ДЕ НА ЗЕМЛІ МІСТИТЬСЯ ВОДА
Мета: розширити знання учнів про воду, про прісну та морську воду; розповісти про способи опріснення води та використання прісної і морської води людиною; розвивати допитливість; виховувати інтерес до предмета.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
– Назвіть властивості води.
– Доведіть, що лід легший за воду. Яке значення для природи Землі це має?
– Які властивості води-розчинника ви щодня застосовуєте? Назвіть свої улюблені розчини.
– Чим дихають водяні організми?
– Чи погоджуєтеся
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про розподіл води на Землі.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 13-16)
– Вода – найдивовижніша рідина в природі. Без води неможливе існування життя на Землі. У природі вода знаходиться в океанах, морях, озерах, річках, болотах. Є й штучні водойми для зберігання води – ставки, водосховища і канали. Вода є також і в глибинах Землі, і на високих вершинах гір, і в повітрі.
Пригадайте! Які властивості води
Робота у парах
– Поміркуйте! Роздивіться краєвиди на с. 13 та скажіть, що в них спільного. Які водойми вам відомі? Назвіть водойми рідного краю.
Запам’ятайте! Завдяки властивостям води на Землі існують сприятливі умови для життя.
– Про що запитувача рибка-мандрівниця Немо? Дайте відповідь на її запитання.
– Роздивіться фотографії на с. 14 та поміркуйте! Яка речовина “заховалася” в рослині, тварині і людині? Де її міститься більше?
– Поміркуйте: чому кажуть, що вода – це колиска життя?
– Про що цікавився Карасик Золотенко?
– Що відповіла рибка Немо?
– Знайдіть і покажіть океани на глобусі та карті атласу.
– Поміркуйте! Чому кажуть, що Світовий океан об’єднує людство?
– Розгляньте фотографію на с. 15.
– Яким ви уявляєте музей Світового океану?
– Поміркуйте! У чому полягає різниця між морською та річковою або джерельною водою?
Запам’ятайте! У морській воді солей розчинено більше, ніж у прісній. Тому люди вживають прісну воду й називають її питною.
– Відгадайте загадку на с. 15.
– Чи доводилося вам куштувати морську воду? Вона гірко-солона, неприємна на смак. Недарма люди, що зазнають аварії у відкритому морі, без запасу прісної води можуть загинути від спраги, адже пити морську воду неможливо.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Дослідницький практикум. Як опріснити воду?
– Морська вода може бути опріснена та використовуватись як питна.
Один із методів опріснення – нагрівання очищеної води до температури кипіння. Коли вода кипить, вона випаровується, а солі, в свою чергу, залишаються в ємності.
Існують і інші методи опріснення, зокрема – заморожування, засноване на принципі того, що сіль не потрапляє на лід при заморожуванні.
2. Як очистити воду для пиття?
– Уявіть, що ця вода з річки. Чи можна її пити прямо з річки?
– Що ж робити? Як зробити так, щоб воду можна було пити?
– Воду потрібно очистити. Для цього існують спеціальні фільтри.
Фільтр – пристрій для очищення рідини.
Удома у багатьох є фільтри системи “Джерельце”. Основна частина фільтру – активоване вугілля, але ним може служити і спеціально очищений пісок.
3. Гра “Виправ помилки”
Учням пропонують твердження з помилками. Помилки необхідно знайти та виправити.
– Солоною є вода річок. (Прісною)
– Світовий океан об’єднує 5 океанів. (Чотири)
– Прісної води на планеті набагато більше, ніж солоної. (Навпаки)
– Один глечик солоної води дорожчий від цілої прісної річки. (Навпаки)
– Моря та океани містять прісну воду. (Солону)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Яка вода є на нашій планеті?
– Де знаходиться солона вода?
– Де знаходиться прісна вода?
– Якої води на планеті більше – прісної чи солоної?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 13-16.