Форми давального і місцевого відмінків однини прикметників жіночого роду. (Вправи 202-205)

Тема. Форми давального і місцевого відмінків однини прикметників жіночого роду. (Вправи 202-205).

Мета. Вчити учнів розрізняти в реченнях форми прикметників жіночого роду в давальному і місцевому відмінках, правильно вимовляти і писати ці форми; закріплювати навички визначати відмінок прикметників; розвивати мовлення учнів; виховувати любов до рідного краю, повагу до народних звичаїв і традицій.

Обладнання: мовний матеріал, загадки, зразки новорічних листівок.

Хід уроку

I. Організація класу.

II. Перевірка домашньою завдання.

Інтерв’ю

за матеріалами вправи 201.

– У якому відмінку вжиті у вправі прикметники з іменниками? (Місцевий і давальний відмінки.)

– Якого роду всі ці прикметники? (Жіночого роду.)

– Прочитайте складені речення.

– Чи збереглась у реченнях форма словосполучень, як у вправі?

III. Повідомлення теми і завдань уроку.

– Отже, основним завданням уроку є дослідження закінчень прикметників жіночого роду в давальному і місцевому відмінках однини.

IV. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.

1. Гра “Впізнай предмет”.

– Високий, могутній, широкий, гіллястий -… (дуб).

Білокора, висока, струнка, кучерява -… (береза).

– Червоне, смачне, кругле, кислувате -… (яблуко).

– Мелодійна, народна, весела, дзвінка -… (пісня).

– Яскраве, сліпуче, гаряче, літнє -… (сонце).

– Визначте (виберіть) рядки, у яких є прикметники жіночого роду.

– Поставте ці прикметники спочатку у давальному, а потім у місцевому відмінку однини. Зверніть увагу на закінчення прикметників.

2. Каліграфічна хвилинка.

Дд Дд др руж б ба дружба

Дружній череді вовк не страшний.

– Як ви розумієте це прислів’я?

– Доберіть спільнокореневі слова до слова дружня.

– У якому роді і відмінку вжито прикметник дружній?

3. Виведення правила.

А) Колективна робота над вправою 202.

Б) Виведення висновку та зіставлення його з правилом і табличкою “Порівняй” (с. 103).

Звертається увага на те, що правильно вимовляти і записувати кінцевий приголосний звук основи прикметників разом із закінченнями допомагає поставлене граматичне питання: якій? у якій? (добрій людині, у вологій землі). Розрізняють форми прикметників також за наявністю у місцевому відмінку прийменників і відсутністю їх у давальному відмінку.

Фізкультхвилинка.

4. Тренувальна вправа (вправа 203).

– Спишіть речення, вставляючи пропущені закінчення.

– Визначте відмінки прикметників.

– Підкресліть головні члени у четвертому реченні.

5. Творчий диктант.

– Запишіть подані сполучення прикметників з іменниками у давальному відмінку однини.

Зелена трава, рідна сестра, смішна історія, міцна дружба, гілляста липа.

– Запишіть ці прикметники з іменниками у місцевому відмінку однини. Лісова галявина, сонячна країна, весела мелодія, народна пісня, захоплююча книжка.

6. Робота над текстом (за вправою 204).

А) Читання тексту і визначення його типу.

Б) Словникова робота.

В) Пояснення рол і прикметників у поданому тексті.

Г) Списування тексту і визначення відмінків прикметників.

Різдво – християнське свято народження Христа, що відзначається 7 січня.

Хай за вікном хуртеча злиться,

А нам співати і радіти.

Горить ялинка у світлиці.

– З Різдвом Христовим, любі діти!

Дніпро обняв дзвінкі Карпати,

А в хаті вже – кутя і сіно.

Дозвольте заколядувати:

– З Різдвом Христовим, Україно!

Й. Струцюк

7. Вправи для самостійної роботи (робочий зошит).

8. Гра “Новий рік” (за віршем Р. Скачко).

– Впізнайте у запитаннях прикметник жіночого роду однини, вжитий у давальному відмінку.

Учитель.

– Хто ступає на поріг,

Не обтрушуючи сніг?

Діти.

– Новий рік!

Учитель.

– Хто несе веселий сміх,

Розсипаючи на всіх?

Діти.

– Новий рік!

Учитель.

– Для дорослих і малих

Хто гостинці приберіг?

Діти.

– Новий рік!

Учитель.

– А прикрашеній сосні

Подарує хто пісні?

Діти.

– Новий рік!

Учитель.

– Аж до ранньої зорі

Зустрічають ліхтарі.

Діти.

– Новий рік!

Учитель.

– Сумувати з ним не смій,

Бо для кожного – він свій.

Діти.

– Новий рік!

V. Підсумок уроку.

1. Бесіда.

– Яку частину мови ми тепер вивчаємо?

– Як розрізняти форми давального і місцевого відмінків однини прикметників жіночого роду?

2. Гра “Загадковий калейдоскоп”.

– Відгадайте загадки.

– Відшукайте у текстах загадок прикметники жіночого роду однини в місцевому відмінку.

– У зеленій траві зійшло,

Усміхнулось, розцвіло.

Потім стало біле-біле

І за вітром полетіло. (Кульбаба)

– Я росла в земляній темниці,

Як зросла – взяли в світлиці.

З мене шкуру всі деруть,

Мене варять, мене труть. (Картопля)

– Бідовий хлопчина

В теплій сорочині

По дворах стрибає,

Крихти збирає. (Горобець)

– У зеленім кожушку,

В кістяній сорочечці

Я росту собі в ліску,

Всім зірвати хочеться. (Горіх)

VI. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.

1. Розгляд виставки вітальних новорічних листівок.

2. Проблемне читання.

– Кому ви посилаєте вітальну листівку в конверті?

– Від кого отримуєте поштові листівки-привітання?

– Хто віддає перевагу електронним повідомленням? Чому?

– Домашнє завдання: с. 103 – правило, с. 104 – вправа 205.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Форми давального і місцевого відмінків однини прикметників жіночого роду. (Вправи 202-205)