Економіка ринкова

Економіка ринкова – капіталістична економічна система, заснована на приватній власності, передусім капіталістичній, вільній грі ринкових сил (вільній конкуренції, вільному ціноутворенні, стихійному переливанні капіталу тощо), а отже, другорядній ролі державного регулювання в господарському механізмі. В політекономічному контексті Е. р. асоціюється з домонополістичним капіталізмом. Термін “Е. р.” запровадив у науковий обіг А. Сміт. Природною рушійною силою господарського розвитку він вважав прагнення індивіда до досягнення своїх

економічних інтересів. Головними рисами людини А. Сміт вважав самолюбство, егоїзм. Дбаючи про свої інтереси, така економічно вільна людина збільшує як свій добробут, так і багатство суспільства. Суперечностей між індивідом і суспільством не існує. А. Сміт вважав, що інтереси таких індивідів певною мірою гармонізує конкуренція, яка є регулятором особистого егоїзму, завдяки чому досягається економічна рівновага (див. Сміт). Е. р. функціонувала відносно стабільно до початку XIX ст. У 1825 відбулася перша економічна криза, яка засвідчила недосконалість Е. р., властивих їй механізмів саморегулювання. В процесі еволюції Е.
р. поступово породжує монополістичні тенденції в економіці, гігантські монополії, в т. ч. олігополії та інші істотні вади (див. Неспроможність ринкового саморегулювання економіки). Остаточного краху Е. р. завдала криза 1929 – 1933 – найглибша за всю історію розвитку капіталістичного способу виробництва. Це означало припинення існування класичної Е. р. та її перехід внаслідок діалектичного заперечення попередніх форм у більш розвинені форми, засновані на оптимальному поєднанні інших типів власності, ринкових важелів саморегулювання економіки з державним регулюванням. Хоча Е. р. у нині розвинених країнах світу домінувала в минулих століттях, проте цим поняттям й на сучасному етапі широко послуговуються в науковій літературі, особливо західній, називаючи якісно іншу економічну систему. Це зумовлено, по-перше, недостатнім застосуванням або незнанням діалектичного методу пізнання та відсутністю відповідного методу мислення. Цей метод передбачає, зокрема, що коли змінюються реальні економічні явища і процеси, то й їхнє відображення – економічні поняття та категорії – також повинні зазнати відповідних змін. Терміном “Е. р.” послуговуються, по-друге, й тоді, коли одну зі сфер суспільного відтворення, у даному разі обмін, проголошують визначальною і на цій основі характеризують усю економіку, що означає сповідування мінової концепції. По-третє, вживання терміна “Е. р.” є намаганням уникнути соціально-економічної оцінки економічної системи, тобто назви “капіталізм”, замінити його аморфною безсоціальною назвою та ін.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Економіка ринкова