ЧИМ ГРУНТИ ВІДРІЗНЯЮТЬСЯ ВІД ГІРСЬКИХ ПОРІД
Мета: формувати в учнів поняття про утворення грунту і його родючість; розвивати вміння спостерігати, узагальнювати; виховувати допитливість, самостійність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
– Які види корисних копалин ви знаєте? Наведіть приклади.
– Розкажіть, як і коли використовує корисні копалини ваша родина.
– Обгрунтуйте необхідність охорони корисних копалин. Як де можете робити ви?
– Поміркуйте: чи можуть люди знайти замінники корисним копалинам?
– Які корисні
– Відгадайте загадку.
– Один ллє, другий п’є, третій росте. (Дощ, грунт, рослина)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про утворення грунту і його родючість.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 52-54)
– Пригадайте! Яке значення мають гірські породи? Що таке грунт? Що входить до його складу?
– Роздивіться малюнок на с. 52 і поміркуйте! Чи можуть рослини зростати без грунту?
– З грунту рослини корінням убирають воду і розчинені в ній поживні речовини. Опале листя, стебла рослин,
– Відгадайте загадки.
– Мене б’ють, товчуть, ріжуть, перевертають – я все терплю і всім добром плачу.
– Що найбагатше у світі?
– Запам’ятайте! Грунт – це природне утворення, верхній пухкий шар землі, на якому ростуть рослини. Основна властивість грунту – родючість. Це здатність забезпечувати рослини теплом, повітрям, водою з розчиненими в ній поживними солями.
– Поміркуйте! Чи властива родючість гірським породам?
– Що розповів їжачок Хитрячок про утворення грунтів?
– Грунт утворюється століттями. При густому рослинному покриві й за сприятливих умов для виникнення шару грунту завтовшки 1-2 см потрібно близько 500 років. Важливу роль в утворенні грунту відіграють дощові черв’яки. Поглинаючи разом із грунтом величезну кількість рослинних решток, дощові черв’яки пропускають їх через себе і збагачують грунт поживними речовинами.
– Роздивіться діаграму і розкажіть, за яких умов утворюються грунти?
Робота в групах
– Роздивіться фотографії на с. 54 і порівняйте різні грунти, зображені на них. Чим вони схожі, а чим відрізняються? Поміркуйте: від чого залежить склад грунтів.
Висновки
– Грунт – це верхній, родючий шар землі, на якому ростуть рослини і де живуть різні організми.
– До складу грунту входять: пісок, глина, вода, повітря, мінеральні речовини, перегній.
– Основна властивість грунту – родючість.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота над прислів’ями і приказками про грунт
– До першого грому земля не розмерзнеться.
– Як почав орати, то в сопілку не грати.
– Глибше орати – більше хліба мати.
– Добре грунт угноїш – урожай потроїш.
2. Робота в парах
Гра “Учитель”
– Виправте помилки.
– Верхній пухкий, родючий шар землі, у якому ростуть рослини, називається перегноєм.
– Чим більше в грунті перегною, тим грунт світліший.
– Опале листя, рештки відмерлих рослин і тварин повільно перегнивають, і утворюється грунт.
– Грунт, у якому мало перегною, називають чорноземом.
– У чорноземі добре ростуть рослини, але дають низький урожай.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 54.
– Що таке грунт?
– Чому грунт має темний колір?
– Як утворюється перегній?
– Який грунт найродючіший? Чому?
– Чи можна пісок на березі річки назвати грунтом? Поясніть свою думку.
– Розкажіть, яким є значення грунту для рослин і тварин.
– Назвіть основну властивість грунту. Від чого вона залежить?
– Якою є роль організмів в утворенні грунту?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 52-54.