ЦІННІСТЬ І НЕПОВТОРНІСТЬ ЖИТТЯ І ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ
Урок 1. ЦІННІСТЬ І НЕПОВТОРНІСТЬ ЖИТТЯ І ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ
Мета: ознайомити учнів зі змістом предмета “Основи здоров’я” у 4 класі; формувати в дітей поняття про життя як найвищу цінність і його неповторність; розвивати почуття відповідальності за своє життя і здоров’я; виховувати в учнів ціннісне ставлення до свого життя і здоров’я та до життя і здоров’я інших людей.
Обладнання: Конституція України, підручник “Основи здоров’я” О. В. Гнатюк1, зошит “Основи здоров’я” О. В. Гнатюк2, мікрофон, магнітна дошка,
У подальшому підручник “Основи здоров’я”, зошит з “Основ здоров’я” не будуть зазначатися в обладнанні, оскільки використовуватимуться на кожному уроці.
Попередня робота.
– Підготувати скриньку (картонну або ін.).
– Підготувати аркуші з назвами різних цінностей (приблизно 10).
– На дошці записати слово “цінність”.
Ключові поняття: цінність, цінність життя і здоров’я, неповторність життя.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань.
1. Розповідь учителя з елементами бесіди.
– Минули літні канікули. За
– Чи знадобилися вам знання, отримані на уроках з основ здоров’я?
2. Гра “Мікрофон”.
Учні (3-5 осіб) по черзі беруть мікрофон і розповідають про те, як провели літні канікули.
II. Повідомлення теми уроку.
– Сьогодні на уроці ми говоритимемо про зміст предмета “Основи здоров’я”. Ви ознайомитеся з підручником і робочим зошитом. Будемо вивчати тему: “Цінність і неповторність життя і здоров’я людини”.
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь учителя про зміст предмета “Основи здоров’я”.
– Цього року ми продовжимо вивчати предмет “Основи здоров’я”. Ви дізнаєтеся про складові здоров’я, збалансоване харчування, вплив рухової активності на здоров’я, принципи загартовування, інфекційні хвороби, що набули соціального значення, небезпеку шкідливих звичок. Ми вивчатимемо правила дорожнього руху, безпечної поведінки під час масових заходів, як діяти при пожежі в сусідів тощо. А ще ви дізнаєтеся більше про свій характер, творчі здібності, як досягти мети і багато іншого.
Нашими помічниками будуть підручник і зошит, які допоможуть вивчити і засвоїти новий матеріал: ви виконуватимете завдання і практичні роботи, гратимете в різні ігри, відгадуватимете загадки, ребуси, кросворди тощо.
2. Робота з підручником і зошитом.
– Ознайомлення з підручником О. В. Гнатюк “Основи здоров’я. 4 клас”.
Учитель показує підручник. Пропонує всім учням узяти до рук свої підручники О. В. Гнатюк “Основи здоров’я” і розглянути їх, ознайомитися з його структурою і змістом. Учитель наголошує на тому, що підручник складається із 4 розділів. Перед кожним розділом коротко визначено його зміст. Учні ознайомлюються з підручником, розглядають обкладинку і форзаци, розповідають, що вони бачать тощо.
Далі вчитель пропонує прочитати звернення автора до учнів на с. 3, а також вірш на с. 4 й ознайомитися з умовними позначеннями підручника.
– Ми розпочинаємо вивчення предмета з І розділу, який називається “Здоров’я людини”. Відкрийте підручники на с. 5. Прочитайте, про що ви дізнаєтеся із цього розділу.
– Ознайомлення із зошитом “Основи здоров’я. 4 клас” (авт. О. В. Гнатюк).
Учитель показує зошит і говорить про те, які завдання вони будуть виконувати впродовж року. Учні розглядають його обкладинку, сторінки, умовні позначення тощо.
3. Гра “Чарівна скринька”.
Учні по черзі дістають зі скриньки аркуші із записами різних цінностей (наприклад: будинок, сім’я, мобільний телефон, життя, дружба, комп’ютер, здоров’я тощо), а вчитель прикріплює їх на магнітну дошку.
Після того як усі слова прикріплено, учитель проводить бесіду.
– Уважно прочитайте слова з назвами цінностей. Назвіть цінності в порядку значущості (важливості) для себе. (Декілька учнів називають).
4. Розповідь учителя з елементами бесіди про цінність і неповторність життя і здоров’я.
– У світі є багато цінностей. Для одних – це сім’я, для інших – здоров’я, для ще інших – любов тощо.
– Як ви вважаєте, що є найважливішим для кожної людини?
– А що найцінніше в житті?
5. Словникова робота.
На дошці записано слово “цінність”. Учитель пояснює його значення.
– Цінність – усе, що важливе, значуще й корисне для людини.
Учні складають словосполучення і речення із цим словом.
6. Робота з Конституцією України.
– У Конституції України – Основному законі нашої держави – йдеться про цінність життя і здоров’я. Так, у розділі І, у статті 3 написано: “Людина, її життя і здоров’я, честь, гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю…”.
А в розділі II, у статті 27 зазначається таке: “Кожна людина має невід’ємне право на життя.
Ніхто не може бути свавільно позбавлений життя. Обов’язок держави – захищати життя людини.
Кожен має право захищати своє життя і здоров’я, життя і здоров’я інших людей від протиправних посягань”.
7. Фізкультхвилинка. (За вибором учителя).
8. Робота за підручником на с. 6-9.
Опрацювання тексту і бесіда за малюнками.
IV. Закріплення матеріалу.
1. Робота за підручником на с. 9.
– Розгадування ребуса і пояснення вислову “Здоров’я – скарб”.
– Пояснення прислів’їв і приказок.
– Виконання завдань і відповіді на запитання 1-3.
– Робота в групах (завдання 4).
– Поміркуйте, у яких випадках люди ризикують своїм життям і здоров’ям. Наведіть приклади.
Учні об’єднуються у групи (по 5-6 осіб). Кожна група обговорює завдання і наводить свої приклади. Після завершення роботи учасники групи обирають один з найвдаліших, на їхню думку, прикладів. Представник кожної групи розповідає про нього іншим учням.
2. Робота в зошиті на с. 3, 4.
Самостійне виконання завдань 1-4 з подальшим обговоренням.
3. Пояснення прислів’їв і висловів.
1) Немає щастя без здоров’я.
2) Доки здоров’я служить, то людина не тужить.
3) Вартість здоров’я знає лише той, хто його втратив.
4) Твоє здоров’я у твоїх руках.
5) Здоров’я дитини – багатство родини, здоров’я народу – багатство країни!
4. Пояснення висловів.
1) Кожна людина – це неповторний світ. (Генріх Гейне).
2) Хто не цінує життя – той його не гідний. (Леонардо да Вінчі).
5. Відгадування загадки.
Що це таке?
Коли воно є, – марно тратимо, не дбаємо,
А коли його не стане – віддали б усе,
Щоб повернути назад. (Здоров’я).
6. Робота над віршами.
– Слухання й обговорення вірша Наталі Бенцал.
Відкрию абетку,
Де літера – “Ж”.
Читаю слова:
“життя” та “живе”.
Живе кошенятко,
І квітка живе…
Бабуся із нами
В будинку живе.
А поряд мій друг –
Он з м’ячем поспішає…
“Життя – нелегке”, –
Дідусь нарікає.
Слова зрозумілі
На літеру “Ж”,
Та каже матуся:
“Життя – дороге”.
Я їй заперечив:
“Життя не купують.
Життям на базарі
Ще не торгують”.
Цілує рідненька
Мене у голівку:
“Життя – то найбільший
Дарунок, дитинко!”
Наталя Бенцал
– Про що цей вірш?
– Хто що говорить про життя?
– З ким ви погоджуєтеся, а з ким – ні? Чому?
– Слухання вірша Надії Красоткіної про здоров’я.
Головне – здоровим бути –
Це потрібно всім збагнути!
Бо як є здоров’я й сила,
То весь світ людині милий.
Й думка в неї веселенька,
І тоді вона жвавенька.
Все їй хочеться робити,
І сміятись, і радіти.
А як тільки захворіє –
Зразу й сонечко тускніє.
Тому це запам’ятай
Й про своє здоров’я – дбай!
Надія Красоткіна
– Яка головна думка вірша?
– Робота над чотиривіршем.
– Прослухайте чотиривірш.
Найвища в світі цінність – жити!
Сміятись, плакати, любити,
Співати, мріяти, радіти.
Яке це щастя – у світі жити!
– Назвіть у вірші дієслова, за допомогою яких розкривається значення слова “жити”.
– Підберіть інші дієслова до слова “жити”.
7. Метод “Мозковий штурм”.
– Доберіть прикметники до слова “життя”.
Учні по черзі називають.
Наприклад: життя – неповторне, веселе, щасливе, прекрасне, важке, безтурботне, активне, цікаве, творче тощо.
V. Підсумок уроку.
– У чому полягає цінність людського життя?
– У чому полягає неповторність людини?
– Чому слід піклуватися про здоров’я?
– Яке місце займає здоров’я у вашому житті?
– Чому люди інколи жертвують своїм життям і здоров’ям заради інших людей, заради Батьківщини?
Завдання: виконайте завдання 5 на с. 9 підручника.
___________________________
1 Тут і далі йдеться про підручник “Основи здоров’я. 4 клас” (авт. О. В. Гнатюк). – Київ : Генеза, 2015.
2Тут і далі йдеться про “Зошит з основ здоров’я. 4 клас” (авт. О. В. Гнатюк). – Київ : Генеза, 2015.