ФРАНЦІЯ
Розділ 2. Регіони і країни світу.
Тема 1. Країни європи
§ 27. ФРАНЦІЯ
Загальні відомості про країну. Офіційна назва держави – Французька Республіка. Її площа становить 551,6 тис. км2, а населення – 62,9 млн осіб. Форма державного правління – президентсько-парламентська республіка. Франція є унітарною державою. Вона складається разом з Корсикою з 22 регіонів, які поділяють на 96 департаментів (мал. 69). Заморськими департаментами Франції є Французька Гвіана, Гваделупа,
Мал. 69. Сучасні економічні райони
Мал. 70. Французькі Альпи
Мартиніка, Реюньйон. Її територіальними одиницями з особливим статусом є Майотта, Сен-П’єр, Мікелон. Заморські французькі території – це Бассас-да-Індія, о. Кліппертон, о. Європа, Французька Полінезія, Французькі Південні та Антарктичні землі, о. Глорйоз, о. Жуан-да-Нова, Нова Каледонія, о. Тромплен, о. Уолесс і Футуна.
Столиця Франції – місто Париж – є серцевиною країни. Державна мова країни – французька. Країна входить до Єврозони і нині користується євро.
Географічне положення Франції на заході Європи є вигідним з погляду соціально-економічного
Країна розташована на великому плато, яке на півночі перетинають річки Сена і Марна. На північному сході вздовж кордонів з Бельгією поверхня горбиста, укрита лісами. Південніше над долиною Рейну здіймаються гори Вогези. Саме тут проходить кордон Франції з Німеччиною. Далі на кордоні зі Швейцарією простягається гірський ланцюг Юра. Високогір’я Центрального масиву займають значну площу в центральній південній частині, де подекуди розкинуті застиглі вулканічні кратери. Піренейські гори створюють природний кордон між Францією та Іспанією. На кордоні з Італією височіють грандіозні Альпи (мал. 70). Отже, Франція оточена такими природними об’єктами, які є її природною скарбницею, межує з такими сусідами, з якими склалися тісні політичні та економічні зв’язки.
Природні умови і ресурси Франції в цілому сприятливі для господарювання і комфортного проживання людей. Природні умови, зокрема рельєф переважної більшості території країни і клімат, сприятливі для ведення сільського господарства.
На мінерально-сировинні ресурси Франція небагата. Так, у Лотарингії є незначні запаси кам’яного вугілля та залізної руди, у Центральному масиві – запаси урану, який використовують на атомних електростанціях. Як енергетичний ресурс використовують також енергію гірських річок. На півдні – у Провансі і Лангедоці – видобувають боксити. Країна має природні будівельні матеріали, а також калійну та кам’яну сіль.
Особливості рельєфу, зокрема гірські масиви Альп і Піренеїв, є важливим чинником розвитку туризму. Туристськими ресурсами є й морські узбережжя з чудовими пляжами (мал. 71), судноплавні річки, серед яких Сена, Луара, Гаронна, Рона. У межах країни експлуатуються численні джерела цілющих мінеральних вод. Територія Франції вкрита широколистими лісами, які становлять понад 25 % площі країни, на півдні – середземноморський маквіс, що подекуди змінює культурна рослинність – маслинові гаї, виноградники, фруктові і декоративні дерева. З метою збереження флори і фауни створено національні природні парки, ландшафти яких є важливими рекреаційними ресурсами країни.
Народонаселення і культура. Природний приріст населення у Франції, як і в більшості країн Західної Європи, невисокий і становить нині всього 0,4 %о. Понад 85 % жителів країни – французи. Свої етнічні особливості зберігають каталонці, корсиканці, бретонці, фламандці та ін. народи. У країні проживає достатньо багато іммігрантів – алжирців, португальців, іспанців, італійців, турків, вірмен, марокканців, тунісців, в’єтнамців, басків. Католики становлять 90 %, що підтверджує сильні традиції Римської католицької церкви. Прихильність до інших релігій у відсотках така: протестанти становлять 2 %, мусульмани – 2 %, іудеї – 1 %, православні – 0,5 %, поза вірою – 4,5 %. Переважна більшість населення (понад 70 %) мешкає в містах. Рівень життя французів високий. Більше половини населення працює у сфері послуг.
Мал. 71. Французьке Середземномор’я
Проблема
Франція має висококваліфіковані кадри, нове технологічно модернізоване обладнання, цікаві науково-технічні розробки. Однак останніми роками спостерігається “втеча мізків”, особливо до США та Великої Британії, де оплата кваліфікованої праці вища, а податки нижчі, ніж у Франції. Запропонуйте способи подолання цієї проблеми.
Франція дала світу великих мислителів (Монтеск’є, Руссо, Вольтера), письменників (Бальзака, Золя, Мопассана, Дюма, Перо, Анатоля Франса), художників (Гогена, Матіса, Моне, Мане та ін.), музикантів (Бізе, Ра – веля, Дебюссі та ін.) та інших представників культури.
Особливості народів і націй
Французька нація має багату історію і культуру, яка завжди впливала і впливає нині на розвиток європейської культури. Позитивними рисами французів, на думку іноземців, е їхня енергійність, привітність, працелюбність, розум, готовність прийти на допомогу, галантність, захопленість. Французів відрізняє вишуканий смак у спілкуванні. У минулому Франція значно вплинула на формування європейського етикету, а французька мова тривалий час була мовою дипломатичного листування. Французи виховані так, що потрапляючи в іншу країну, з легкістю засвоюють і чуже життя, і чужі норми поведінки. Водночас для французів характерні й такі риси, як суєтність, скептицизм, часто зверхність, недостатня пунктуальність. Справедливо пишаючись своєю мовою, французи зазвичай погано знають іноземні мови.
Господарство. За показником ВВП Франція посідає восьме місце у світі, поступаючись сусіднім Німеччині та Великій Британії, а також Росії. У ній, як і в Німеччині, утвердилася соціально орієнтована модель ринкової економіки. Її найважливішою особливістю є більша частка в господарстві державного сектору, ніж у ФРН і Великій Британії. Тому на державних підприємствах Франції працює майже четверта частина всього зайнятого населення країни, а держава розподіляє до 55 % ВВП. Саме держава зберігає суттєвий вплив у ключових галузях господарства, володіє більшою частиною залізниць, енергосистем, повітряного транспорту та телекомунікаційних компаній. Іншою важливою особливістю господарства Франції, як і Німеччини, є захист з боку держави соціальних інтересів населення. Підтвердженням цього є те, що рівень оплати праці в державному секторі вищий, ніж у приватному. Тому більшість французів віддають перевагу роботі на підприємствах, в установах і закладах державної форми власності.
Прогноз
За даними журналу європейської економіки, Франція посідає друге місце у світі за кількістю та розмірами податків, що відштовхує потенційних інвесторів. Так, соціальні відрахування в країні вищі порівняно з Німеччиною та Великою Британією на 6 %, порівняно з Японією – на 12 %, а зі США – на 16 %.
Промисловість Франції в умовах глобалізації орієнтується на розвиток тих галузей, які визначають НТП. Це насамперед багатогалузеве машинобудування, представлене виробництвом автомобілів, літаків, ракет, швидкісного рухомого складу залізниць, робототехніки, мікроелектроніки та ін. Найбільша концентрація машинобудування спостерігається у Великому Парижі, а також у Ліоні, Тулузі й інших міських агломераціях. Для країни характерний високий рівень розвитку ядерної енергетики і біотехнологій.
Реали сьогодення
Ядерна енергетика Франції. За масштабами ядерної енергетики Франція поступається тільки США. У країні діє понад 50 енергоблоків АЕС, на яких щорічно виробляється понад 70 % електроенергії. У Франції багато унікальних центрів ядерної енергетики. Зокрема у Трикастене зосереджений найбільший у Західній Європі завод зі збагачення урану, а на мисі Лаг – найбільший у регіоні завод з відновлення стержнів АЕС.
Французькі підприємства мають досить високі конкурентні позиції в хімічній, хіміко-фармацевтичній і харчовій галузях промисловості. Підприємства цих галузей розміщено в багатьох районах. Так, найбільшим центром нафтохімії є Марсель. Підприємства з виробництва калійних добрив зосереджені в Ельзасі, виробництва соди та вуглехімії – у Лотарингії, лісохімії – у Ландах. Традиційно конкурентоспроможними на зовнішньому ринку є виноробна, швейна та парфумерно-косметична галузі.
Розвивається у Франції й металургійна промисловість, яка перебуває під надійним захистом держави. Найбільше значення мають металургійні комбінати в Дюнкерку та Фосі. Електрометалургія зосереджена поблизу джерел дешевої електроенергії в гірських районах.
Провідні підприємства
Лідери промислового виробництва. Європейськими лідерами з виробництва автомобілів є компанії “Пежо” і “Рено”, електронної та електротехнічної промисловості – державна компанія “Томпсон”, авіа – космічної – “Аероспасьяль”. Потужною металургійною компанією є “Юзінор-Сасілор”, яка забезпечує близько 70 % виробництва сталі та 98 % експорту продукції галузі. Одним з лідерів харчової промисловості є “Данон”, яка домінує в Європі на ринку молокопродуктів.
Сільське господарство Франції забезпечене значними площами родючої землі, сучасними технологіями і державними дотаціями фермерів. Усе це зробило Францію лідером у виробництві сільськогосподарської продукції всієї Європи й потужним її експортером. У сільському господарстві, а також у легкій і харчовій промисловості ключову роль відіграють дрібні приватні підприємства.
Різноманітність клімату дає змогу поєднувати рослинництво помірного і субтропічного типів. Провідною галуззю рослинництва в помірному поясі є вирощування зернових культур, насамперед пшениці, кукурудзи і ячменю. На Північнофранцузькій низовині вирощують також картоплю, цукровий буряк, соняшник, хміль і льон. Традиційними для Франції і дуже важливими галузями рослинництва є виноградарство, садівництво та овочівництво, які тяжіють на південь до Середземномор’я.
Найважливішою галуззю тваринництва є скотарство, зокрема вирощування великої рогатої худоби. Розвинуті також свинарство та конярство. Значну роль у господарстві багатьох міст, що розташувалися на узбережжі Атлантичного океану, відіграє рибальство.
Сфера послуг. Провідну роль у структурі сфери послуг відіграють банківська сфера, транспорт (мал. 72), торгівля, туризм, хоча за кількістю зайнятих найбільшими є установи з надання консультативних послуг (інформаційних, рекламних, маркетингових та ін.).
Мал. 72 Швидкісний потяг
Лідери з надання послуг. Найбільшими банками Франції вважаються “Сосьете женераль”, “Кредит Ліонне”, “Банк насьональ де Парі”, які мають розгалужену мережу відділень та активно працюють на світових ринках банківських послуг. Франція має розвинений транспортний комплекс, представлений насамперед надшвидкісними залізницями “ТЖВ” (швидкість понад 320 км на годину) (мал. 72). Авіаційна компанія “ЕР Франс” є лідером авіаперевезень з торговельним оборотом близько 12 млрд євро, у якій працює понад 60 тис. осіб.
Франція є світовим лідером у сфері туризму, частка якого становить більше 10 % ВВП країни. У сфері туризму зайнято понад 3 млн осіб. Пересічно щорічно країну відвідують понад 70 млн туристів, які приносять дохід у розмірі більше 55 млрд дол.
За особливостями розвитку й розміщення господарства Франція поділяється на вісім районів. Це – Столичний район (Іль-де-Франс), Паризький басейн, Північ, Схід, Центральний Схід, Середземномор’я, Південний Захід, Захід. Кожний район має своє господарське “обличчя”. Нині райони розвиваються неоднаково: найбільш розвиненими є район Парижа та Середземномор’я, депресивними залишаються Північ і Схід, набирають обертів у господарському розвитку Південний Захід і Захід.
Зовнішньоекономічна діяльність Франції представлена всіма формами, серед яких чільне місце посідає зовнішня торгівля. Так, за обсягом товарообігу країна посідає четверте-п’яте місце у світі. У ЄС вона є другою за обсягом експорту і третьою за обсягом імпорту. В експорті переважає передусім продукція промисловості – понад 80 %. Основними експортними товарами є автомобілі, літаки, гелікоптери, обладнання для АЕС, космічної техніки, сталь та алюміній, продукція хімічної промисловості, ліки, зброя, текстиль та одяг. На експорт Франція постачає й продукцію аграрного сектору господарства. Основу імпорту становлять енергоносії (зокрема, сира нафта), деякі сільгосппродукти та вироби хімічної галузі.
Перші місця у взаємній торгівлі Франції посідають Німеччина, Велика Британія, Італія, а також Бельгія, Люксембург та Іспанія. Частка США досить невелика і становить усього 7-9 %.
Загальний обсяг французьких інвестицій в економіку інших країн становить понад 25 млрд дол. на рік. Франція завжди приділяла значну увагу країнам Африки як чиннику свого впливу у світі. Це пояснюється в першу чергу наявністю колись тут великої кількості французьких колоній, які й нині перебувають під великим впливом країни.
Нині як у Франції, так і в Україні надається великого значення двостороннім відносинам. Франція замикає десятку головних країн – інвесторів в українську економіку. Інвестиції спрямовуються, зокрема, у харчову промисловість і сільське господарство, телекомунікації і зв’язок, виробництво будівельних матеріалів тощо. Перспективним є розвиток відносин у сфері морського торговельного судноплавства, а також культурних зв’язків.
УЗАГАЛЬНЕННЯ
Франція – це велика за розмірами парламентсько-президентська республіка, що розташувалася на заході Європи.
Країна багата на земельні й рекреаційно-туристичні ресурси, меншою мірою забезпечена мінерально-сировинними ресурсами.
Франція – однонаціональна країна, де сповідується католицизм.
У країні сформоване ринкове соціально орієнтоване господарство з великою часткою державного сектору.
Провідними галузями промисловості є атомна енергетика, машинобудування, хімічна і харчова галузі.
Сільське господарство країни посідає провідні позиції в Європі і спеціалізується переважно на рослинництві.
Франція експортує автомобілі, літаки, гелікоптери, обладнання для АЕС, космічну техніку, сталь та алюміній, продукцію хімічної промисловості, ліки, зброю, текстиль та одяг; імпортує переважно енергоносії.