий атлас, Козацька доблесть і кріпацькі сльози, Ще й дума та, що вистраждав Тарас. Д. Луценко ПАМ’ЯТАЙМО Пасивні дієприкметники виражають ознаку, яка зумовлена дією іншого предмета чи особи. Пасивні дієприкметники утворюються від […]...
- ТВОРЕННЯ Й ВІДМІНЮВАННЯ АКТИВНИХ І ПАСИВНИХ ДІЄПРИКМЕТНИКІВ ТЕПЕРІШНЬОГО Й МИНУЛОГО ЧАСУ Мета: – навчальна: навчити семикласників утворювати активні й пасивні дієприкметники, сприяти зміцненню навичок їх написання; – розвивальна: удосконалювати творчі вміння використовувати активні й пасивні дієприкметники в мовленні; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу знайомити зі звичаями і традиціями рідного краю, виховувати повагу до національної культури. Внутрішньопредметні зв’язки: – Лексикологія і фразеологія: засвоєння фразеологізмів, до […]...
- Дієприкметники, їх творення і вживання – Дієслово ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 3. Граматична парадигма самостійних частин мови в ділових паперах 3.5. Дієслово Дієприкметники, їх творення і вживання Дієприкметник – це особлива форма дієслова, яка називає ознаку предмета за дією Розмовний варіант Нормативний варіант Навчаючий сина батько Батько, який навчає сина Поважаюча себе особа Особа, яка себе поважає Говорячий промову доповідач Доповідач, який […]...
- АКТИВНІ ДІЄПРИКМЕТНИКИ. ТВОРЕННЯ АКТИВНИХ ДІЄПРИКМЕТНИКІВ ТЕПЕРІШНЬОГО Й МИНУЛОГО ЧАСУ Морфологія. Орфографія. Дієприкметник & 15. АКТИВНІ ДІЄПРИКМЕТНИКИ. ТВОРЕННЯ АКТИВНИХ ДІЄПРИКМЕТНИКІВ ТЕПЕРІШНЬОГО Й МИНУЛОГО ЧАСУ На вустах радіє колискова. На руці дитина засина. І рікою ллється рідна мова Віяна, мов Довженкова Десна. Н. Клименко ДЛЯ ЗАГАЛЬНОГО ОЗНАЙОМЛЕННЯ Активні дієприкметники теперішнього часу утворюються від основи дієслів теперішнього часу, приймаючи суфікс основи, властивий 3-й особі множини. До основи […]...
- Уживання дієприкметників – Дієприкметник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієприкметник Уживання дієприкметників Дієприкметник – елемент книжного мовлення. В усному мовленні (у розмовно-побутовому стилі) він уживається рідко. До широко вживаних у всіх книжних стилях належать пасивні й активні дієприкметники минулого часу. Пасивні дієприкметники теперішнього часу вживаються здебільшого в науковому та діловому мовленні (Досліджувана проблема, обговорюваний проект і т. д.). […]...
- Перехід дієприкметників у інші частини мови – Дієприкметник Самостійні частини мови Дієприкметник Перехід дієприкметників у інші частини мови Дієприкметники можуть втрачати ознаку дієслів і переходити в прикметники, виражаючи постійні ознаки предмета: летюча миша, сидяча робота, спілий плід, печена картопля, смажена риба, квашена капуста, відсталі погляди та ін. Часто дієприкметники відрізняються від прикметників і наголосом. У дієприкметників наголос на корені (печене порося), у прикметників […]...
- Дієприкметник – Дієслівні форми Українська мова Частини мови Дієслівні форми Дієприкметник Дієприкметник – це особлива дієслівна форма, яка називає ознаку предмета за дією і відповідає на питання який? яка? яке? які? Морфологічні ознаки дієприкметника Дієприкметники поділяють на 2 групи: – активні (ознака предмета за його ж дією): палаючі степи, почорніла ягода; – пасивні (ознака предмета за дією над ним): […]...
- Активні і пасивні фразеологізми Розділ 11 СТИЛІСТИКА І КОНОТАЦІЯ УКРАЇНСЬКИХ ФРАЗЕОЛОГІЗМІВ § 32. Активні і пасивні фразеологізми Фразеологізми з погляду їх уживаності можна розділити на дві групи – активні й пасивні (застарілі ФО й фразеологізми – інновації). Активні фразеологізми різного стилістичного забарвлення й стильової закріпленості регулярно вживаються в сучасній літературній мові. Серед них усталені вирази різної структури: вхопити шилом […]...
- Питання для самоконтролю – Дієприкметник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієприкметник Питання для самоконтролю 1. Що таке дієприкметник? 2. Які граматичні категорії мають дієприкметники? 3. Що таке дієприкметниковий зворот? Як він виділяється на письмі? 4. Як відмінюються дієприкметники? Наведіть приклади. 5. Як утворюються активні й пасивні дієприкметники? 6. Розкажіть про написання не з дієприкметниками. 7. У чому полягає різниця […]...
- Перехід дієприкметників у прикметники й іменники – Дієприкметник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієприкметник Перехід дієприкметників у прикметники й іменники Дієприкметники можуть втрачати дієслівні ознаки виду і часу, а тому й переходити до розряду власне прикметників. Так, у словосполученнях Битий шлях, Освічена людина виділені слова вказують на постійну ознаку (перше з них не має, зокрема, ознаки недоко-наного виду і теперішнього часу, друге […]...
- ДІЄПРИКМЕТНИК ЯК ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА § 18. ДІЄПРИКМЕТНИК ЯК ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА Вправа 173 Охолоджений – охолодити; зачерствілий – зачерствіти; занижений – занизити; подрібнений – подрібнити; опрацьований – опрацювати; збережений – зберегти; помічений – помітити; досліджений – дослідити. Дідусь дістав зачерствілий хліб і пригостив босоного хлопчика. Заєць-сіроманець залишився непоміченим. Вправа 176 Вправа 177 II. Напнуті – множина, Н. в., розсипані […]...
- ПРАВОПИС ГОЛОСНИХ У ЗАКІНЧЕННЯХ ДІЄПРИКМЕТНИКІВ. ПРАВОПИС ГОЛОСНИХ І ПРИГОЛОСНИХ У СУФІКСАХ ДІЄПРИКМЕТНИКІВ Мета: – навчальна: ознайомити семикласників з особливостями правопису голосних у закінченнях дієприкметника; голосних і приголосних у суфіксах дієприкметника; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити слова із запропонованою орфограмою в текстах, визначати морфологічні ознаки дієприкметників; – розвивальна: удосконалювати творчі вміння використання дієприкметників у зв’язних висловлюваннях; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати повагу до національної культури. Внутрішньопредметні […]...
- Правопис суфіксів дієприкметників – Дієприкметник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприкметник як особлива форма дієслова Правопис суфіксів дієприкметників Від дієслів з основою на – и – пасивні дієприкметники утворюються за допомогою суфікса – ен-: Збентежити – збентежений, ударити – ударений....
- Творення дієприкметників – Дієприкметник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієприкметник Творення дієприкметників Активні дієприкметники теперішнього часу утворюються від основи теперішнього часу (форма третьої особи множини без закінчення) за допомогою суфіксів: для дієслів І дієвідміни – уч-(-юч-), для дієслів II дієвідміни Ач-(-яч-): Ріж/уть +уч(ий) -> ріжучий, Пала/ють + юч(ий) -> палаючий, Леж/ать + ач(ий) -> лежачий, Го/ять + яч(ий) […]...
- Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль – Дієприкметник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприкметник як особлива форма дієслова Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль Дієприкметником називається особлива відмінювана форма дієслова, що виражає ознаку предмета за дією або станом і відповідає на питання Який? яка? яке? які? Наприклад: Солодко пахло Утоптаним у землю Набубнявілим житом (Григір Тютюнник). Стояли люди Злякані, Притихлі (Л. Костенко). Дієприкметник поєднує ознаки дієслова […]...
- НАПИСАННЯ Н У ДІЄПРИКМЕТНИКАХ ТА НН У ПРИКМЕТНИКАХ ДІЄПРИКМЕТНИКОВОГО ПОХОДЖЕННЯ Мета: – навчальна: повторити й поглибити знання школярів про способи творення дієприкметників, зокрема про суфіксальний спосіб; сприяти зміцненню навичок правопису – н – у дієприкметника, нн у прикметниках дієприкметникового походження та визначати відповідні орфограми, з’ясовувати їх за допомогою орфографічних правил; формувати загальнопізнавальні вміння правильно писати дієприкметники з вивченою орфограмою; – розвивальна: розвивати вміння аналізувати, порівнювати, […]...
- Творення й відмінювання активних і пасивних дієприкметників теперішнього й минулого часу МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА: ДІЄПРИКМЕТНИК & 15 Творення й відмінювання активних і пасивних дієприкметників теперішнього й минулого часу Дієприкметники за станом поділяються на активні (теперішнього й минулого часу) і пасивні (минулого часу). Активні Пасивні Називають ознаку предмета за дією, яку він сам виконує: граючий тренер (тренер, який ще грає в команді); зів’яле листя (листя, […]...
- Безособові форми на – НО, – ТО – Дієприкметник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієприкметник Безособові форми на – НО, – ТО Українській мові властиві утворені від пасивних дієприкметників форми на – но, – то: Відзначено, здобуто, наказано. Це – незмінні слова, які виконують роль головного члена в безособових реченнях (у них немає підмета): Хай буде вік Прожито як належить (Л. Костенко). Безособові […]...
- СЕЙСМІЧНО АКТИВНІ ОБЛАСТІ ЄВРАЗІЇ. КОРИСНІ КОПАЛИНИ УРОК 52. СЕЙСМІЧНО АКТИВНІ ОБЛАСТІ ЄВРАЗІЇ. КОРИСНІ КОПАЛИНИ Навчальна мета: поглибити та систематизувати знання про особливості рельєфу Євразії, формувати знання про корисні копалини материка та особливості їх походження; сприяти розумінню розміщення сейсмічно активних областей на материку; вдосконалювати практичні уміння та навички характеризувати основні ознаки сучасного рельєфу Євразії та закономірності розміщення корисних копалин. Обладнання: фізична карта […]...
- Активні операції банку Активні операції банку (активные операции банка) – операції, за допомогою яких банки розміщують ресурси, що є в їхньому розпорядженні. Поділяються на кредитні операції та банківські інвестиції. Кредитні операції – це видача та погашення різноманітних позичок, які класифікуються за рядом ознак. За характером забезпечення розрізняються позички забезпечені і бланкові (без забезпечення). За строками погашення – позички […]...
- ВІДМІННІСТЬ ЄВРАЗІЇ ЗА ГЕОЛОГІЧНОЮ БУДОВОЮ ВІД ІНШИХ МАТЕРИКІВ. ДАВНІ ЗЛЕДЕНІННЯ. СЕЙСМІЧНО АКТИВНІ ОБЛАСТІ Розділ II МАТЕРИКИ Урок № 53 (варіант А) Тема. ВІДМІННІСТЬ ЄВРАЗІЇ ЗА ГЕОЛОГІЧНОЮ БУДОВОЮ ВІД ІНШИХ МАТЕРИКІВ. ДАВНІ ЗЛЕДЕНІННЯ. СЕЙСМІЧНО АКТИВНІ ОБЛАСТІ Мета: визначити основні особливості тектонічної та геологічної будови Євразії; з’ясувати наслідки впливу давніх зледенінь на формування рельєфу материка, визначити закономірності розташування сейсмічно активних зон на материку, продовжувати формувати вміння працювати з різними видами […]...
- ЗАХИСТ ВІД ШУМУ Екологія – охорона природи ЗАХИСТ ВІД ШУМУ – сукупність заходів від шумового забруднення, небезпечного для здоров’я. Серед протишумових заходів розрізняють активні і пасивні. Пасивні заходи створюють перешкоди на шляху поширення шуму від джерела звуку до вуха людини, активні – спрямовані на зменшення рівня шуму в самому джерелі завдяки конструкційним рішенням, технологіям виробництва і методам організації […]...
- Відмінювання дієприкметників – Дієприкметник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприкметник як особлива форма дієслова Відмінювання дієприкметників Дієприкметники відмінюються за родами (в однині), числами і відмінками. Вони мають такі ж закінчення, як і прикметники твердої групи....
- Дієприкметник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієприкметник Сама назва свідчить про те, що ці слова пов’язані з дією (а отже, і з дієсловом) і водночас мають ознаки прикметника. Отже, Дієприкметник – це особлива форма дієслова, що виражає ознаку за дією або станом і поєднує в собі граматичні особливості дієслова і прикметника. Із дієслівних граматичних ознак […]...
- ВІДМІННІСТЬ ЄВРАЗІЇ ЗА ГЕОЛОГІЧНОЮ БУДОВОЮ ВІД ІНШИХ МАТЕРИКІВ. ДАВНІ МАТЕРИКОВІ ЗЛЕДЕНІННЯ. СЕЙСМІЧНО АКТИВНІ ЗОНИ Розділ II МАТЕРИКИ Урок № 53 (варіант Б) Тема. ВІДМІННІСТЬ ЄВРАЗІЇ ЗА ГЕОЛОГІЧНОЮ БУДОВОЮ ВІД ІНШИХ МАТЕРИКІВ. ДАВНІ МАТЕРИКОВІ ЗЛЕДЕНІННЯ. СЕЙСМІЧНО АКТИВНІ ЗОНИ Мета: порівняти геологічну будову Євразії з іншими материками і визначити відмінності; з’ясувати вплив давнього материкового зледеніння на рельєф материка, визначити розміщення сейсмічно активних зон на материку Євразія, пояснити причини їх існування та […]...
- БІОЛОГІЧНО АКТИВНІ РЕЧОВИНИ. ВІТАМІНИ, ГОРМОНИ, ФАКТОРИ РОСТУ РОЗДІЛ 1. МОЛЕКУЛЯРНИЙ РІВЕНЬ ОРГАНІЗАЦІЇ ЖИТТЯ ТЕМА 2. ОРГАНІЧНІ РЕЧОВИНИ § 13. БІОЛОГІЧНО АКТИВНІ РЕЧОВИНИ. ВІТАМІНИ, ГОРМОНИ, ФАКТОРИ РОСТУ – Біологічно активні речовини – це органічні сполуки різної хімічної природи, здатні впливати на обмін речовин та перетворення енергії в живих істотах. Одні з них регулюють процеси обміну речовин, росту й розвитку організмів, інші – слугують […]...
- НЕ З ДІЄПРИКМЕТНИКАМИ Мета: – навчальна: ознайомити семикласників з правилами написання частки не з дієприкметниками; поглибити знання школярів про способи творення дієприкметників; – розвивальна: формувати загальнопізнавальні вміння правильно писати дієприкметник з вивченою орфограмою; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати в семикласників почуття поваги до природи рідного краю. Внутрішньопредметні зв’язки – Лексикологія і фразеологія: засвоєння фразеологічних висловів, […]...
- Категорія ознаки предмета за дією ПРИКМЕТНИК 5. ЛЕКСИКО – СЕМАНТИЧНІ КАТЕГОРІЇ ВІДНОСНИХ ПРИКМЕТНИКІВ Категорія ознаки предмета за дією Специфіка відносних прикметників, ад’єктивованих з категорії дієслова, виявляється у спільному для всіх похідних утворень характері ознаки, яку вони передають. Подібно до іменника, категоріальні одиниці якого стали основою для відтворення ознаки за відношенням до предмета, дієслово дало широку палітру значень різноманітної дії, яка […]...
- Пасивні операції банків Пасивні операції банків – операції, за допомогою яких банки акумулюють ресурси для здійснення активних операцій, насамперед кредитних. У політекономічному контексті П. о. б. – це процес акумулювання банківського капіталу та відносини економічної власності, що виникають і розвиваються при цьому з приводу плати за банківські депозити з метою здійснення різних видів активних операцій. До П. о. […]...
- ДІЄПРИКМЕТНИК ЯК ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА. ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ, МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ Мета: – навчальна: ознайомити семикласників з дієприкметником як особливою формою дієслова; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити дієприкметники в текстах, визначати їх роль у реченнях; – розвивальна: розвивати творчі вміння використання дієприкметників у власних висловлюваннях; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу знайомити зі звичаями і традиціями рідного краю, виховувати повагу до національної культури. Внутрішньопредметні зв’язки: – […]...
- ТЕМАТИЧНА КОНТРОЛЬНА РОБОТА № 3. КОНТРОЛЬНИЙ ТЕСТ Мета: – навчальна: оцінити рівень навчальних досягнень семикласників з теми “Дієприкметник”; перевірити знання й уміння, необхідні для правильного використання дієприкметників у мовленні; – розвивальна: здійснити перевірку здатності семикласників читати мовчки незнайомий текст публіцистичного стилю монологічного характеру із належною швидкістю і розуміти й запам’ятовувати після одного прочитання фактичний зміст, виражально-зображувальні засоби прочитаного твору. Форма проведення тематичної […]...
- БІОЛОГІЧНО АКТИВНІ РЕЧОВИНИ: ВІТАМІНИ Й ГОРМОНИ Розділ 2 Молекулярний рівень організації живої природи Тема 5. Біомолекулярний склад живого § 28. БІОЛОГІЧНО АКТИВНІ РЕЧОВИНИ: ВІТАМІНИ Й ГОРМОНИ Терміни та поняття: біологічно активні речовини, вітаміни, провітаміни, а-, полі-, гіпо-, гіпервітамінози, кобаломіни, вітаміноподібні речовини, антивітаміни, гормони, гормоноїди, фактори росту, простагландини, фітогормони. Що таке біологічно активні речовини. Хімічні сполуки, які утворюються в клітині, можна розділити […]...
- ДІЄПРИКМЕТНИК, ДІЄПРИСЛІВНИК, БЕЗОСОБОВІ ФОРМИ НА Мета: – навчальна: ознайомити семикласників з дієприкметником та дієприслівником як особливими формами дієслова, з безособовими формами на но, – то; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити дієприкметники та дієприслівники в текстах, визначати їх роль у реченнях; – розвивальна: розвивати творчі вміння використання дієприкметників та дієприслівників у власних висловлюваннях; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати повагу […]...
- БІОЛОГІЧНО АКТИВНІ РЕЧОВИНИ: АЛКАЛОЇДИ, ТОКСИНИ, АНТИБІОТИКИ ТА ІНШІ Розділ 2 Молекулярний рівень організації живої природи Тема 5. Біомолекулярний склад живого § 29. БІОЛОГІЧНО АКТИВНІ РЕЧОВИНИ: АЛКАЛОЇДИ, ТОКСИНИ, АНТИБІОТИКИ ТА ІНШІ Терміни та поняття: алкалоїди, токсини, антибіотики, дисбактеріоз, фітонциди, феромони. Що та кеалкалоїди та токсини. Окрему групу біологічно активних речовин складають продукти біологічного синтезу, які не мають у межах організму, в якому вони синтезовані, […]...
- БЕЗОСОБОВІ ДІЄСЛІВНІ ФОРМИ НА Мета: – навчальна: ознайомити учнів з безособовими дієслівними формами на – но, – то; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити ці дієслівні форми в текстах, визначати їх морфологічні ознаки; – розвивальна: розвивати творчі вміння використання дієслівних форм на – но, – то у висловлюваннях; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати повагу до матеріальної й духовної […]...
- Розвиток зв’язного мовлення. Твір-опис предмета за власним спостереженням ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 51 Тема. Розвиток зв’язного мовлення. Твір-опис предмета за власним спостереженням Мета: навчити учнів складати усні й письмові описи предметів за власним спостереженням; розвивати усне й писемне мовлення, логічне мислення, творчу уяву, збагачувати словниковий запас; виховувати любов до природи. Обладнання: підручник, словники. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ 1. […]...