Дослідницький практикум. Чим славиться моє місто (село)
РІДНИЙ КРАЙ
Урок 59
Тема. Дослідницький практикум. Чим славиться моє місто (село)
Мета: розширювати знання про населений пункт, де проживають діти; ознайомити з пам’ятками рідного краю; формувати пізнавальний інтерес; виховувати любов до рідного краю.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
>> Вправа “Погода”
– Яка зараз пора року?
– Який місяць?
– Яке число?
– Тепло чи холодно надворі?
– Який стан неба?
– Яка температура повітря?
– Чи були сьогодні протягом дня опади?
II. Повідомлення
МОЄ МІСТО
Для мене моє місто (село) – справжній рай,
Хоча інколи його так і не назвеш.
(Назва міста, села) – чарівний край,
Гарнішого, напевно, не знайдеш.
Для кожного найкраще місто на Землі,
Те місто, де пройшли його дитячі роки.
Міста великі, і міста малі,
Дарують нам цікаві перші кроки.
– Як назвати одним словом місто і село? (Населені пункти)
– Де ми живемо?
– Як називається наше місто?
– Що ви знаєте про свій населений пункт?
– Коли він виник?
– Чому має таке ім’я?
– Чи немає в місті (селі, селищі) народних промислів,
– Тема нашого уроку – “Чим славиться моє місто (село)”.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Гра “Малюнки з виставки”
– Щоб підготувати учнів до сприйняття нового матеріалу, проведемо гру “Малюнки з виставки”.
Зараз роздам фотографії, листівки з краєвидами, архітектурними спорудами, пам’ятниками міста (села), де живуть діти, а ви маєте відповісти на запитання.
– Як називається наше місто (село)?
– Чи подобається вам наше місто (село)? Чим саме?
– Чим воно особливе? Що в ньому такого, чого немає ніде?
– Що ви зробили б для того, щоб наше місто (село) стало ще кращим?
2. Розповідь учителя
– У кожного населеного пункту є своя назва. Історія появи цих назв часто пов’язана з іменами їх засновників. Місто Санкт-Петербург зобов’язане своїм ім’ям його засновникові – Петру I. Саме він вирішив закласти в гирлі Неви нове місто.
Іменами великих князів названі міста України. За легендою, засновником Києва був князь Кий, який прийшов сюди разом із братами Щеком і Хоривом та сестрою Либіддю.
Львів заснував князь Данило Галицький і назвав його на честь свого сина Лева.
Харків названий іменем козака Харка. Чернігів, за легендою, отримав назву від князя Чорного і княжни Чорної, які героїчно загинули в битві з хозарами, але не далися до рук ворогів. Володимир-Волинський названий іменем князя Володимира Святославича, який збудував його як фортецю на кордоні Київської Русі.
Якщо місто стояло на великій річці, то воно часто отримувало однойменну назву: Донецьк (річка Донець), Ужгород (річка Вже), Дніпропетровськ (річка Дніпро), Полтава – пов’язана з назвою річки Олтави (так раніше називалася Ворскла).
Багато назв пов’язано з географічним положенням населеного пункту або з природою краю: село Заріччя, село Високе, селище Низьке, селище Сосновий Бір, місто Березняки.
У кожної назви населеного пункту є своя історія, і в цьому його цінність. Вона може про багато що розповісти: про творців, коли і як заселялася територія, чим займалися наші пращури, якою була природа.
3. Бесіда з елементами розповіді
– Коли і ким було засновано місто?
– Чому воно дістало таку назву?
– Які місця є найулюбленішими для жителів міста? Чому?
– Які навчальні заклади, пам’ятки, пам’ятники є в місті? Коли, ким і на честь якої події ці пам’ятники споруджені?
– Пам’ятники встановлюють видатним громадянам, героям, ученим, мандрівникам, державним діячам, письменникам, художникам, композиторам. Пам’ятники – це славне минуле рідного краю і його прикраса.
– Як необхідно охороняти пам’ятники?
– Які люди жили на території міста у давнину? Чим вони займалися? Чим прославилися?
– Які добрі традиції та звичаї мали жителі?
– Чим славиться населений пункт нині?
Бесіда супроводжується розгляданням фотографій.
4. Творча вправа “Розкажи про своє місто (село)”
Учні мають розповісти про своє місто або село за запитаннями:
– Як називається річка, біля якої ти живеш?
– Які є рослини у твоєму місті чи селі?
– Які птахи в’ють гнізда біля твого дому? Які рослини і тварини твого краю потребують охорони?
>> Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
1. Гра “Де ти живеш” (робота за малюнками)
– Де ти живеш? Розфарбуй відповідний малюнок.
– Допиши свою адресу.
– Розфарбуй визначні місця, які є там, де ти живеш. Розкажи про них.
Учні “мандрують” містом (селом), називають визначні місця, які є там, де вони живуть, розповідають про них.
Учитель має наголосити на негативному ставленні до людей, які руйнують або пошкоджують об’єкти природи, історичні пам’ятки свого краю.
2. Творча вправа “Чому так називається?”
– Назви селищ, міст, парків, вулиць, будинків можуть розповісти багато цікавого про життя наших пращурів, батьків, бабусь і дідусів.
Учні називають вулиці, на яких живуть, учитель пояснює, що означають ці назви.
3. Гра “Нові назви”
Запитайте у дітей, чому їх місто (село) так називається. Запропонуйте дати місту (селу) власні назви.
4. Гра “Хвости”
– Закінчіть речення.
– Моє місто називається…
– Центральна вулиця міста…
– Я живу на вулиці…
– У місті є такі парки…
– У місті виготовляють…
5. Метод “Мікрофон”
Що потрібно робити кожному жителеві міста (села), щоб воно стало ще кращим?
6. Робота над прислів’ями
– Та земля мила, де мати народила.
– Кожному мила своя сторона.
– Рідна домівка, рідна сім’я – тут виростає доля моя.
– Де рідний край, там і рай.
– Де не є добро, а вдома краще.
V. Підсумок уроку
– Що нового дізналися про своє селище?
– Які навчальні заклади, пам’ятки, пам’ятники є в місті?
– Як називається вулиця, на якій стоїть школа?
– Чим вулиця відрізняється від проспекту? провулка? площі?
– Які проспекти є в нашому місті?
– Як називається центральна площа нашого міста?
– Як називається ваше місто (село)?
– На якій вулиці розташована ваша оселя?
– Що вам відомо про походження назви рідного міста (села)?
– Що цікавого (особливого) є у вашому місті (селі)?
– Чим займаються люди у вашому місті (селі)?