ЧИННИКИ ФОРМУВАННЯ КЛІМАТУ ПІВНІЧНОЇ АМЕРИКИ. КЛІМАТИЧНІ ПОЯСИ І ТИПИ КЛІМАТУ
УРОК 43. ЧИННИКИ ФОРМУВАННЯ КЛІМАТУ ПІВНІЧНОЇ АМЕРИКИ. КЛІМАТИЧНІ ПОЯСИ І ТИПИ КЛІМАТУ
Навчальна мета: поглибити та систематизувати знання про кліматотвірні чинники; формувати знання про особливості клімату Північної Америки, кліматичні пояси і типи клімату; вдосконалювати практичні уміння та навички характеризувати типи клімату материка; порівнювати клімат Північної та Південної Америки.
Обладнання: кліматична карта світу, фізична карта Північної Америки, підручники, атласи, шаблони.
Основні поняття: кліматотвірні чинники,
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
II. Перевірка домашнього завдання
Виступи учнів з повідомленнями про унікальні природні об’єкти північної Америки (Великий Каньйон Колорадо, Флінт-Мамонтову печеру, Єллоустонське вулканічне плато)
III. Актуалізація опорних знань та вмінь
– Назвіть основні форми рельєфу Північної Америки і покажіть їх на карті.
– Чим обумовлена різноманітність форм рельєфу на материку?
– Які групи корисних копалин
– Як географічне положення впливає на кліматичні особливості материка?
– Назвіть основні кліматотвірні чинники.
– Які попередні висновки про клімат Північної Америки можна зробити на підставі знань про її географічне положення і рельєф?
IV. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Знаючи особливості географічного положення материка та будову його поверхні, можна припустити надзвичайну різноманітність його кліматичних умов тощо. Але таке припущення знов потребує певних доказів. Давайте знайдемо факти, які підтвердять або, можливо, й спростують наше припущення.
V. Вивчення нового матеріалу
1. Кліматотвірні чинники
Визначення впливу кліматотвірних чинників за картами атласа та позначення кліматичних показників на шаблонах в зошитах.
Кліматичні умови Північної Америки характеризуються надзвичайною різноманітністю. Це зумовлюється, у першу чергу, значною протяжністю материка з півночі на південь. У південні райони протягом року надходить велика кількість сонячної радіації (близько 180 ккал на 1 см2), а в північні – значно менша (до 80 ккал на 1 см2). У результаті нерівномірного прогрівання утворюються активні рухи повітряних мас із півночі на південь та у зворотному напрямі.
Гірські масиви Кордільєр та Аппалачів, що розташовані майже меридіонально, створюють ефект “аеродинамічної труби”, якою проносяться руйнівні смерчі – торнадо – потужні повітряні вихорі, що розвивають швидкість до 800 км/год.
Географічне положення значної території материка в субарктичних та помірних широтах зумовлює суттєвий вплив західного перенесення повітряних мас. Цей вплив найбільшою мірою відчувається на Тихоокеанському узбережжі та західних схилах Кордільєр. Південно-східна частина материка перебуває під впливом вологих пасатів з Атлантичного океану. У північних полярних районах формуються північно-східні вітри, які особливо далеко поширюють свій вплив завдяки рівнинному рельєфу.
2. Кліматичні пояси і типи клімату
У Північній Америці представлені всі типи клімату, крім екваторіального. Переважна частина материка розташована в помірному кліматичному поясі. Значні площі на півночі займають холодні пояси – субарктичний та арктичний. Південна частина материка розташована в субтропічному, тропічному та субекваторіальному поясах. У помірному, тропічному та субтропічному поясах виділяють кліматичні області, які відрізняються режимом опадів і температур.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Робота за варіантами
Кожний варіант характеризує один кліматичний пояс.
Назва кліматичного поясу | Географічне положення | Переважаючі повітряні маси | Температурний режим | Опади | Типи клімату |
VІ. Підсумок уроку
VІІ. Домашнє завдання
– Опрацювати параграф…
– Закінчити характеристику кліматичних поясів в таблиці.
– Випереджальне (окремим учням): підготувати повідомлення про унікальні водні об’єкти Північної Америки.