Безпеки руху велосипедиста

РОЗДІЛ 4 СОЦІАЛЬНА СКЛАДОВА ЗДОРОВ’Я

Глава 2 Безпека в побуті і в навколишньому середовищі

§ 31. Безпеки руху велосипедиста

У цьому параграфі ти:

□ дізнаєшся, ким є велосипедист – пішоходом чи водієм;

□ навчишся виконувати маневри на велосипеді;

□ ознайомишся з правилами перевезення вантажів та пасажирів і видами дорожньо-транспортних пригод.

Водій чи пішохід?

Якщо озирнешся довкола, то побачиш велосипедистів скрізь. Дехто їздить дорогою, дехто – узбіччям, а хтось – просто тротуаром. Складається враження,

що їхати можна, де заманеться. Та, виявляється, це не так. Правилами дорожнього руху встановлено спеціальні правила для велосипедистів. Але знають їх, на жаль, не всі. Перевіримо, чи знаєш їх ти. Як ти гадаєш, ким вважають велосипедиста: водієм чи пішоходом?

Правила дорожнього руху визначають велосипедиста як водія транспортного засобу, та ще й такого, який ускладнює процес руху, оскільки їде повільніше, ніж автомобілі. Отже, якщо велосипедист – водій, а не пішохід, то чи порушують правила велосипедисти, які їздять тротуарами?

Ти вже знаєш, що дітям до 14 років заборонено їздити на велосипедах проїзною частиною

дороги. Що ж робити тим, хто не досяг цього віку? Слід кататися на спеціально відведених для цього доріжках і майданчиках. На жаль, їх у містах і селах України дуже мало. Є села, де велосипед – чи не єдиний вид транспорту, яким підлітки можуть дістатися до школи чи магазину. їхати доводиться переважно узбіччям.

Щоб твоя прогулянка чи поїздка у справах була безпечною, спочатку визнач свій маршрут. Подбай, щоб він не пролягав поблизу доріг з інтенсивним рухом транспорту або тротуарами, де багато пішоходів.

1. Де у вашому населеному пункті є безпечні місця для прогулянок на велосипеді?

2. Які найбезпечніші велосипедні маршрути від вашого дому до школи, магазину?

Кожні шість годин у світі трапляється ДТП за участю велосипедиста.

Велосипед і дорожньо-транспортні пригоди

На початку XX століття на дорогах з’явилися автомобілі, а водночас і перші поодинокі випадки дорожньо-транспортних пригод.

За короткий час дорожньо-транспортні пригоди посіли перше місце за кількістю загиблих і друге – за кількістю травмованих осіб. Дорожньо-транспортні пригоди називають “ворогом № 1” або “вбивцею № 1”.

Дорожньо-транспортна пригода (ДТП) – подія, що сталася під час руху транспортного засобу, внаслідок якої загинули або зазнали поранень люди чи заподіяно матеріальних збитків.

У 5-му класі ти навчався займати безпечне положення у випадку ДТП, а також правильно діяти під час пожежі в транспорті.

1. Пригадай, де знаходяться аварійні виходи в салоні автобуса.

2. Як їх можна відкрити?

3. Якими підручними засобами можна розбити шибку в автомобілі чи автобусі?

Перевезення вантажу і пасажирів

Треба завжди пам’ятати, що твій персональний транспорт має два колеса. Він може впасти на слизькій дорозі, під час наїзду на перешкоду. Стійкість ще менша, якщо на велосипеді вантаж. Загалом на велосипеді можна перевозити не більш як 20-30 кг вантажу. На ділянках дороги, де їхати або вести навантажений велосипед важко чи небезпечно, вантаж переносять вручну. Існує два способи перевезення вантажу.

Перший – на багажнику, який кріпиться на рамі. На ньому можна закріпити туристський рюкзак. Перевозити у такий спосіб досить незручно, однак рюкзак можна взяти на спину і долати складні ділянки дороги.

Другий – використання велорюкзаків. Виготовляють їх з брезенту або іншого міцного матеріалу. Вони кріпляться до багажника, не заважають виконувати маневри, тому популярні серед велотуристів та рибалок.

Розгляньте мал. 73, на якому зображено небезпечні способи їзди на велосипеді та відповідні наслідки таких порушень.

Безпеки руху велосипедиста

Мал. 73

Виконання маневрів на велосипеді

Маневр – це зміна напрямку руху відносно осьової лінії дороги. Хоч на дорозі велосипедистам дозволяється їхати якомога правіше, інколи треба повернути або об’їхати перешкоду.

Перед виконанням маневру велосипедист має переконатися, що поблизу нема автомобілів, і попередити про маневр інших учасників дорожнього руху. Водії автомобілів роблять це за допомогою сигнальних вогнів. А велосипедист?

Згідно з Правилами дорожнього руху він подає сигнали маневру рукою так, як це показано на мал. 74.

Подавати сигнал повороту рукою треба за 50 м до місця виконання маневру, а закінчити можна безпосередньо перед його виконанням. Попереджувальний сигнал не надає велосипедисту переваг у русі й не звільняє його від необхідності уважно стежити за дорожньою ситуацією.

Повороти ліворуч і розвороти на дорозі для велосипедиста заборонені. Якщо йому треба повернути ліворуч або розвернутись у зворотний напрямок, він повинен доїхати до перехрестя чи пішохідного переходу, зійти з велосипеда і перевести його на інший бік дороги.

Безпеки руху велосипедиста

Мал. 74 Сигнал велосипедистів про виконання маневрів

Як безпечно об’їхати перешкоду

Ремонт на дорозі створює додаткову небезпеку для водіїв транспорту. Якщо є можливість, уникай поїздок такими дорогами.

Безпеки руху велосипедиста

Мал. 75

Антон їхав узбіччям дороги. Він побачив, що попереду проводять ремонтні роботи (мал. 75). За допомогою блок-схеми допоможи безпечно об’їхати перешкоду.

Безпеки руху велосипедиста

Розглянь малюнки 76 (а, б). Хто з велосипедистів порушує Правила дорожнього руху?

Безпеки руху велосипедиста

Мал. 76

Підсумки

Велосипедист є водієм транспортного засобу.

Кожні шість годин у світі трапляється ДТП за участю велосипедиста.

Велосипед – нестійкий транспорт і тому має обмежені можливості для перевезення пасажирів та вантажу.

Перед виконанням повороту треба за 50 м подати сигнал рукою.

Повертати ліворуч і розвертатися на велосипеді заборонено. Щоб виконати ці маневри, велосипедист повинен зійти з велосипеда, перетнути дорогу як пішохід в установленому для цього місці, а відтак продовжити рух.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Безпеки руху велосипедиста