Дикорослі та культурні рослини
СВІТ ЖИВОЇ ПРИРОДИ
Урок 30
Тема. Дикорослі та культурні рослини
Мета: ознайомити учнів із видами культурних рослин і зі значенням культурних рослин для людини; формувати інтерес до культурних рослин; учити групувати зображення дикорослих і культурних рослин, пояснюючи сутність групування; наводити приклади кожної групи; розвивати навички логічного мислення і мовлення учнів; виховувати дружелюбність, толерантність.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
>> Вправа “Погода”
– Яка зараз пора року?
– Який місяць?
–
– Тепло чи холодно надворі?
– Який стан неба?
– Яка температура повітря?
– Чи були сьогодні протягом дня опади?
II. Повідомлення теми і мети уроку
>> Гра “Яка картинка зайва і чому?”
Картинки: папороть, машина, півень, сонце, сосна, яблуня.
Відповіді дітей:
– Машина – усе решта природа.
– Сонце – усе решта жива природа.
– Півень – усе решта рослини.
– Папороть – усе решта дерева.
– Чим сосна відрізняється від яблуні?
Відповіді дітей:
– Сосна – хвойне дерево, а яблуня – листяне.
– У сосни шишки, а
– Сосна росте в лісі, а яблуня – в саду.
– На уроці ви дізнаєтеся, чим ще можуть відрізнятися рослини.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Виконання завдань
1) Згрупувати предмети: жива і нежива природа.
Предмети: камінь, сонце, річка, місяць, дерево, заєць, бузок, айстра, метелик, муха, гриб, людина.
Висновок. Рослини належать до живої природи.
2) Згрупувати рослини: дерева, кущі та трави.
Рослини: береза, ялина, бузок, калина, айстра, мати-й-мачуха.
Висновок. Рослини розподіляються за групами: дерева, кущі й трави.
– Чим різняться між собою кущі, дерева і трави?
2. Пояснення вчителя
– Чим схожі й чим відрізняються ялина та яблуня? (Спільне – це дерева. Відмінності – ялина росте в лісі, яблуня – в саду, за нею доглядає людина. Обидва дерева дають користь людям.)
– Чим схожі й чим різняться агрус і ялівець? (Спільне – це кущі. Відмінність – агрус росте в саду, за ним доглядає людина. Ялівець росте в лісі.)
– Чим схожі мати-й-мачуха і помідор? (Спільне – це трав’янисті рослини. Відмінності – помідори ростуть у городі, за ними доглядає людина, збирає урожай. Мати-й-мачуха росте всюди.)
– На які групи можна розподілити всі рослини? (Перша група – це рослини, які вирощує людина. Їх називають культурними рослинами. Друга група – це рослини, які ніхто не саджає. Вони ростуть самі по собі, їх можна побачити скрізь: і в лісі, і на лузі, і біля водойми. Ці рослини називають дикорослими.)
На дошці – малюнки двох груп рослин: дикорослих і культурних.
– На які дві групи розподілені всі рослини? (На культурні й дикорослі)
– Що таке культурні рослини? (Це рослини, які посадила, виростила людина. Вона доглядає за ними, збирає урожай.)
– Що таке дикорослі рослини? (Це рослини, які ростуть у природі самостійно, “дико”; люди їх не вирощують.)
– Чи куштували ви плоди яблуні-“дички”?
Діти розглядають плоди дикої яблуні та плоди яблуні, посадженої людиною (культурної рослини), роблять висновок, що плоди дикої яблуні маленькі й кислі, а садові яблука – великі та солодкі.
Діти розглядають малюнки про вирощування культурних рослин.
Висновок. Люди виводять сорти культурних рослин. Це нелегка праця, що потребує певних знань і вмінь.
– Навіщо люди вирощують культурні рослини?
– Які культурні рослини вам відомі?
3. Заповнення таблиці
– На які групи розподіляються ці культурні рослини? (Дерева, кущі, трав’янисті рослини)
>> Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
1. Робота над загадками
Відгадавши загадку, учні зазначають, до якої групи належить рослина – до культурних або дикорослих рослин.
– Зубів не має, а кусає. (Кропива)
– Має шкір сім, витискає сльози всім. (Цибуля)
– Дівка в коморі,
А коса надворі. (Морква)
– На городі молода
Пишні коси розпліта,
У зеленії хустинки
Золоті хова зернинки. (Кукурудза)
– Тут всі ростуть, як кажуть, душа в душу:
Малина, абрикоси, виноград,
Горіхи, сливи, яблуні та груші…
А все це разом зветься просто… (сад).
– Яскраві пелюстки,
І запах пречудовий.
І хочеться усім
Побачити їх знову. (Троянди)
– Я дерево-красень,
А звати мене… (ясен).
– В чистім полі він росте:
На високих ніжках,
В зелених панчішках,
Квіточки блакитні,
Мов оченьки привітні. (Льон)
– Червоненький я на вроду,
В кухню прийшов із городу.
Подивлюся, де тут горщик,
Бо стрибнути хочу в борщик. (Буряк)
– І печуть мене, і варять,
І їдять мене, і хвалять, бо я добра. (Картопля)
– Стиглий колос на ланах,
Всі комбайни – на жнивах.
Вони ходять з краю в край
І збирають… (урожай).
2. Тест “Так чи ні?”
Чи культурні ці рослини:
Помідор, гарбуз, малина,
Морква, жито, огірки,
Мак, кульбаба, буряки?
(Кульбаба – дикоросла рослина, а мак і малина бувають і культурними, і дикорослими.)
Чи культурні ці рослини:
Кабачки, кавун і дині,
Абрикос і полуниці,
Подорожник і пшениця?
(Подорожник помилково потрапив до переліку культурних рослин.)
V. Підсумок уроку
– На які дві групи розподілені всі рослини?
– Що таке культурні рослини?
– Для чого людина їх вирощує?
– Що таке дикорослі рослини?