Географічне положення Антарктиди. Дослідження материка

РОЗДІЛ ІІІ. ПОЛЯРНИЙ МАТЕРИК ПЛАНЕТИ

ТЕМА 1. Загальні відомості про Антарктиду

АНТАРКТИДА – унікальний за своєю природою материк Землі, білосніжний, льодяний вінець Південної півкулі. Це найменш відомий і досліджений материк. Він найвищий з усіх материків планети. Узимку Антарктида занурюється в темряву полярної ночі, а влітку сонце не опускається за горизонт, освітлюючи льодову пустелю в зимовий період. На Південному полюсі сходом і заходом сонця можна милуватися тільки один раз на рік.

Антарктида – найхолодніший материк.

Тут знаходиться світовий Полюс холоду, спостерігаються найсильніші вітри на Землі. На материку відсутнє постійне населення. Льоди Антарктиди містять 80 % прісної води планети. Площа материка становить 14,1 млн км2.

Географічне положення Антарктиди. Дослідження материка

& 30. Географічне положення Антарктиди. Дослідження материка

Пригадайте:

1. Де знаходиться Антарктида?

2. Чому материк завжди вкритий льодом?

3. Які океани його омивають?

4. Хто вперше побував на Південному полюсі?

Географічне положення. Антарктида не подібна до жодного континенту Землі. Це полярний материк, що розташований на крайньому півдні Землі,

між 50° і 60° пд. ш. Континент знаходиться в межах Південного полярного кола, у полярних широтах і в антарктичному кліматичному поясі. До материка належать і прилеглі острови. Від інших материків він відокремлений величезними океанічними просторами. Положення материка в районі полюса призвело до утворення потужного крижаного покриву, середня товщина якого – майже 2000 м. Завдяки товщі льоду Антарктида виявилася найвищим материком Землі. Її береги високі й прямовисні. Льодовики постійно рухаються, сповзаючи в океан, вони розколюються. Так утворюються айсберги різної величини. Довжина деяких сягає 170 км, а надводна частина – 140 м. Під водою розміщена більша їх частина. На материку знаходиться Полюс холоду.

Береги Антарктиди омивають Тихий, Атлантичний та Індійський океани, які з’єднуються потужною холодною течією Західних Вітрів. Води південних частин океанів відрізняються за своєю природою від інших водних мас Світового океану. На думку вчених, цю частину Світового океану можна назвати Південним океаном. Територію материка омивають великі моря: Ведделла, Беллінсгаузена, Амундсена, Росса, Дейвіса, Співдружності (мал. 82).

Географічне положення Антарктиди. Дослідження материка

Мал. 82. Фізична карта Антарктиди

– Здійсніть уявну мандрівку, користуючись фізичною картою, і визначте розміщення основних об’єктів берегової лінії материка.

Відкриття материка. Антарктиду відкрили значно пізніше, ніж інші материки. Ще в давнину вчені висловлювали думку про існування материка у високих широтах Південної півкулі, але остаточно питання про його існування було вирішено лише в другій половині XVIII ст. На пошуки Південного материка вирушила англійська експедиція, яку очолював Джеймс Кук – відомий англійський мореплавець. Він не раз перетинав Південне полярне коло, але пробратися крізь лід до материка так і не зміг. Результати експедиції Дж. Кука надовго позбавили мореплавців бажання вирушати в ризиковані плавання на пошуки Південного материка.

Лише в 1820 р. було організовано першу російську антарктичну експедицію, яку очолили Федір Беллінсгаузен і Михайло Лазарев. На суднах “Схід” і “Мирний” експедиція обійшла навколо невідомого материка й відкрила безліч островів.

14 грудня 1911 р. норвежець Руалъ Амундсен, а 18 січня 1912 р. англієць Роберт Скотт досягли Південного полюса. Це було найбільше географічне відкриття останніх століть.

Географічне положення Антарктиди. Дослідження материка

Руаль Амундсен

Сучасні наукові дослідження материка. У першій половині XX ст. США, Велика Британія, Австралія, Норвегія та інші держави організували спеціальні експедиції для вивчення Антарктиди. Дослідження проводилися переважно на узбережжі.

Після проведення Міжнародного геофізичного року (1957-1958) дванадцять держав світу вирішили разом вивчати материк і обмінюватись інформацією. У 1959 р. було підписано договір про Антарктику. На той час важливе місце в цій роботі належало дослідникам колишнього СРСР. Експедиції були організовані на високому науковому й технічному рівнях. Для їх проведення використовувався багатий практичний досвід вивчення та освоєння Арктики. У важких кліматичних умовах за короткий термін було побудовано кілька наукових станцій (“Мирний”, “Піонерська”, “Восток”) не тільки на узбережжях, а й у внутрішніх важкодоступних частинах Антарктиди.

Нині в Антарктиді працюють науковці із 17 країн світу. Міжнародна команда вчених продовжує відкривати “білі плями” Антарктиди. Геологи досліджують склад гірських порід, геоморфологи – підлідний рельєф, гляціологи – крижаний покрив, біологи – пристосування рослин і тварин до життя в суворих умовах, океанографи – прилеглі води океанів, а метеорологи спостерігають за погодою.

Міжнародний статус материка. Антарктида не належить жодній державі. На материку немає постійного населення. Це єдиний незаселений і неосвоєний континент Землі. Усього тут діє 45 наукових станцій. Через суворі природні умови дослідники працюють на материку не більше року. За міжнародною угодою, тут заборонено проведення будь-яких випробувань зброї та ядерних вибухів. Антарктиду називають континентом науки й миру. Природа Антарктиди охороняється законом.

Українська науково-дослідна станція “Академік Вернадський”.

З 1982 р. дослідження в Антарктиді проводить Інститут геологічних наук, нині НАН України. На станції “Академік Вернадський” з 1996 р. працюють українські вчені (мал. 83). Вони досліджують льодовики, геологічну будову, клімат, прибережні води, вплив суворих природних умов на організм людини. Було зроблено наукові відкриття, зокрема знайдено бактерії, які активно поглинають важкі метали, винайдено новий спосіб уточнення прогнозу землетрусів.

Географічне положення Антарктиди. Дослідження материка

Мал. 83. Українська науково-дослідна станція “Академік Вернадський”

Результати наукових досліджень на льодовому континенті дуже важливі, оскільки Антарктида через циркуляцію атмосфери та вод Світового океану впливає на природу всієї Землі. Наукові дані використовують для створення прогнозів погоди в різних куточках планети, забезпечення радіозв’язку, прокладання морських авіаційних шляхів між материками Південної півкулі. Дослідження Антарктиди триває.

Антарктида й Антарктика. Природа Антарктиди нерозривно пов’язана з природою південних частин Тихого, Атлантичного й Індійського океанів і разом із ними становить єдине ціле.

Антарктика (з грецьк. анти – проти, арктикос – північний) розміщена навпроти північної полярної області земної кулі – Арктики.

Антарктика охоплює материк Антарктиду з прилеглими до нього островами та південні частини океанів (до 50-60° пд. ш.).

Практична робота 8

Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єктів Антарктиди

Позначте на контурній карті, користуючись атласом.

Моря: Ведделла, Росса;

Півострів Антарктичний.

Запитання та завдання

1. У чому полягає особливість географічного положення Антарктиди?

2. Розкажіть про відкриття Антарктиди.

3. Яку роль відіграють сучасні наукові дослідження материка?

4. Чому Антарктида є найхолоднішим материком?

Працюємо з картою та атласом

Знайдіть на фізичній карті Антарктиди наукові станції. Нанесіть їх назви на контурну карту.

Сторінка дослідника

Дослідіть роль українських учених у сучасному вивченні Антарктиди.

Цікавий факт

Учені з Чилі знайшли під товщею материкового льоду Антарктиди систему річок. Вони стверджують, що там є вода в рідкому стані. На відстані 670 км від Південного полюса дослідники встановили автоматизовану лабораторію, яка вивчає стан повітря, уміст діоксину вуглецю, його температуру тощо.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Географічне положення Антарктиди. Дослідження материка