Чим звірі відрізняються від інших тварин?
СВІТ ЖИВОЇ ПРИРОДИ
УРОК 36 Чим звірі відрізняються від інших тварин?
Тема. Чим звірі відрізняються від інших тварин? Мета: ознайомити учнів з головними істотними ознаками звірів; збагатити знання новими відомостями про живлення звірів; виховувати любов до рідного краю.
ХІД УРОКУ
Організаційний момент
1.. Повідомлення теми і мети уроку
– Яких тварин вам доводилося спостерігати в природі, зоопарку, в парку?
– Тема нашого уроку – “Звірі”. Ви дізнаєтеся, як відрізнити звірів, тварин та як звірі вигодовують своїх
ІІ Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
… Бесіда
– Розгляньте малюнки (гепард, морж, кит, кажан, дельфін, олень, олень, кінь, корова, коза, носоріг, жираф, їжак, лисиця, вовк, тхір, лев. рись, білка, ведмідь, кабан).
– Кого ви бачите на малюнках?
– Хто “зайвий”: гепард, морж, акула, кит?
– Назвіть серед них звірів, (Гепард, морж, кит)
– Назвіть ознаки звірів. (Тіло вкрите шерстю, 4 кінцівки)
– Чи є літаючі звірі? (Кажан)
– Чиє плаваючі звірі? (Синій кит, дельфін)
– Як звірів відрізнити від інших тварин?
– Усі звірі вигодовують своє потомство молоком.
1. Робота за підручником (с. 82-83)
– Розгляньте малюнки на с. 82 вгорі.
– Яких тварин ви впізнали? Назвіть їх.
– До яких груп належать ці тварини?
– Поміркуйте: хто з цих тварин – звір?
– Послухайте розповідь їжачка Хитрячка.
– Ми – звірі – найрозумніші серед усіх тварин. Ми живемо скрізь: на землі і під землею, біля води й у воді. Світ звірів різноманітний і багатий. Хоча ми по-різному виглядаємо, але маємо спільні ознаки.
– Чим укрите тіло у звірів?
– Чим вони вигодовують своїх малят?
– Розгляньте фото на с. 82 внизу.
– Яких звірів ви знаєте? Що ви про них знаєте? Розкажіть.
– Запам’ятайте! Своїх дітей звірі вигодовують молоком.
Робота в групах
– Яких тварин ви бачите на фото (с. 83 вгорі)? Доведіть, що це звірі.
– Яких наземних, підземних, водяних та літаючих звірів ви побачити? Назвіть їх.
– Чим кажан схожий на інших звірів, чим відрізняється? Доведіть, що кажан – звір.
– Літнього вечора можна побачити літаючих звірів – кажанів. Їхні передні лапи перетворилися на крила. Кажани – корисні тварини. Вони поїдають шкідливих комах.
Робота в парах
– Яких звірів ви бачите на фото (с. 83 внизу)?
– Знайдіть і покажіть у різних звірів такі частини тіла: голову, шию, тулуб, хвіст і чотири кінцівки.
Завдання для друга природи
– Пригадайте казки та мультфільми, де головні герої – звірі. Які в них звички та повадки?
3. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Робота в парах
– Опишіть сусідові по парті будь-якого звіра рідного краю так, щоб він здогадався, про кого йдеться.
2. Гра “Який звір?”
– Про яких звірів йдеться?
Клишоногий. ..(ведмідь); косий… (заєць);
Сірий… (вовк); сохатий… (олень).
V. Підсумок уроку
– Назвіть ознаки звірів.
– Назвіть свійських звірів нашого краю.
– Назвіть диких звірів нашого краю.
Додаток до уроку 36
Кросворд “Звірі”
1) Любить солодощі примат –
Це людини молодший брат.
Від бананів до безе Обожнює… (шимпанзе),
2) По полю гасає, овечок хапає. (Вовк)
3) Ласую малиною
І медком бджолиним. (Ведмідь)
4) У кішки китиці на вухах,
Щоб звуки всі уважно слухать.
Ти не скажеш кішці: “Брись!”
Обережно, бо це – … (рись).
5) Червонясту шубку має.
По гілках вона стрибає.
Хоч мала сама на зріст,
Та великий має хвіст.
Як намисто, оченята…
Хто це? Спробуй відгадати! (Білка)