Чи потрібна людині держава?
Розділ 3. ЛЮДИНА В СУСПІЛЬСТВІ
& 18. Чи потрібна людині держава?
Поміркуй! Що таке, на твою думку, держава? Які держави ти знаєш?
Серед представників тваринного світу постійно триває боротьба за виживання. Людина не настільки швидка і сильна, як багато хижаків. Тому вона скоріш за все просто не витримала б такої конкуренції та загинула. Проте люди наділені розумом, тому вони об’єднувалися і спільно перемагали тварин, що перевершували їх силою та розмірами в десятки разів.
Полювання на мамонтів
Розгляньте
Згодом люди зрозуміли, що необхідно розподіляти обов’язки. Хтось добре будував. У когось краще виходило робити посуд із глини. А хтось просто був вправним мисливцем. Коли кожна людина робила щось одне, то вся громада отримувала гарний посуд, добротні будинки, більше їжі. Це позитивно позначилося на якості життя людей. Згодом громади стали розростатися, об’єднуватися зі своїми сусідами для обміну товарами або спільного захисту від ворогів. З таких об’єднаних поселень утворилися перші держави – Месопотамія і Єгипет.
Гончарство
Сьогодні ж державою вважається громада з власними кордонами, урядом і конституцією. Головна функція держави – зробити життя громадян комфортнішим. Приміром, щомісяця громадянин віддає державі невелику частку своєї зарплати – податок. Із податків держава будує лікарні, школи, дороги.
Але державою потрібно постійно керувати. А робити це всім разом неможливо. Тому люди раз у кілька років обирають для керування державою найманих менеджерів – президента і парламент.
Життя будь-якої держави влаштоване за певними правилами – законами, а її громадяни мають визначені права та обов’язки. Основним законом держави є конституція.
Політична карта світу
Держава – влада, керівництво; апарат політичної влади в суспільстві.
У якій державі ти живеш?
Яка столиця нашої держави?
Хто президент України?
Як називається український парламент?
Де записані права та обов’язки громадян України?
Прочитай прислів’я. Поясни, як ти розумієш їх зміст.
* * *
Як будемо в дружбі жити – нас нікому не зломити.
* * *
У працьовитому колективі всі заможні та щасливі.
* * *
Одна бджола меду не наносить.
Прочитай.
Закон понад усе
Із першого дня життя на острові пізнайки дуже часто сперечалися і сварилися. Вони вступали в суперечку з будь-якого приводу. І ніхто не хотів визнавати себе неправим. Інші спочатку з цікавістю спостерігали, а потім ставали на бік когось із тих, хто сперечався. І тільки Добряк намагався помирити кожного. У нього це непогано виходило. Але щойно він помирить одних, як десь уже зчепилися інші. Так і бігає увесь день.
Одного вечора, ледве тягнучи ноги, пішов Добряк пити чай до Мудреця.
– Ох, і втомився я сьогодні. Цілий день мирив цих невгамовних пізнайків. То красиву мушлю не могли поділити, то сперечалися, кому вдалося спекти найсмачніше печиво. А в одному місці ледве до бійки не дійшло, – поскаржився він.
– Здається, я знаю, чим тобі допомогти, – відповів Мудрець. – Ти, як найдобріший і найсправедливіший серед пізнайків, повинен скласти список правил і законів. Запиши туди все, що заборонено робити на острові, щоб уникати будь-яких конфліктів. Потім ми всі разом обговоримо цей список і будемо жити за новими правилами.
Багато часу Добряку не знадобилося. Уже вранці він зібрав усіх пізнайків і зачитав їм закони та правила, які повинні відтепер діяти на острові:
1. Кожен пізнайко має право на безкоштовні плоди цукеркового дерева, допомогу лікаря Травника й поради Мудреця.
2. Ніхто не може позбавити іншого пізнайка права бути вільним.
3. Заборонено прозивати і кривдити інших. Штраф – дві цукерки.
4. Заборонено під час суперечки кричати, штовхатися, тупотіти ногами й розмахувати руками. Штраф – одна цукерка.
5. Заборонено зводити наклепи один на одного. Штраф – дві цукерки й одне печиво.
6. Заборонено галасувати, смітити й нищити рослини. Штраф – прибирання території та висадження нових дерев.
Такі закони припали до душі кожному пізнайкові. Їх записали на великому камені і поставили в центрі поселення. З того часу на острові більше ніхто не сварився.
Чому Добряку довелося складати для пізнайків правила та закони?
Які правила мали жителі острова? А які обов’язки?
Які пункти можна додати до “конституції” пізнайків? Чому?
Доберіть прикметники, які б описували конституцію.
Підсумуй свої знання
– Історія створення перших держав сягає тих прадавніх часів, коли люди усвідомили, що колективна згуртованість допомагає у їхньому повсякденному житті.
– Для управління державою раз на кілька років люди колективним рішенням вибирають її керівників. Цей процес називається виборами.
– Конституція – основний закон держави, сукупність головних правових норм. Усі громадяни повинні виконувати прийняті закони. Хто їх порушує, відповідає за це.
Перевір себе
1. Чому люди почали об’єднуватися у громади?
2. Що таке держава?
3. Як називається основний закон держави?
4. Доведи, що кожна людина має не тільки права, а й обов’язки.
Порадься з батьками і запропонуй статті “конституції” твого класного колективу. Врахуй у ній не лише свої інтереси, але й інтереси вчителів і батьків, не тільки свої права, але й обов’язки.