Дерева, кущі, трав’янисті рослини
СВІТ ЖИВОЇ ПРИРОДИ
Урок 27
Тема. Дерева, кущі, трав’янисті рослини
Мета: ознайомити учнів із різноманітним світом рослин; учити порівнювати дерева, кущі, трав’янисті рослини; розвивати мовленнєві вміння, мислення; виховувати допитливість, інтерес до вивчення рідної природи.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
>> Вправа “Погода”
– Яка зараз пора року?
– Який місяць?
– Яке число?
– Тепло чи холодно надворі?
– Який стан неба?
– Яка температура повітря?
– Чи були сьогодні протягом
II. Повідомлення теми і мети уроку
– Відгадайте загадки.
– У золотому решеті чорних хатинок повно. (Соняшник)
– Навесні веселить, улітку холодить,
Восени харчує, зимою зігріває. (Дерево)
– Не розбивши горщика, не з’їси каші. (Горіх)
– Повна діжка жита, п’ятачком накрита. (Мак)
– Що об’єднує слова-відгадки? (Це все рослини)
– Сьогодні ми вчитимемося розрізняти рослини за ознаками груп: дерева, кущі та трави.
III. Вивчення нового матеріалу
>> Робота за малюнками
– Розгляньте малюнки. Уявіть себе на борту вертольота. Які рослини ви бачите
– Як одним словом назвати ці рослини? (Дерева)
– Дерева високі, тому ви побачили їх із вертольота. Для того щоб побачити рослини, які нижче ростом, доведеться спуститися на землю. Що ви побачите в саду? (Використовуючи малюнки, учні розповідають, що в саду ростуть малина, смородина, агрус, кульбаба, подорожник.)
– Смородина, агрус, малина – це кущі.
– Порівняйте, чим відрізняються в природі дерева і кущі? (Заввишки, за формою)
– Чи може дерево бути нижче ніж кущі? (Так, може.)
– Наведіть приклад.
– Порівняйте стебла дерев і кущів. (У дерев один дерев’янистий стовбур, гілки дерева починаються на деякій відстані від землі й утворюють крону. У кущів відсутній спільний ствол, але в них є декілька дерев’янистих стебел із гілками, що починаються відразу від землі.)
– Назвіть трав’янисті рослини, що ростуть у саду.
– Чи може трав’яниста рослина бути вища ніж дерево? Наведіть приклади.
– Порівняйте різні трав’янисті рослини. Які рослини належать до групи “трави”? (У трав’янистих рослин один або декілька недерев’янистих, тобто зелених стебел. Ми знаємо багато рослин із зеленими стеблами.)
На дошці – схема.
– Прошу вас пам’ятати про те, що всі рослини – дерева, кущі, трави, квіти – це живі істоти.
>> Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
1. Гра “Ботанічне доміно”
Учні з карток мають побудувати правильний ланцюжок.
2. Виконання завдань
1) Розподіліть рослини за групами.
А) Мак, тюльпан, волошка, бузок, шипшина, смородина, осика, тополя, ялина.
Б)
– За якими ознаками рослини були розподілені за групами?
2) Який малюнок “зайвий”?
– Поясніть чому. (Зайве – дерево, оскільки решта зображених предметів належать до групи “тварини”, а дерево – це рослина.)
3. Робота за таблицю “Будова рослин”
– Покажіть корінь у дерева, куща, трав’янистої рослини.
– Знайдіть і покажіть їх інші частини.
– Чому кожна рослина має однакові частини?
4. Гра “Знайди кленове листя”
V. Підсумок уроку
– Що нового ви дізналися на уроці?
– Які групи рослин ви знаєте?
– Назвіть рослини нашого краю.
– чи потрібні дерева людям?
– Які види дерев ви знаєте?
– У чому полягає головна відмінність будови дерева від будови інших рослин?