Алгоритми з повторенням. Створення та виконання алгоритмів з повторенням у визначеному середовищі
Тема. Алгоритми з повторенням. Створення та виконання алгоритмів з повторенням у визначеному середовищі.
Мета. Дати поняття про цикли, алгоритм з повторенням. Навчати школярів розрізняти алгоритмічні структури слідування, розгалуження, повторення; створювати та виконувати алгоритми з повторенням у визначеному середовищі. Вдосконалювати вміння розв’язувати логічні задачі, складати алгоритм для виконавця. Формувати ІКТ-компетентності учнів та ключові компетентності для реалізації творчого потенціалу дітей. Розвивати увагу, пам’ять
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань, навичок та вмінь.
Матеріали до уроку. Підручники, робочі зошити, ручки, олівці, проектор, комп’ютери, маркери.
Зміст уроку
1. Організаційна частина.
Всі за парти ми сідаєм,
До роботи приступаєм.
Щоб помилок уникати,
Треба пильність розвивати.
Подивилися на мене,
Усміхнулися усі.
Всі готові до роботи,
Всі бадьорі молодці.
2. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
–
(Послідовність команд – це…) (Алгоритм.)
4 – ність | 1- по |
6 – ма | 5 – ко |
3 – дов | 2 – елі |
7 – нд | 8 – це |
(Повторення дій у тій самій послідовності) (Циклічний процес.)
1 – пов | 10 – елі | 6-у | 9- по |
8 – самій | 2 – то | 13 – ті | |
11 – дов | 5 – дій | 3- рен | |
4 – ня | 12 – нос | 7 – тій |
– Здогадайтесь, про що піде мова на сьогоднішньому уроці. (Про алгоритми з циклами.)
– На який урок ви сподіваєтесь сьогодні?
У – унікальний, успішний;
Р – результативний, радісний, робочий;
О – очікуваний, організований;
К – компетентнісний, креативний, комфортний.
3. Актуалізація опорних знань.
– Чи доводилось вам коли-небудь чистити картоплю на вечерю? Пригадайте, які дії ви при цьому виконували.
На дошку проектуються команди алгоритму.
– Розставте команди так, щоб алгоритм вийшов правильним.
ВІЗЬМІТЬ НІЖ У ПРАВУ РУКУ.
ПОКЛАДІТЬ У КАСТРУЛЮ.
ОЧИСТІТЬ КАРТОПЛИНУ.
ВІЗЬМІТЬ КАРТОПЛИНУ В ЛІВУ РУКУ.
Діти розставляють команди в правильному порядку. Пояснюють кожну команду.
ВІЗЬМІТЬ КАРТОПЛИНУ В ЛІВУ РУКУ.
ВІЗЬМІТЬ НІЖ У ПРАВУ РУКУ.
ОЧИСТІТЬ КАРТОПЛИНУ.
ПОКЛАДІТЬ У КАСТРУЛЮ.
4. Вивчення нового матеріалу.
– Чи достатньо цих дій, щоб начистити картоплі на вечерю? (Ні.)
– Що потрібно зробити? (Повторити алгоритм кілька разів.)
– Частина алгоритму, яка повторюється кілька разів, називається циклом. А такий алгоритм – алгоритмом з повторенням або алгоритмом із циклами.
– Скажіть, скільки разів потрібно повторити цей алгоритм. (Поки не почистиш всю картоплю.)
– Яку команду треба додати, щоб ми могли перевірити цю умову? (Картопля залишилася?)
На дошці з’являється блок-схема алгоритму чищення картоплі.
Робота з підручником
“Пошук інформації”
– Ознайомтесь з матеріалом підручника на с. 122-124. Знайдіть у тексті приклади алгоритмів з циклами.
– Наведіть власні приклади алгоритмів з циклами.
5. Закріплення знань.
Робота в зошиті
Завдання 1.
– Восени Ганнуся з Мудрунчиком майже кожної неділі, коли не було дощу, ходили в ліс по гриби. І, звичайно, кожен старався повернутися додому з повним кошиком. Знайти гриб у лісі неважко, проте збирати слід тільки їстівні гриби. Збираючи гриби, потрібно керуватися алгоритмом із циклами.
– Заповніть порожні блоки в схемі алгоритму збирання грибів.
Фізкультхвилинка
А тепер у нас розминка,
А тепер фізкультхвилинка.
Встали рівно біля парт,
Починаємо наш старт.
Ось зігнули рученята
Й полетіли, мов качата.
Ніжками затупотіли,
Потім разом всі присіли.
До сонечка потяглися
І у боки так взялися.
Вправо разом нахилились,
Вліво, щоб не помилились.
Руки вниз ми опустили
Й трохи ними потрусили.
Шию трішки розім’яли
І за парти посідали.
6. Робота за комп’ютером.
– Попрацюємо за комп’ютером. Сьогодні ми будемо складати алгоритм проходження Рудим котом лабіринту. Але спочатку пригадаємо правила безпечної роботи за комп’ютером.
А) Повторення правил безпечної роботи за комп’ютером.
На екран проектуються малюнки із зображенням правил безпеки життєдіяльності в комп’ютерному класі.
Пронумеруйте малюнки відповідно до правил поведінки в комп’ютерному класі.
1. Не можна розпочинати роботу за комп’ютером без дозволу вчителя.
2. Не класти нічого на клавіатуру.
3. Не торкатися пальцями монітора.
4. Не можна торкатися кнопок і клавіш, призначення яких тобі невідоме.
5. Не можна торкатися дротів.
6. Не можна торкатися задньої панелі монітора та системного блока.
Б) Інструктаж учителя щодо роботи з комп’ютерною програмою.
– Запустіть на виконання програму Scratch. Відкрийте проект Керування. Доберіть оформлення сцени. Для цього у списку виконавців виберіть ескіз сцени, перейдіть на вкладку Фони та виберіть кнопку Імпортувати. У вікні, що відкрилося, виберіть фон Лабіринт. Видаліть білий фон сцени. Розмістіть Рудого кота у верхньому лівому куті лабіринту. Перейдіть на вкладку Скрипти та складіть алгоритм, як показано на малюнку (підручник, с. 125).
Для того щоб Рудий кіт говорив “Невдача!”, коли торкається стінок лабіринту, виберіть групу команд Датчики, Перетягніть умову доторкається кольору в область Скрипт та помістіть у порожнє поле команди якщо. Далі виберіть кольоровий квадрат у команді
Вказівник перетвориться на піпетку. Виберіть піпеткою колір стінки лабіринту.
– Запустіть проект у повноекранному режимі та пройдіть лабіринт.
– Збережіть проект.
В) Робота з комп’ютерною програмою.
Г) Релаксація (зняття зорової втоми).
Вправи для очей – “Пишемо носом”
– Розслабтеся. Заплющте очі. Уявіть, що кінчик носа – це ручка, якою можна писати. Тепер “напишіть” у повітрі своєю “ручкою” слова “алгоритми з циклами”.
Г) Продовження роботі! з комп’ютерною програмою.
7. Підсумок уроку. Рефлексія.
“Крісло автора”
– Чи справдилися ваші сподівання та очікування?