Екологічні проблеми. Стихійні явища природи. Національні парки
Розділ 2 МАТЕРИКИ
Тема 1. Африка
§22 Екологічні проблеми. Стихійні явища природи. Національні парки
Пригадайте
Які зміни відбуваються в оболонках Землі в результаті господарської діяльності людини?
Стихійні явища природи. На Африканському континенті дуже небезпечними для людини є різноманітні явища природи, зокрема тривалі пилові бурі. Залежно від районів формування й напрямку переміщення пилові бурі в Африці називають самумом і сироко. Пилові бурі здебільшого поширюються в Сахарі. Ці сильні вітри піднімають із земної
Підраховано, що кожного літа із Сахари тільки в Атлантичний океан виноситься від 60 до 2000 млн тонн пилу і піску. Ось чому вважають, що Сахара є найпотужнішим джерелом пилу на Землі. Наслідки пилових бур інколи відчувають на собі й мешканці Європи.
Інші небезпечні кліматичні явища в Африці – зливи в екваторіальних лісах та засухи в саванах. Зливові дощі, що є щоденними гостями екваторіальних лісів, завдають
Мал. 79. Хлопчик охороняє глечики з водою: вода у пустелі на вагу золота
Часто Східна Африка опиняється під нападом сарани, яку тут називають ковдрою диявола, чумою, що літає та ін. Немовби темна хмара, скупчення комах швидко поширюється вгору і вшир інколи до кількох десятків кілометрів. У середньому в повітрі перебуває близько 50 млн комах на квадратний метр! Великі скупчення налічують до 50 млрд комах, кожна з яких з’їдає 2 г рослинної їжі за день. Можна уявити, що стається з посівами після нападу такої численної орди. На місці плантації залишається мертва пустеля, що загрожує голодом місцевому населенню. Є в Африці й інші небезпечні для людини комахи.
Екологічні проблеми. Нині в природних зонах Африки дуже гостро постали екологічні проблеми, що пов’язано насамперед з господарською діяльністю людини. Ці проблеми мають зональне поширення, тобто у кожній природній зоні вони різні. Так, у зоні вологих екваторіальних лісів Африки вплив людини на природу проявляється здебільшого через часткову вирубку лісу. У гірських районах важкі стовбури зрубаних дерев, скочуючись схилами, дуже ушкоджують грунтовий покрив, спричинюючи його руйнування (ерозію грунту) (мал. 80).
Мал. 80. Вирубка лісу в зоні гілей (1). Ерозія грунту (2)
Мал. 81. Наступ дюни на пальмову плантацію
Значний вплив людини на природу відчувається в зоні африканських саван. Так, у багатьох районах саван з метою розвитку землеробства ще й досі застосовують вогняно-підсічну систему господарювання. Через таке господарювання спалюється природна рослинність, зменшується родючість грунтів. Унаслідок збільшення поголів’я худоби перевантажуються і виснажуються пасовища, руйнується грунтово-рослинний покрив. Все це призводить до наступу пустель на зону саван (мал. 81). Спустелення земель на Африканському континенті набуло нині катастрофічних темпів і перетворилося на стихійне лихо. Сахара неухильно наступає на савани, подекуди зі швидкістю 1 км на рік.
Дуже бідна рослинність Сахари на околицях пустелі знищується через надмірне випасання худоби. Перевипас худоби, пожежі та катастрофічні посухи, які іноді тривають близько п’яти років, порушили нестійку рівновагу в природних комплексах, через що й почалося швидке спустелення.
У зоні пустель і напівпустель основні екологічні проблеми пов’язані зі зрошенням земель. Штучне перезволоження на величезних просторах призводить до засолення грунтів.
У зоні вічнозелених лісів і чагарників, яку людина заселила й освоїла давно, знищено багато лісів, а на їхньому місці влаштовано сільськогосподарські угіддя, приміром убогі пасовища для дрібної рогатої худоби чи плантації для вирощування сільськогосподарських культур (мал. 82).
Національні парки – території охорони дикої природи. З метою збереження органічного світу на материку створені національні парки. Це природоохоронні території, де поряд з науковою діяльністю дозволений обмежений туризм (мал. 83). До відомих національних парків Африки належать Серенгеті, Нгоронгоро, парк Кіліманджаро, водоспад Вікторія, Амбоселі, Королеви Єлизавети.
Мал. 82. Плантація ананасів
Серенгеті є одним із найстаріших нині парків на континенті. Він був заснований 1951 року і охоплює площу 15 тис. км2. Надзвичайну цікавість викликає щорічна міграція сюди численних табунів копитних, зокрема зебр і антилоп гну.
Факти сьогодення
Життя в Серенгеті. Підраховано, що в національному парку мешкає близько 200 000 зебр, майже стільки ж газелей, десятки тисяч буйволів. Поголів’я хижаків, які зграями чи поодинці полюють на тварин, дещо менше: близько 2000 левів, до 1000 леопардів, понад 4000 плямистих гієн. Часто буває, що квапливі туристи, відвідавши Серенгеті, нічого не встигають побачити з багатого тваринного світу. Це тому, що тварини щогодини, щодня, щотижня переходять з місця на місце, мандруючи за дощами. Найдовший шлях долають антилопи гну, зебри і газелі. Описавши величезне коло, ці тварини повертаються через рік на вихідну точку своєї подорожі.
Національний парк Нгоронгоро розташований у велетенському кратері згаслого вулкана діаметром 20 км. Краї кратера перебувають на висоті близько 2500 м над рівнем моря, а дно – на 600 м нижче його країв. Тому в кратері утворилося особливе середовище.
Мал. 83. Ці тварини перебувають під охороною в національних парках Африки
Велика кількість видів тварин народжується, живе і вмирає саме тут. Одним із найвражаючих видовищ національного парку Амбоселі є стадо з 600-700 слонів та ендемічні чорні носороги, які перебувають на межі вимирання (мал. 83). Усі національні парки є природною спадщиною, яку необхідно старанно захищати й зберігати для майбутніх поколінь. Ці унікальні природні комплекси перебувають під охороною не тільки тієї держави, на території якої розміщені, а й усього людства.
ПІДСУМКИ
Екологічні проблеми в Африці мають зональний характер поширення.
3 метою збереження органічного світу на материку створені національні парки.
Запитання і завдання для самоперевірки
Які природні об’єкти Африки ви відвідали б, перебуваючи на материку як туристи? Чому?
Користуючись картами атласу, знайдіть національні парки й поясніть їхнє розміщення.
Чим зумовлені екологічні проблеми природних зон материка?
Який вид господарської діяльності найбільше шкодить природі Африки?