ДЛЯ ЧОГО ПОТРІБНО ВМІТИ “ЧИТАТИ” ПЛАНИ МІСЦЕВОСТІ ТА КАРТИ?
Зустріч 17. ДЛЯ ЧОГО ПОТРІБНО ВМІТИ “ЧИТАТИ” ПЛАНИ МІСЦЕВОСТІ ТА КАРТИ?
Мета: вчити учнів “читати” плани місцевості та карти; сприяти розвитку вмінь порівнювати, робити висновки; виховувати активну пізнавальну діяльність; розширювати кругозір.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Відповіді на запитання рубрики “Запитання і завдання для тих, хто прагне розуміти природу” (с. 58)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся… (Учні читають рубрику “Ти
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 59-61)
Вправа “Мікрофон”
Учні відповідають на запитання рубрики “Пригадай”.
– Прочитайте розповідь козака Подорожника та порівняйте свою відповідь із його розповіддю.
Робота в групах
Учні працюють за завданнями підручника.
– Що розповіла розумниця Дзвіночка про використання планів та карт?
– Що означає розвивати свою географічну грамотність?
– Розкажіть про значення й походження слова атлас.
– Розкажіть про значення й походження словосполучення контурна карта.
– Прочитайте
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Практична робота. Читання плану та карти з використанням умовних знаків і масштабу. Робота з фізичною картою світу
– Розгляньте умовні знаки на фізичній (політичній) карті світу в атласі. Що на ній позначають?
– Знайдіть та покажіть на карті меридіани й паралелі.
– Як на карті позначено моря й океани?
– На карті всі країни світу зображено різними кольорами. Знайдіть найбільшу за площею країну. Назвіть її.
– Знайдіть на карті гори Гімалаї. Установіть їхню найвищу вершину.
– Знайдіть на карті міста Париж і Київ. Визначте відстань між ними спочатку за допомогою сантиметрової лінійки, а потім, користуючись масштабом, установіть, якій відстані відповідає цей відрізок на місцевості.
– Установіть за допомогою карти, які моря омивають береги Австралії.
– Уважно розгляньте фізичну карту України. Прочитайте масштаб карти і поясніть, на що він указує. Які умовні знаки є на карті? Що вони означають?
– Знайдіть на карті столицю України – місто Київ. Визначте, у якому напрямі від Києва знаходиться місцевість, де ви живете.
– Користуючись фізичною картою України, визначте відстань від Харкова до Києва.
Відстань між містами на карті ______
Масштаб ______
Дійсна відстань ______
– Користуючись фізичною картою України, визначте відстань від Полтави до Харкова.
Відстань між містами на карті ______
Масштаб ______
Дійсна відстань ______
– Використовуючи масштаб карти, визначте відстань від Києва до Львова.
2. Гра “П’ять речень”
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Що називають географічною картою?
– Які бувають карти?
– Що таке атлас?
– Як називається атлас, яким ви користуєтесь у школі?
– Які карти він має у своєму складі?
– Розгляньте карту півкуль у шкільному атласі. Що на ній зображено?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 59-61.