ЧОМУ НА ЗЕМЛІ ЗМІНЮЮТЬСЯ ПОРИ РОКУ?
Зустріч 7. ЧОМУ НА ЗЕМЛІ ЗМІНЮЮТЬСЯ ПОРИ РОКУ?
Мета: розширити уявлення учнів про причини змін пір року на Землі; розвивати вміння спостерігати, порівнювати, аналізувати, робити висновки; виховувати пізнавальний інтерес.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Відповіді на запитання рубрики “Запитання і завдання для тих, хто прагне розуміти природу” (с. 26)
2. Розповіді учнів “Чи однакова на нашій планеті тривалість дня і ночі протягом року”
3. Природнича розминка “Чи вірите ви?”
Чи
– Глобус – точне відтворення Землі, зменшене у десятки мільйонів разів.
– Вісь глобуса не нахилена.
– Земна вісь – це уявна лінія, навколо якої обертається Земля.
– Земна вісь не проходить через центр Землі та полюси.
– Зверху знаходиться Південний полюс, а знизу – Північний полюс.
– На однаковій відстані від полюсів проходить уявна лінія – екватор.
– Екватор розділяє Землю на дві неоднакові півкулі.
– Від Північного полюса до екватора – північна півкуля.
– Від Південного полюса до екватора – південна півкуля.
4.
– Знайдіть на глобусі Північний і Південний полюси; екватор.
– Покажіть екватор; північну і південну півкулі.
– Як сонячні промені падають на поверхню Землі?
– Чи можуть сонячні промені пройти крізь непрозорий предмет або обігнути його?
– Що утворюється, коли на шляху променів трапляється непрозорий предмет?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся… (Учні читають рубрику “Ти дізнаєшся”.)
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Практична робота
– На попередньому уроці ви розкрили таємницю зміни дня і ночі. А зараз спробуємо розкрити і другу таємницю. Ви вже з’ясували, що Земля обертається навколо Сонця. Що ми спостерігаємо? (Земна вісь нахилена, тому одна частина земної кулі знаходиться ближче до Сонця, а інша – далі. При обертанні Землі навколо Сонця нахил земної осі не змінюється, тому в різний час різні частини земної кулі знаходяться ближче до Сонця і далі від нього.)
– А як рухається Земля навколо Сонця? (Вона рухається повільно.)
– Земля робить один оберт навколо Сонця за 365 діб, або за рік.
– Як ви вважаєте, що відбувається на земній кулі в тій частині, яка ближче до Сонця? (Там буде тепліше, значить, буде літо.)
– А в тій частині, яка далі від Сонця? (Там холодніше, тому там буде зима.)
– Подивіться уважно на малюнок “Чому змінюються пори року?”. Що тут показано? (Тут теж показано, що Земля обертається навколо Сонця, і на тій частині, яка ближче до Сонця,- літо, а на іншій, яка далі від Сонця,- зима.)
– Отже, чому на Землі змінюються пори року? (Це відбувається з-за нахилу земної вісі та обертання Землі навколо Сонця.)
– Так ми відкрили таємницю зміни пір року на Землі.
Висновок. Зміна дня і ночі – обертання Землі навколо своєї осі (доба). Зміна пір року – обертання Землі навколо Сонця (рік).
2. Робота за підручником (с. 27-30)
Вправа “Мікрофон”
Учні відповідають на запитання рубрики “Пригадай”.
– Прочитайте розповідь розумниці Дзвіночки.
– Що називають земною орбітою?
– Чи правда, що вісь Землі розташована під нахилом до площини земної орбіти, а не вертикально?
– Чи має це значення? Чи зберігає Земля цей нахил постійно?
– Чи правда, що північна й південна півкулі освітлюються Сонцем по-різному та отримують неоднакову кількість тепла і світла?
– Що було б, якби земна вісь була розташована вертикально?
– Чи правда, що пори року в південній і північній півкулях настають у різні календарні терміни? Поясніть.
Робота в групах
Учні працюють за завданнями підручника.
Робота в парах
Учні працюють за завданнями підручника.
– За який час Земля робить повний оберт навколо Сонця?
– Який рік називають високосним?
– Прочитайте і запам’ятайте висновки у рубриці “Сторінками Книги корисних природничих знань”.
3. Фізкультхвилинка
Раз! Два! Час вставати:
Будемо відпочивати.
Три! Чотири! Присідаймо,
Швидко втому проганяймо.
П’ять! Шість! Засміялись,
Кілька раз понахилялись.
Зайчик сонячний до нас
Завітав у вільний час.
Будем бігати, стрибати,
Щоб нам зайчика впіймати.
Прудко зайчик утікає
І промінчиками грає.
Сім! Вісім! Час настав
Повернутись нам до справ.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота в парах
– Позначте правильну відповідь.
– Рух Землі навколо Сонця спричинює:
А) зміну пір року;
Б) зміну дня і ночі.
– Проміжок часу, за який Земля робить повний оберт навколо Сонця, називають:
А) місяцем;
Б) добою;
В) роком.
– Що називають земною орбітою?
А) Шлях, яким Земля рухається навколо Сонця;
Б) шлях, яким Земля рухається навколо своєї осі;
В) шлях, яким Сонце рухається навколо Землі.
– Від чого залежить зміна пір року?
А) Від того, що вісь Землі не вертикальна, а похила;
Б) від того, що Земля рухається навколо Сонця;
В) від того, що Земля рухається навколо своєї осі.
– Що таке рік?
А) Час, за який Земля робить повний оберт навколо своєї осі;
Б) час, за який Сонце робить повний оберт навколо Землі;
В) час, за який Земля робить повний оберт навколо Сонця.
2. Робота над загадками про час
– У місті – дванадцять ринків, на кожному ринку – по тридцять людей, у кожного – по двадцять чотири дитини. (Рік)
– Сім братів, літами всі рівні, а іменами різні. Відгадай, хто ми? (Дні тижня)
– Виходило дванадцять молодців, випускало п’ятдесят два соколи та триста шістдесят п’ять лебедів. (Місяці, тижні, дні року)
– Стоїть дуб, а на нім дванадцять гілок, а на кожній гілці – по чотири гнізда, а в кожному гнізді – по семеро пташенят. (Рік, місяць, тижні, дні)
– Що то за гість, що темряву їсть? (День)
– Чорна корова весь світ поборола. (Ніч)
3. Вікторина
– Які рухи Землі вам відомі? (Рух навколо своєї осі; рух навколо Сонця)
– До чого призводить рух навколо своєї осі? (До зміни дня і ночі)
– За який період станеться повне обертання Землі навколо Сонця? (За рік)
– Скільки триває рік? (12 місяців)
– Що відбувається при обертанні Землі навколо Сонця? (Зміна пір року)
– Яка головна причина зміни пір року? (Нахил земної осі і рух Землі навколо Сонця)
– Чому влітку день триває довше? (Сонце піднімається високо над горизонтом.)
– Чому взимку холодно? (Сонце низько над горизонтом.)
4. Гра “П’ять речень”
Учні у п’яти реченнях формулюють засвоєні знання про добовий і річний рух Землі.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Які рухи здійснює планета Земля?
– До чого призводить рух Землі навколо Сонця?
– Які є пори року?
– Скільки днів триває рік?
– Чому Земля отримує від Сонця в різні пори року неоднакову кількість тепла і світла?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 27-30.