БУДОВА І ЗНАЧЕННЯ ШКІРИ – ТЕРМОРЕГУЛЯЦІЯ – ЛЮДИНА

Біологія – універсальний довідник

ЛЮДИНА

ТЕРМОРЕГУЛЯЦІЯ

БУДОВА І ЗНАЧЕННЯ ШКІРИ

Шкіра – зовнішній покрив тіла, що надійно захищає внутрішні органи від механічних ушкоджень, стає на заваді втрати води організмом, проникненню в нього різних бактерій. Шкіра бере участь у регуляції температури тіла, в обмінних, захисних та видільних процесах.

Шкіра складається з двох шарів – зовнішнього (епідермісу) і внутрішнього (власне шкіри). З епідермісу шкіри походять також волосся і нігті, що мають особливу будову.

Епідерміс

поділяється на два шари: поверхневий, або роговий, і більш глибокий, ростковий. Роговий шар утворений мертвими ороговілими клітинами, які щільно прилягають одна до одної, захищає шкіру від шкідливих впливів зовнішніх факторів; він є непроникним для збудників інфекції. Рогові клітини постійно злущуються і замінюються новими завдяки клітинам росткового шару, здатним до поділу та регенерації.

Власне шкіра складається з живих клітин і еластичних волокон, переплетених між собою, що додає шкірі міцності і еластичності. Власне, у шкірі є потові та сальні залози, волосяні цибулини. Тут знаходяться рецептори, кровоносні

і лімфатичні судини.

Потові залози виділяють піт, що виводиться на поверхню шкіри. З потом видаляється велика кількість шкідливих речовин, тому шкіра виконує видільну функцію.

Сальні залози виділяють секрет – шкірне сало, яке змащує волосся, пом’якшує шкіру, покриваючи її поверхню тоненьким шаром. Жир обмежує випаровування поту з поверхні шкіри, захищаючи її від пересихання, перешкоджає проникненню всередину тіла води та інших рідин.

Підшкірна клітковина складається з сітки сполучнотканинних волокон, у петлях яких знаходяться жирові клітини. Підшкірна клітковина слугує своєрідним запасом поживних речовин, які організм втрачає у період голодування. Цей шар шкіри оберігає організм від переохолодження, пом’якшує поштовхи та удари.

Шкіра – орган тепловіддачі. Через шкіру організм людини може віддавати надлишок тепла. Кількість теплоти, що виділяється, змінюється в залежності від температури навколишнього середовища і характеру виконуваної людиною роботи. Температура шкіри залежить від кількості крові, що надходить до неї. Це, у свою чергу, зв’язано з рефлекторною зміною просвіту кровоносних судин у відповідь на зміну температури навколишнього середовища й інтенсивності утворення тепла в організмі. Процес тепловіддачі підсилюється потовиділенням.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: БУДОВА І ЗНАЧЕННЯ ШКІРИ – ТЕРМОРЕГУЛЯЦІЯ – ЛЮДИНА