Додавання і віднімання дробів з різними знаменниками
Урок № 18
Тема. Додавання і віднімання дробів з різними знаменниками
Мета: продовжити роботу з формування вмінь застосовувати алгоритми додавання і віднімання дробів з різними знаменниками у більш складних ситуаціях (додавання до 1, а також використання властивостей додавання і віднімання).
Тип уроку: застосування знань і вмінь.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань
А. Для перевірки засвоєння знань попереднього уроку запропонувати учням тестові вправи з кодованими відповідями (завдання
Варіант 1 | Варіант 2 |
1. Виконайте додавання | |
А) ; б) ; в) ; г) . | А) ; б) ; в) ; г) . |
2. Виконайте віднімання | |
А) ; б) ; в) ; | А) ; б) ; в) ; г) . |
3. Розв’яжіть рівняння | |
А) ; б) ; в) ; г) | А) ; б) ; в) ; г) . |
Б. Фронтально. Усні вправи
1. Обчисліть:
2. Знайдіть НСК чисел: 12 і 15; 15 і 30; 12, 15 і 30.
3. Перетворіть у звичайний дріб: 0,1; 0,2; 0,25; 0,5; 0,75.
4. Обчисліть значення виразу найзручнішим способом: 27 + (13 + 18); 27 – (17 + 8); (27 + 8) – 17.
5. Подайте 1 у вигляді дробу зі знаменником: а) 7; б) 10; в) 13.
6. Скоротіть дріб: ; ; .
7. Запишіть мішаним числом: ; ; ; .
II. Вдосконалення знань
@ Якщо алгоритм додавання і віднімання дробів з різними знаменниками засвоєний учнями добре, слід переходити до наступного етапу вивчення теми:
1) віднімання правильних дробів від 1 (пропедевтика цього моменту була зроблена у 5 класі);
2) застосування властивостей додавання і віднімання для обчислень значень виразів.
Обговорення цих питань можна розпочати з розгляду задач, що приводять до необхідності розв’язування цих вправ. Наприклад.
Задача 1. Першого дня заасфальтували дороги, другого – , а третього – дороги. Чи була заасфальтована вся дорога за ці дні?
Знайдіть два способи розв’язання задачі.
Під час обговорення і розв’язування задач доходимо до важливих висновків, що можна записати у вигляді конспекту 12.
Конспект 12 Властивості додавання і віднімання дробів Якщо а, b, с – дроби, то: 1. a + b = b + a; 2. (a + b) + с = а + (b + с); 3. a – (b + c) = (a – c) – b; 4. (а + b) – c = (a – c) + b. Приклади 1) ; 2) . Доповнення до 1
|
III. Формування і вироблення вмінь
1. Вправи на знаходження доповнення дробу до 1 та додавання і порівняння дробів
1. Знайдіть різницю: а) ; б) .
2. За перший день Ігор прочитав кількості сторінок книжки, за другий –, а за третій – решту. Яку частину книжки прочитав Ігор за третій день?
3. Магазин продав сувій тканини за три дні. За перший день було продано усього сувою, за другий – 36% усього сувою, за третій – решту. Яку частину тканини продав магазин за третій день?
4. Один кран наповнює ванну за 15 хв, другий – за 12 хв. Яку частину ванни наповнять крани за 1 хв спільної роботи?
5. Один кран наповнює бак за 24 хв, другий – за 36 хв. Чи наповнять крани за 1 хв спільної роботи більше частини бака?
2. Вправи на застосування властивостей додавання і віднімання
1. Обчисліть, використовуючи властивості додавання і віднімання:
А) ; б) ; в) ; г) ; д) ; е) .
2. Через вузьку трубу басейн наповнюється за 10 год, а через широку – за 4 год. Яка труба дає менше води: широка за 3 год чи вузька – за 7 год?
IV. Підсумки уроку
Заповніть клітинки так, щоб рівності були правильними:
V. Домашнє завдання
1. Знайдіть різницю: а) ; б) ; в) .
2. Знайдіть значення виразу: а) 0,9 – + 0,2; б) 0,4 + –; в) – 0,1 – 0,25.
3. Довжина прямокутника м, а ширина – на м менша. Знайдіть периметр прямокутника.
4. Металеву трубу розрізали на три частини. Довжина першої частини становить , а другої – 0,3 довжини всієї труби. Який шматок довший – перший чи третій?
5. За перший день турист пройшов наміченого шляху, за другий – , за третій – , а за четвертий – решту. Яку частину шляху пройшли туристи за четвертий день?
Додатково. Обчислити найзручнішим способом: ; ; .