ФОРМИ ДІЄСЛОВА. НЕОЗНАЧЕНА ФОРМА ДІЄСЛОВА (ІНФІНІТИВ) ТА ОСОБОВІ ФОРМИ
Мета:
– навчальна: ознайомити учнів з особливими формами дієслова, формувати вміння вирізняти особливі форми дієслова в реченні, вчити доречно використовувати їх у власному мовленні;
– розвивальна: збагачувати словниковий запас; удосконалювати культуру усного й писемного мовлення; розвивати вміння аналізувати, порівнювати;
– виховна: виховувати бажання пізнавати нове.
Соціокультурна лінія: українська природа.
Внутрішньопредметні зв’язки:
– Лексикологія й фразеологія: уживання дієслів-синонімів, антонімів
– Фонетика. Орфоепія: вимова дієслів на – шся, – ться. Чергування приголосних у дієсловах.
– Синтаксис: уживання дієслова в ролі різних членів речення.
– Текст (риторичний аспект): складання висловлювань у художньому стилі з дієсловами у 2-й особі однини.
– Міжпредметні зв’язки: метафора, уособлення (література).
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
Перебіг уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ.
1. Це самостійна частина мови, яка означає дію або стан предмета. (Дієслово)
2. Ця частина мови відповідає на запитання… (що робить предмет? що з ним робиться?)
3. Синтаксична роль дієслова. (Найчастіше присудок)
4. Початкова або неозначена форма дієслова утворюється додаванням формотворчого суфікса. (-ти).
5. Заперечна частка не пишеться з дієсловами. (окремо).
6. Якщо не виступає в ролі префікса, то пишеться з дієсловом. (разом).
7. Дієслівний префікс недо-, який указує на неповноту дії, пишемо з дієсловом. (разом).
8. Для того щоб визначити дієвідміну дієслова, треба поставити питання. (вони що роблять?)
9. Закінчення – уть, – ють означає, що дієслово належить до. (І дієвідміни).
10. Закінчення – ать, – ять означає, що дієслово належить до. (ІІ дієвідміни).
11. Дієслова І дієвідміни мають в особових закінченнях голосні. (е (є)).
12. Дієслова ІІ дієвідміни мають в особових закінченнях голосні. (и (ї)).
13. – ться в кінці дієслова завжди пишемо… (зі знаком м’якшення).
14. Після шиплячих в українській мові знак м’якшення… (не ставимо).
15. Тому дієслова на – шся пишемо. (без знаку м’якшення).
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАННЯ УРОКУ
VI. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Зауважте!
– Інфінітив має морфологічні ознаки – вид (доконаний чи недоконаний), а також перехідність або неперехідність;
– інфінітив завжди має суфікс – ти (-ть);
– у двоскладному реченні неозначена форма дієслова може виступати у ролі будь-якого члена речення;
– безособові дієслова виконують роль головного члена в односкладних безособових реченнях;
– інфінітив, безособові дієслова, дієслівні форми на – но, – то, дієприслівник – незмінювані форми дієслова.
V. ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
> Перепишіть речення, у дужках перед кожним дієсловом у неозначеній формі запишіть питання. У кожному реченні підкресліть члени речення. Якими членами речення є дієслова в неозначеній формі?
Зразок: Радість (яка?) бачити й розуміти – то найкращий дар природи (А. Ейнштейн).
1. Ми в світ прийшли успадкувати славу, діла і думи, й чесні мозолі. (В. Симоненко). 2. Вчить мене Тарас вростати в землю жилавим корінням (Д. Луценко). 3. Дерево злізло на скелю погрітись (М. Доленго). 4. Мав кухоль звичку по воду ходити, аж поки йому вуха не відбили. 5. Дурний любить вчити, а розумний любі вчитися (Народна творчість).
Розподільний диктант
> Запишіть у два стовпчики: словосполучення з дієсловами неозначеної форми; словосполучення з особовими дієсловами.
Розгорнути підручник, вимикати світло, експериментує з кольорами, контролюють процес, удосконалювати написане, радіє зустрічі, аналізує результати, виконуємо вправу, заплющувати очі.
> Перепишіть текст. Визначте час, особу, число дієслів.
РАНОК У ЛІСІ
Ліс ще дрімає в передранішній тиші. Непорушно стоять дерева, загорнені в сутінь, рясно вкриті краплистою росою. Тихо навкруги, мертво. Лиш де – не-де прокинеться пташка, непевним голосом обізветься із свого затишку. Ліс ще дрімає, а з синім небом уже щось діється: воно то зблідне, наче від жаху, то спалахне сяйвом, немов від радощів. Небо міниться, небо грає усякими барвами, блідим сяйвом торкає вершечки чорного лісу.
Стрепенувся нарешті ліс і собі заграв. Зашепотіли збуджені листочки, оповідаючи сни свої, заметушилась у травиці комашня, розітнулося в гущині голосне щебетання й полинуло високо – туди, де небо міниться, де небо грає всякими барвами. (М. Коцюбинський)
> Від наведених у неозначеній формі дієслів усно утворіть такі особові форми:
– першої особи однини теперішнього часу (наприклад знаю);
– другої особи множини майбутнього часу (наприклад будете знати);
– третьої особи однини чоловічого роду минулого часу (наприклад знав). Читати, могти, хотіти, відпочивати, написати, сказати, розуміти, піти, допомагати.
VI. ПІДСУМКИ УРОКУ
“Вузлик напам’ять”
1. Щоб визнати дієслівні форми, потрібно.
2. Щоб визначити вид дієслів, потрібно знати.
3. Дієслова минулого часу змінюються за.
4. Дієслова майбутнього часу мають.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Related posts:
- Неозначена форма (інфінітив) та особові форми дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ДІЄСЛОВО & 6 Неозначена форма (інфінітив) та особові форми дієслова Неозначена форма (інфінітив) – це форма дієслова, що означає дію взагалі, безвідносно до того, хто її виконує і коли (іти, воліти, говорити, думати, сміятися). Неозначена форма дієслова не має способу, часу, особи, числа, роду. Це незмінна форма. Вона є початковою формою дієслова. Неозначена […]...
- Неозначена форма дієслова (інфінітив) – Дієслово ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 3. Граматична парадигма самостійних частин мови в ділових паперах 3.5. Дієслово Дієслово – частина мови, яка означає дію, стан істоти чи предмета. Дієсловам властиві категорії виду, стану, часу, числа. Окремі форми дієслів мають категорії роду і відмінка (наприклад, дієприкметник). Неозначена форма дієслова (інфінітив) Форма інфінітива на – ти стилістично нейтральна, тому […]...
- Форми дієслова: неозначена форма, особові форми, дієприкметник, дієприслівник, безособові форми на – но, – то МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ДІЄСЛОВО & 5 Форми дієслова: неозначена форма, особові форми, дієприкметник, дієприслівник, безособові форми на – но, – то Форми дієслова На яке питання відповідає Що означає Як змінюється Які граматичні ознаки має Неозначена форма (інфінітив) (говорити, умитися ) Що робити? Що зробити? Дія, стан безвідносно до часу, особи, способу, числа Не змінюється Вид […]...
- Урок розвитку мовлення. Неозначена форма дієслова (початкова форма). Спостереження за вживанням неозначеної форми у приказках і прислів’ях. (Вправи 279-281) Тема. Неозначена форма дієслова (початкова форма). Спостереження за вживанням неозначеної форми у приказках і прислів’ях. (Вправи 279-281). Мета. Ознайомити учнів з граматичними ознаками неозначеної форми дієслова; формувати вміння розпізнавати ці слова серед Інших часових форм; розвивати увагу, спостережливість. Обладнання: мовний матеріал, чистий аркуш паперу для кросворда на підсумок уроку. Хід уроку. I. Організація класу. II. […]...
- НЕОЗНАЧЕНА ФОРМА ДІЄСЛОВА. ОСОБОВІ ФОРМИ ДІЄСЛОВА МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ & 4. НЕОЗНАЧЕНА ФОРМА ДІЄСЛОВА. ОСОБОВІ ФОРМИ ДІЄСЛОВА 67. Прочитайте текст, випишіть дієслова, що відповідають на питання що робити? що зробити? Чи вказують вони на особу, рід, число, час дії або стану? Увічливість – це мова людських взаємин. Правила ввічливості не вдасться просто завчити й використовувати час від часу. Бути ввічливим – означає […]...
- НЕОЗНАЧЕНА ТА ОСОБОВІ ФОРМИ ДІЄСЛОВА Морфологія. Орфографія. Дієслово & 5. НЕОЗНАЧЕНА ТА ОСОБОВІ ФОРМИ ДІЄСЛОВА Чи в радості, а чи в журбі Ти поклонися знову й знову Тому, хто виплекав тобі Оцю співучу рідну мову. М. Пироженко ПАМ’ЯТАЙМО Слово “інфінітив” походить з латинської мови. Це – неозначена форма дієслова, що виражає дію узагальнено, без пов’язування з особою, способом, числом і […]...
- НЕОЗНАЧЕНА ФОРМА ДІЄСЛОВА (початкова форма) Мета: вчити впізнавати на слух та в письмових текстах неозначену форму дієслова; розвивати пам’ять, мислення, увагу; виховувати старанність, наполегливість у навчанні. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Робота над прислів’ями – Прочитайте, поясніть зміст. Поставте дієслова, подані в дужках, у потрібній за змістом формі. 1) Одна бджола мало меду (наносити). 2) […]...
- НЕОЗНАЧЕНА ФОРМА ДІЄСЛОВА Морфологія. Орфографія. Елементи стилістики Дієслово § 48. НЕОЗНАЧЕНА ФОРМА ДІЄСЛОВА Про початкову незмінну форму дієслова, її будову та синтаксичну роль ПРИГАДАЙМО. Яку назву в російській мові має неозначена форма дієслова? Чому цю форму так називають? 427 Порівняйте неозначені форми дієслів в українській та російській мовах. Зробіть висновок про особливості будови таких форм в обох мовах. […]...
- ОСОБОВІ ФОРМИ ДІЄСЛОВА Морфологія. Орфографія. Елементи стилістики Дієслово § 49. ОСОБОВІ ФОРМИ ДІЄСЛОВА Про дієслова першої, другої та третьої особи, їхні морфологічні ознаки й роль у мовленні ПРИГАДАЙМО. Які є особові займенники? 433 Порівняйте виділені дієслова. На які питання вони відповідають? Яке з них має закінчення, а яке – не має? Зробіть висновок, яке дієслово вжито в неозначеній […]...
- Неозначена форма дієслова Тема. Неозначена форма дієслова. (Вправи 334-338). Мета. Повторити вивчений матеріал у попередні роки навчання і поглибити знання учнів про неозначену форму дієслова. Розвивати вміння аналізувати мовний матеріал. Виховувати впевненість у собі. Обладнання: збірка українських прислів’їв і приказок, інструкції до дитячих ігор, підручник, зошит. Хід уроку I. Організація класу. Мотивація навчальної діяльності. Привітання, побажання хорошого настрою. […]...
- Не з дієприслівниками – Дієприслівник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприслівник як особлива форма дієслова Не з дієприслівниками Не з дієприслівниками пишеться окремо, крім тих випадків, коли дієприслівник без Не не вживається або входить до складу префікса Недо-: не Укриваючись, Не розбивши, Не дослухавши до кінця, Але НеВгаваючи, НеЗдужаючи, НеХтуючи, НеНавидячи, НеПокоячись, НеДооцінюючи, НеДописавши. Творення дієприслівників доконаного і недоконаного виду Вид Від якої […]...
- Infinitiv. Неозначена форма дієслова – Das verb. Дієслово Німецька мова Das verb. Дієслово Infinitiv. Неозначена форма дієслова Дієслово має три основні форми: kommen Lernte kam Gelernt gekommen Розрізняють Infinitiv І та Infinitiv ІІ. Infinitiv І: leben, sehen, fahren, kommen. Infinitiv ІI: gelebt haben, gesehen haben, gefahren sein, gekommen sein. Вживання Infinitiv без zu 1. Після модальних дієслів і дієслова lassen: Ich will eine […]...
- Розбір дієприслівника як особливої форми дієслова – Дієприслівник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприслівник як особлива форма дієслова Розбір дієприслівника як особливої форми дієслова Послідовність розбору 1. Слово. 2. Частина мови. 3. Вид. 4. Від перехідного чи неперехідного дієслова утворений. 5. Синтаксична роль. Сон, Улетівши до хати, бере Харитю під своє крило (М. Коцюбинський). Зразок розбору Улетівши – особлива незмінювана форма дієслова – дієприслівник; доконаного виду, […]...
- Дієслово як частина мови. Неозначена форма дієслова МОРФОЛОГІЯ І ОРФОГРАФІЯ ДІЄСЛОВО §43. Дієслово як частина мови. Неозначена форма дієслова 406. І. Спишіть уривок із поезії Тараса Шевченка, підкресліть дієслова. …Світає, Край неба палає, Соловейко в темнім гаї Сонце зустрічає. Тихесенько вітер віє, Степи, лани мріють, Між ярами над ставами Верби зеленіють. Т. Шевченко II. Скажіть, за якими ознаками ви розпізнали дієслова. Дієсловом […]...
- Розбір дієприкметника як особливої форми дієслова – Дієприкметник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприкметник як особлива форма дієслова Розбір дієприкметника як особливої форми дієслова Послідовність розбору 1. Слово. 2. Назва частини мови, її форма. 3. Початкова форма (називний відмінок однини чоловічого роду, жіночого роду, середнього роду). 4. Активний чи пасивний. 5. Вид. 6. Час. 7. Число. 8. Рід (в однині). 9. Відмінок. 10. Синтаксична роль. Тиша […]...
- Питання для самоконтролю – Дієслово УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієслово Питання для самоконтролю 1. Що таке дієслово як частина мови? Назвіть граматичні ознаки дієслів. 2. Що є початковою формою дієслова та які граматичні ознаки вона має? 3. Поясніть написання не з дієсловами. Наведіть приклади. 4. Що виражає категорія виду дієслів? Дайте характеристику кожному виду. 5. У чому полягає […]...
- ДІЄСЛОВА І ТА II ДІЄВІДМІН § 12. ДІЄСЛОВА І ТА II ДІЄВІДМІН Вправа 112 І дієвідміна II дієвідміна Сплю, місить, вдарять, ушпарять, дивиться, етою, зіскочив Освітлює, зливаю, колядує, зволікаєш, дарують, глитає, кидає, остерігається, колишуть, умієш КЛЮЧ. Підшиті слова лисом, а думки вовком підбиті. Вправа 114 Крутите, пишете, притулимо, вантажиш, тягнеш, колишемо, переборете, іржемо, перепрошуємо, кричите, полетимо, женемо, посіємо, регочете, майструєш, […]...
- Безособові дієслівні форми на – но, – то – Дієприкметник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприкметник як особлива форма дієслова Безособові дієслівні форми на – но, – то У сучасній українській мові від усіх пасивних дієприкметників минулого часу із суфіксами – н-, – т – утворюються незмінні дієслівні форми на – но, – то, наприклад: Засіяний – засіяно, покладений – покладено, з’ясований – з’ясовано, здобутий – здобуто, политий […]...
- ОСОБОВІ ФОРМИ ДІЄСЛОВА § 5. ОСОБОВІ ФОРМИ ДІЄСЛОВА Вправа 48 Особа Однина Множина 1-а Пишу, малюю Пишемо, малюємо 2-а Пишеш, малюєш Пишете, малюєте 3-я Пише, малює Пишуть, малюють Вправа 49 Стиль: художній. Тип мовлення: розповідь. Тримати камінь за пазухою – фразеологізм, що означає приховувати злобу, ненависть до кого-небудь; бути готовим зробити прикрість комусь, помститися. II. Тисне (однина, 3 […]...
- Дієслова І і II дієвідмін – Дієслово МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієслово Дієслова І і II дієвідмін 1. До Другої дієвідміни Належать дієслова: А) на – ити, – іти; – їти (після голосних); – атИ (після Ж, ч, ш, щ), у яких суфікси – И-, – і-, – ї-, – а – зникають у 1-й особі однини теперішнього часу: Носити (ношу), летіти (лечу), доїти […]...
- Основні форми дієслова – Дієслово МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієслово Основні форми дієслова Назва форми Що означає На яке питання відповідає (приклади) Морфологічні ознаки Синтаксична роль Неозначена форма дієслова (інфінітив) Дію, стан як процес Що робити? Що зробити? (читати, прочитати ) Вид, Перехідність/ Неперехідність Будь-який член речення Особове Дієслово Дію, стан предмета Що роблю? Що зроблю? Що зробив? (читаю, прочитаю, прочитав ) […]...
- Дієслова майбутнього часу Урок 92 Тема. Дієслова майбутнього часу Мета: з’ясувати, чи мають дієслова майбутнього часу такі ж граматичні ознаки, що й дієслова теперішнього часу, вчити змінювати дієслова майбутнього часу за числами та особами, визначити особливості змінювання складної форми дієслів майбутнього часу, вчити визначати число та особу дієслів майбутнього часу; розвивати уважність, спостережливість; виховувати працелюбність. Обладнання: картки індивідуального […]...
- ДІЄСЛОВА І ТА II ДІЄВІДМІН Морфологія. Орфографія. Елементи стилістики Дієслово § 57. ДІЄСЛОВА І ТА II ДІЄВІДМІН Про дві дієвідміни дієслів, особливості дієвідмінювання та про написання е(є), и (ї) в особових закінченнях ПРИГАДАЙМО. Що таке закінчення? Дієвідміни Дієслова теперішнього та майбутнього часу (крім складеної форми) за характером закінчень поділяють на дві дієвідміни (рос. спряжение) – першу й другу. І дієвідміна […]...
- Розбір дієприслівника як особливої форми дієслова – Дієприслівник Самостійні частини мови Дієприслівник Розбір дієприслівника як особливої форми дієслова 1. Слово. Частина мови, її форма. 2. Вид. 3. Від перехідного чи неперехідного дієслова утворений. 4. Особливості написання. 5. Спосіб творення. 6. Синтаксична роль. Зразки розбору дієприслівника Змінюючи – дієслово, дієприслівник; недоконаного виду; утворений від перехідного дієслова змінити; пишеться з и в кінці; утворений суфіксальним […]...
- Активні та пасивні дієприкметники – Дієприкметник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприкметник як особлива форма дієслова Активні та пасивні дієприкметники Дієприкметники виражають ознаку за дією, яку здійснює сам діяч (особа чи предмет), або ознаку предмета, що зазнає на собі дії іншого предмета. У зв’язку з цим дієприкметники поділяються на Активні і пасивні. Активні дієприкметники виражають ознаку діючого предмета (згасаюче світло – світло згасає, в’януча […]...
- Дієслова, що означають незавершену і завершену дію Тема. Дієслова, що означають незавершену і завершену дію. (Вправи 339- 347). Мета. Повторити вивчене у 3-му класі про дієслова, що означають незавершену і завершену дію, спостерігати за виражальними можливостями дієслів, що означають незавершену і завершену дію, визначити їх істотні ознаки. Розвивати вміння ставити перед собою навчальну задачу. Виховувати терплячість і наполегливість. Обладнаній: роздатковий матеріал, підручник, […]...
- Дієслова-синоніми, дієслова-антоніми. Багатозначні дієслова. Пряме й переносне значення дієслів ДІЄСЛОВО Дієслова-синоніми, дієслова-антоніми. Багатозначні дієслова. Пряме й переносне значення дієслів 306. Прочитайте текст, розкриваючи дужки. Перекажіть. Визначте тип тексту: розповідь, опис, міркування. Загубив ведмідь Медолюб свої сап’янці*. Хоч і старі були, а шкода! Сам шукав – (не) знайшов. Звірі шукали – (не) знайшли. Лисиця Облудниця аж сльозами вмилася: “Три дні й три ночі (не) їла, […]...
- ДІЄСЛОВО ЯК ЧАСТИНА МОВИ. ФОРМИ ДІЄСЛОВА Морфологія. Орфографія. Елементи стилістики Дієслово Мужай, прекрасна наша мово… М. Рильський Ви знатимете: – загальне значення дієслова та його морфологічні ознаки; Форми дієслова; – способи творення дієслів. Ви вмітимете: – розрізняти дієслова доконаного й недоконаного виду, часи і способи дієслів; – уживати одні дієслівні форми замість інших; – правильно писати дієслова з вивченими орфограмами; – […]...
- БЕЗОСОБОВІ ДІЄСЛОВА Мета: – навчальна: ознайомити семикласників із безособовими дієсловами; – розвивальна: формувати вміння розрізняти особові й безособові дієслова; удосконалювати вміння доречно вживати безособові дієслова в усному та писемному мовленні, визначити їх виражальні можливості; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу познайомити з різноманітністю флори й фауни в Україні й на Землі. Внутрішньопредметні зв’язки: – Лексикологія і […]...
- Дієслова-синоніми, дієслова-антоніми. Вживання дієслів у прямому та переносному значеннях. (Вправи 265-269) Тема. Дієслова-синоніми, дієслова-антоніми. Вживання дієслів у прямому та переносному значеннях. (Вправи 265-269). Мета. Провести спостереження за виражальними можливостями дієслів-синонімів і дієслів-антонімів; формувати вміння впізнавати і добирати дієслова у прямому і переносному значенні; збагачувати словниковий запас, розвивати мовне чуття. Обладнання: мовний матеріал. Хід уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завдання. 1. Вправа “Мікрофон”. – Яка […]...
- ДІЄСЛОВО ЯК ЧАСТИНА МОВИ. ФОРМИ ДІЄСЛОВА § 3. ДІЄСЛОВО ЯК ЧАСТИНА МОВИ. ФОРМИ ДІЄСЛОВА Вправа 30 II. Доберіть синоніми до виділених дієслів. Ходить – походжати, блукати, вештатися, тинятися, маршувати. Замовкнув – стих, притих, умовк, затих, утих. Вправа 33 Неозначена форма Особова (власне дієслово) Безособова форма Дієприкметник Дієприслівник Їхати, Розказати, Прийти, Думати Сміюся, Зеленіє, Вивчатиму, Росте Зібрано, Перекрито, Підписано, Відчинено Зрубаний, Нагороджений, […]...
- ОСОБОВІ ЗАКІНЧЕННЯ ДІЄСЛІВ Мета: вчити учнів використовувати навчальну таблицю для визначення особи дієслів теперішнього і майбутнього часу, їх закінчень у різних особових формах; розвивати вміння співвідносити, зіставляти; виховувати дбайливе ставлення до природи. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Робота над прислів’ями – Прочитайте, поясніть зміст, спишіть. Підкресліть дієслова, визначте час, особу, число. 1) Ніщо […]...
- Дієслова, що виражають незавершену та завершену дію Урок 89 Тема. Дієслова, що виражають незавершену та завершену дію Мета: ознайомити учнів з новою граматичною ознакою дієслова, провести спостереження за виражальними ознаками дієслів, що означають незавершену та завершену дію, їх істотними ознаками; розвивати мовлення дітей; виховувати навички збереження життя. Обладнання: картки із дієсловами для гри, картки індивідуального опитування. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання […]...
- Час дієслова. Змінювання дієслів за часами. (Вправи 282-285) Тема. Час дієслова. Змінювання дієслів за часами. (Вправи 282-285). Мета. Виробляти вміння розрізняти часові форми дієслова; розвивати навички правильного їх уживання у зв’язних висловлюваннях. Обладнання: таблиця часів дієслова. Хід уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завдання (вправа 281). 1. Вправа “Інтерв’ю”. – Наведіть приклади неозначеної форми дієслова. – Продовжте речення: “Неозначена форма дієслова є… […]...
- Правопис суфіксів дієприкметників – Дієприкметник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприкметник як особлива форма дієслова Правопис суфіксів дієприкметників Від дієслів з основою на – и – пасивні дієприкметники утворюються за допомогою суфікса – ен-: Збентежити – збентежений, ударити – ударений....
- Повторення граматичного матеріалу. Видо-часові форми дієслова Мета: повторити граматичний матеріал, правила утворення видо-часових форм дієслова у Present Simple, Past Simple, Present Perfect. Обладнання: підручник, матеріали до завдань. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Привітання Т. Good morning, pupils. How are you? Who is on duty today? Ps. Good morning. I’m on duty today… ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ Перевірка домашнього завдання Впр. 6, […]...
- Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль – Дієприслівник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприслівник як особлива форма дієслова Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль Дієприслівником називається особлива незмінювана форма дієслова, що, вказуючи на додаткову дію, пояснює в реченні основне дієслово. Наприклад: Плавці мчали до берега, Захлинаючись водою, Пробиваючись крізь кригу (Ю. Яновський). У цьому реченні основна дія виражена особовою формою дієслова Мчали, а додаткові дії – […]...
- ДІЄСЛОВА-СИНОНІМИ, ДІЄСЛОВА-АНТОНІМИ, БАГАТОЗНАЧНІ ДІЄСЛОВА. УЖИВАННЯ ДІЄСЛІВ У ПРЯМОМУ І ПЕРЕНОСНОМУ ЗНАЧЕННЯХ Мета: вчити учнів добирати до поданого дієслова 2-3 синоніми, антоніми, пояснювати пряме і переносне значення дієслів, 2-3 значення багатозначного дієслова, вводячи їх у словосполучення, речення, зв’язні висловлювання; розвивати мовлення та мислення учнів; збагачувати словниковий запас; виховувати бажання працювати самостійно, вдумливо, наполегливо. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Робота над прислів’ями – […]...
- Аналіз контрольної роботи. Загальне поняття про дієслово як частину мови. Написання не з дієсловами. Спостереження за зв’язком дієслова в реченні з іншими частинами мови Урок 85 Тема. Аналіз контрольної роботи. Загальне поняття про дієслово як частину мови. Написання не з дієсловами. Спостереження за зв’язком дієслова в реченні з іншими частинами мови Мета: провести аналіз і підбити підсумки контрольної роботи; актуалізувати знання дітей про дієслово, його граматичні ознаки, правопис його з часткою не; розвивати вміння розрізняти дієслова серед інших частин […]...
- Види дієслова – Дієслово Самостійні частини мови Дієслово Види дієслова Дієслова, які означають дію, обмежену в часі її перебігу, – доконаного виду (заспівав, перейшов, виніс, відлетіла), а дієслова, які означають дію, не обмежену в часі, – недоконаного виду (мислити, плавати, прати, прибирати). Дієслова доконаного виду відповідають на питання що зробити? Недоконаного – що робити? Дієслова доконаного виду означають дію […]...