Гармонія як елемент музичної фактури. Розучування української народної пісні “Розпустили кучері дівчата”. Слухання музики. В. А. Моцарт. Симфонія № 40 (III
7 КЛАС
Тема 2. Композиція музичного твору
Урок 29
Тема уроку. Гармонія як елемент музичної фактури. Розучування української народної пісні “Розпустили кучері дівчата”.
Слухання музики. В. А. Моцарт. Симфонія № 40 (III – І V Ч.)
Мета уроку: дати дітям поняття про особливості побудови сонатної форми, вчити учнів розуміти логіку побудови сонатно-симфонічного циклу; розвивати вокально-хорові навички та ладо-тональний слух; виховувати інтерес до класичної музики.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: магнітофон, аудіо-запис,
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
1. Музичне вітання.
2. Оголошення теми уроку.
II. Розспівування.
1. Спів гами до мажор двоголоссям.
2. Спів акордів.
Ділю клас на три голоси: І виконує верхні звуки акордів, II – середні, а III – нижні. Добиваюся чистоти звучання даних акордів.
III. Пояснення нового матеріалу.
Поєднання кількох звуків, що утворюють співзвуччя або акорд, називається гармонією.
Після мелодії гармонія є найбільш важливим елементом серед музично-виражальних засобів. Вона доповнює звучання
Погляньте на нотний текст пісні “Розпустили кучері дівчата”: позначення Cm D7 – акордові.
Давайте підберемо на слух II голос до знайомої української народної пісні і виконаємо її двома голосами.
Розпустили кучері дівчата
Українська народна пісня
Задушевно, зворушливо
IV. Розучування української народної пісні “Розпустили кучері дівчата”.
Хай вона росте густа та пишна
Всім зрадливим хлопцям на біду.
Я тобі, моя чарівна вишне,
Сам троянди в коси заплету. Двічі
Назбираю вранці, коли роси,
Квітів, що срібляться у росі.
Що є краще за дівочі коси
І троянди вплетені в косі? Двічі
1. Художній показ пісні.
2. Коротка бесіда про жанри українських народних пісень.
Визначаємо з учнями основний зміст тексту слів пісні, в яких оспівується дівоча краса та ніжність, доброта і вічність. Коса для дівчини колись була символом чистоти і невинності. До весілля дівчата не стригли волосся, а заплітали у довгу косу. Волосся мили у всякому зіллі, щоб воно було гарне і пахло.
3. Розучую пісню за нотним текстом, сольфеджуючи, а потім по фразах зі словами.
Звертаю увагу на розмір, тональність, ритмічний малюнок, де зустрічається ціла з крапкою, заліговані ноти однакової висоти.
Працюю над двоголоссям у приспіві.
V. Слухання музики.
1. Бесіда.
Сьогодні ми продовжимо слухати Симфонію № 40 В. А. Моцарта, але більше познайомимося з поняттям “симфонія”, що означає співзвучність, та з її побудовою.
Симфонія соль мінор складається з чотирьох частин. Це – сонатно-симфонічний цикл класичного стилю. Основні розділи сонатної форми – екс-позиція, розробка та реприза.
Експозиція – це викладення головної та побічної тем.
Розробка – це найбільш напружений розділ у музичній формі.
Реприза – це видозмінене повторення основних тем експозиції.
Звернемось до симфонії Моцарта соль мінор (№ 40), яка має чотири частини.
I ч. – Alegro,
II ч. – Andante, які ми слухали на минулому уроці.
А зараз послухаємо II і IV частини цієї симфонії.
Третя частина – жвавий менует, хоча й мало схожий на танець через свій вольовий та енергійний характер.
Четверта частина – фінал, де почуття і настрої ріднять його з музикою І ч. Та сама схвильованість головної і світла граціозність побічної партій.
(Фінал теж написаний у формі сонатного алегро).
Зараз послухайте цих дві частини симфонії і уявіть себе диригентами. (Прийом “вільного диригування” покаже, як діти вміють передати за допомогою рухів контрастне звучання – від трепетно-ніжного до енергійно-мужнього).
– Який характер менуету у III ч., який контраст з’являється у середній частині?
– Який музичний образ виражений у фіналі, якими засобами?
VI. Підсумок уроку.