ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ВИДУ 230 + 70; 200
Мета: ознайомити учнів з прийомами додавання і віднімання круглих чисел виду 230 + 70; 200 – 60; формувати вміння виконувати дії з іменованими числами; розвивати вміння розв’язувати задачі вивчених видів; розвивати мислення; вихорувати нтерес до математики.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Фронтальне опитування
– Прокоментуйте обчислення різниці 860 – 240 різними способами.
– Складіть і розв’яжіть задачу за коротким записом.
3. Робота за картками індивідуального контролю
Картка 1
1) Обчисліть приклади.
642 + 315
324 + 483
280 + 513
545 + 125
2) Розв’яжіть задачу.
Петрик полив город за 3 години і використав 12 відер води. Скільки відер води використає хлопчик за 6 годин роботи, якщо носитиме за 1 годину на 2 відра більше?
Картка 2
1) Обчисліть приклади.
759 – 347
408 – 123
984 – 541
750 – 544
2) Розв’яжіть задачу.
За 4 години майстриня пришила 36 гудзиків. Скільки гудзиків пришиє майстриня за 2 години, якщо пришиватиме за 1 годину на 4 гудзики менше?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
– Сьогодні
3 круглими десятками, пригадаємо, як розв’язувати приклади з іменованими числами, а також будемо розв’язувати задачі.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Підготовча робота
– Розв’яжіть і порівняйте пари прикладів.
2. Пояснення нового матеріалу за малюнками (с. 840, завдання 536)
(Число 230 розкладаємо на розрядні доданки. До десятків додаємо десятки: 30 + 70 = 100. А потім до сотень додаємо сотні: 200 + 100 = 300.)
(Число 200 розкладаємо на 100 і 100. Від однієї сотні віднімаємо 60, дістаємо 40. Отриманий результат додаємо до другої сотні: 100 + 40 = 140.)
3. Первинне закріплення (с. 85, завдання 537)
– Обчисліть приклади з коментуванням.
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Самостійна робота (с. 85, завдання 539)
– Прочитайте задачу. Розв’язання запишіть виразом та обчисліть його. Перевірка виконаних робіт. (1000 – (400 + 400) = 200 (м))
2. Вправа “Продовж твердження”
В 1 кг… г
В 1 м… дм
В 1 м… см
В 1 т… кг
В 1 дм…см
В 1 см… мм
В 1 грн… к.
В 1 ц… кг
3. Перетворення іменованих чисел (с. 85, завдання 538)
4. Робота над задачею (с. 85, завдання 540)
– Прочитайте завдання.
– Скільки літрів повітря вдихає людина під час ходьби за хвилину? (9 л)
– Чи знаємо ми, скільки літрів повітря вдихає людина за 1 хвилину під час бігу? (Ні, але можемо дізнатися, адже знаємо, що у 5 разів більше.)
– Що запитується в задачі?
Під час аналізу задачі учитель на дошці складає короткий запис умови у вигляді таблиці.
Л за 1 хв | Кількість хвилин | Усього (л) | |
X. | 9 л | – | – |
Б. | ?, у 5 разів > | 2 хв | ? |
– Що дізнаємося в першій дії? (Скільки літрів повітря вдихає людина під час бігу за 1 хвилину)
– Що дізнаємося в другій дії? (Скільки літрів повітря вдихає людина під час бігу за 2 хвилини)
– Скільки дій в задачі? (Дві)
– Розв’яжіть задачу виразом.
Розв’язання учні записують у зошитах, самостійно з подальшою перевіркою.
5. Завдання з логічним навантаженням (с. 85, завдання 541)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Які способи обчислень ви використаєте під час розв’язування прикладів: 540 + 60; 800 – 20?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 85, завдання 542; 543.