Частини мови (загальне поняття). Повторення знань про різні частини мови: іменник, прикметник, дієслово

Тема: Частини мови (загальне поняття). Повторення знань про різні частини мови: іменник, прикметник, дієслово

Мета: відновити і закріпити знання про слова – назви предметів, ознак, дій; формувати вміння розрізняти частини мови, правильно вживати їх у мовленні; розвивати вміння аналізувати, систематизувати мовні явища; розвивати мовлення учнів; виховувати любов до природи.

Тип уроку: урок формування мовної компетенції.

Обладнання: підручник, зошит.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

Ось дзвінок сигнал подав –

До

роботи час настав.

Ось і ми часу не гаймо,

А урок свій починаймо.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. “Попрацюймо разом!”

– Розшифруйте слова: миза, ніжсиакн, урубльак, роньСнігука.

– Що називають ці слова? (Предмети)

– На які питання вони відповідають? (Хто? Що?)

– Опишіть ці предмети.

– Які дії вони можуть виконувати?

2. Робота над таблицею

– Розгляньте таблицю.

Частини мови

Іменники

Прикметники

Дієслова

Слова, які називають предмети

Слова, які називають

ознаки предметів

Слова, які називають дії предметів

Хто? Що?

Який? Яка? Яке? Які?

Що робить? Що зробить?

Птах ліс

Сонячний сонячна сонячне сонячні

Світить буде світити

– Що означають слова, які відповідають на питання хто? що? (Назви предметів)

– Що означають слова, які відповідають на питання який? яка? яке? які? (Назви ознак предметів)

– Що означають слова, які відповідають на питання що робить? що зробить? (Назви дій предметів)

3. Каліграфічна хвилинка

– Запишіть каліграфічно питальні слова та усно доберіть до них приклади.

Хто? Що? Який? Яка? Яке? Які? Що робить? Що зробить?

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ви будете вчитися розрізняти частини мови і правильно вживати їх у мовленні. А допоможе нам у цьому подорож до країни Морфології.

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Подорож До країни Морфології

Подорож до країни Морфології

– В одному царстві, яке називають Морфологія, жили різні частини мови.

Не задумавсь, звідкіль

Оті у нашій мові злитки золоті?

Як намистинки диво калинове

– частини мови!

Який співець, поет, який письменник

Уперше слово вигадав – іменник?

Іменник! Він узяв собі на плечі

Велике діло – визначати речі,-

Ім’я, найменування і наймення:

Робота, біль, і радість, і натхнення.

Ну, а візьмемо назву – дієслово,

Само підказує, що діє слово!

Ще й прикладу на нього не навів,

А вже до півдесятка дієслів!

Прикметник дасть іменнику-предмету

Якусь його ознаку чи прикмету.

Частини мови! Назви наче й звичні,

Полюбиш їх – красиві, поетичні!

Хто ж так назвав оці частини мови?

Назвали вчені. Й підхопив народ!

Д. Білоус

– Як учені назвали частину мови, яка дає словам імена?

– Як учені назвали частину мови, яка дає іменнику-предмету якусь його ознаку чи прикмету?

– Що вам підказує назва дієслово?

1. Робота над вправою 231 (с. 95)

– Прочитайте виразно вірш Вадима Бондаренка.

– Чому в цьому місті все стало білим?

– Прочитайте виділені слова.

– До якої частини мови вони належать?

– Випишіть словосполучення виділених іменників і зв’язаних із ними прикметників.

– Укажіть головне і залежне слово.

2. Робота в групах (вправа 232, с. 95)

– Прочитайте текст.

– Розкажіть, чому раділи синиці?

– А як ви допомагаєте пташкам узимку?

– Якою була пісня горихвісток?

– Прочитайте опис цих пташок.

“До твого словничка”

– Поясніть значення слова манишка.

1. Вибіркове списування із завданням

– Спишіть перший абзац тексту із вправи 232, вставляючи пропущені букви.

– Прочитайте слова, в яких ви вставили пропущену букву.

– Доберіть перевірне слово: зимовому – зими; житлу – житла; великі – велич.

– У другому реченні підкресліть іменники – назви істот. (Синиці, Славко, дідусем)

– На які питання відповідають іменники – назви істот?

– З третього і четвертого речень випишіть антоніми. (Великі – малі; більші – менші)

V Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Робота з деформованим текстом (вправа233, с. 96)

– Розставте слова так, щоб вийшов вірш.

– Запишіть складений вірш у зошити.

Білий снігу-сніженьку,

Простели доріженьку,

Рік Новий стрічати

Від хати до хати.

– Поставте питання до виділених слів.

– Які це частини мови?

2. Розвиток мовлення (с. 96)

– Прочитайте, як українці вітають одне одного зі святами.

– Складіть власне вітання зі святом.

В українському мовному етикеті є багато вітань зі святами. Найпоширеніші з них такі: “Зі святом Вас!”, “З Днем учителя!”, “З Новим роком!”, “З Різдвом Христовим!”, “Зі Святвечором Вас!”, “З Великоднем!” та ін.

Будьте завжди привітними та ввічливими!

Заслуховування текстів, які склали учні. Виправлення мовних помилок.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Які частини мови повторили?

– На які питання відповідають іменники, прикметники, дієслова?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 96, впр. 234. Спишіть другий абзац вправи 232. Визначте частини мови виділених слів. Чергування яких звуків відбулося в корені?


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Частини мови (загальне поняття). Повторення знань про різні частини мови: іменник, прикметник, дієслово