БОЛОТА
РОЗДІЛ III ОБОЛОНКИ ЗЕМЛІ
Тема 3 ГІДРОСФЕРА
§50. БОЛОТА
– Чим, на вашу думку, болото відрізняється від озера?
– Яке походження мас торф?
ЯК УТВОРЮЮТЬСЯ БОЛОТА. Болото – це надмірно зволожена ділянка земної поверхні. Вода в ньому не тече, а застоюється. У болоті ростуть вологолюбні рослини. З їх напіврозкладених решток утворюється торф.
Болота можуть виникати унаслідок заростання озер. Спочатку на дні озера о сідають пісок, глина, мул, принесені струмками й річками. Нагромаджуючись, вони поступово заповнюють озерні
Болота займають близько 5 % усього суходолу. Вони поширені майже повсюдно, крім пустель. Більше заболочений суходіл Північної півкулі. Найбільше боліт у субарктичному поясі у районах з надмірним зволоженням
Найбільш заболочений район світу – Західний Сибір (Росія). Болота охоплюють там площу 1 млн км2. Потужність торф’яних відкладів в них досягає б м.
Скільки років потрібно на утворення болота?
Спостереження показують, що за рік на дні озера відкладається шар мулу завтовшки 2 мм. На перший погляд, це нібито мізер. Проте, якщо скористатися “геологічним годинником”, де рахунок де на тисячі років, то отримаємо інші цифри: за 100 років нагромаджується шар 20 см, за 1000 років – 2 м, за 10 тис. років – 20м! За підрахунками вчених, навіть таке велике озеро, як Телецьке, завглибшки 200 м, буде заповнене відкладами через 36 тис. років. не дає воді просочуватися вглиб. Багато боліт у лісах помірного й екваторіального поясів.
Позначення боліт на карті
Мал. 234. Болота субекваторіального поясу (Південна Америка)
ЯКІ БУВАЮТЬ ТИПИ БОЛІТ? За характером живлення розрізняють болота верхові й низинні (мал. 235).
Верхові болота отримують вологу згори – з атмосферними опадами. Зазвичай вони розташовані на підвищених місцях (вододілах), тому їх і називають верховими. На таких болотах ростуть мохи, пухівка, журавлина. Мох швидше наростає в центральній частині болота, ніж на краях. Тому воно має опуклу форму.
Низинні болота зволожуються переважно знизу – грунтовими водами, а також за рахунок поверхневого стоку. Вони розташовані в заплавах річок або на місці колишніх озер. Грунтові води відносно багаті на мінеральні солі, тому на таких болотах рослинність різноманітніша: мохи, осока, очерет, хвощ. Трапляються навіть дерева: береза та вільха. Низинні болота поширені на півночі України – на Поліссі.
Болотяний рай
Величезне скупчення боліт (близько 190тис. км2) розташоване в субекваторіальному поясі Південної Америки. Воно називається Пантанал, що у перекладі з португальської означає болото. Вважається, що там найвища в світі щільність рослин і тварин. На території Пантаналу мешкають тисячі видів комах, риб, земноводних, птахів, звірів. А крокодилів налічують до 20млн особин!
Мал. 235. Типи боліт
Мал. 236. Рослини боліт
Мал. 237. Тварини боліт
ЧИМ КОРИСНІ БОЛОТА. Спрадавна болота вважали символом зла і в прямому, і в переносному значеннях. Займаючи великі площі, вони заважають використовувати землі для господарства.
Проте, незважаючи натаю похмурі враження, ці місця, як і будь-які части ни природи, не позбавлені потрібності й краси. У природі від них велика користь. У болотах поєднуються дві стихії – вода і земля. Вони, як губки, вбирають вологу. Накопичують її і цим підгримують рівень води в озерах, ставках і криницях. Болота нагадують складні природні лабораторії з природними фільтрами. Із каламутних боліт вода витікає чистою і дає початок струмкам і річкам. Болота зменшують посухи у прилеглій місцевості.
Вони є раєм для своєрідних болотних рослин і тварин. Там ростуть ягідні та лікарські рослини (журавлина, лохина, морошка, багно). Водяться цінні хутрові звірі – бобри, ондатри, нутрії, гніздяться численні птахи – журавлі, чаплі, качки, кулики та ін. У болотах утворюється корисна копалина – торф, який має широке застосування. Передусім, його використовують як паливо. Шляхом хімічної переробки з торфу виробляють добрива, барвники і навіть ліки. Тривалий час люди намагалися осушувати болота. Проте це нерідко призводить до негативних наслідків: знижується рівень підземних вод, виникають пилові бурі, зникають болотні рослини і тварини, перестає утворюватися торф. Тому осушення боліт і використання їх під посіви сільськогосподарських культур не завжди є виправданим.
“Займиста земля”
Так у давні часи люди називали торф, який використовували як паливо “у місцях бездровних”. Ця корисна копалина має осадове органічне походження й утворюється протягом тисяч років внаслідок неповного розкладання залишків рослин. Це відбувається під дією бактерій і грибів в умовах високої вологості та поганого доступу повітря.
Мал. 233. Видобування торфу
ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ
· Болото – це надмірно зволожена ділянка земної поверхні з вологолюбною рослинністю, внаслідок відмирання якої утворюється торф.
· Залежно від живлення розрізняють верхові й низинні болота.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
1. Як утворюються болота?
2. У яких районах з ємної кулі утворилося багато боліт?
3. Як розрізняють болота за характером живлення і рослинністю?
4. Яка користь від боліт? Чи потрібно їх повсюдно осушувати?
5. За рік з відмерлих рослин у болотах утворюється 1 мм торфу. Вік сучасних торфовищ становить щонайменше 5 тис. років. Обчисліть, який шар торфу утворився за цей часу них.
ШУКАЙТЕ В ІНТЕРНЕТІ
На болотах росте рослина-хижак з ніжною назвою росичка. Дізнайтеся, на кого і як полюс ця невеличка рослинка (ключові слова для пошуку: росичка, росянка).