Географічне положення Євразії

РОЗДІЛ IV МАТЕРИКИ ПІВНІЧНОЇ ПІВКУЛІ

ТЕМА 2. Євразія

ЄВРАЗІЯ – найбільший материк на планеті Земля, який омивається водами чотирьох океанів. Він займає третю частину суходолу. Євразія – материк значних контрастів. У Гімалайських горах розміщена найвища гора світу – Джомолунгма (Еверест) (8848 м). На материку розміщений Полюс холоду Північної півкулі (місто Оймякон), де температура повітря опускається до -70 °С, а в пустелях Індії повітря може прогріватися до +53 °С, тут розміщене одне з найвологіших місць на Землі – Черапунджі,

найбільше озеро світу – Каспійське море та найглибше озеро Байкал. На континенті проживає понад 3/4 населення земної кулі. Площа материка разом з островами, що йому належать, становить 54,6 млн км2.

Євразія – колиска давніх цивілізацій! Це материк, на якому ми живемо!

Географічне положення Євразії

& 39. Географічне положення Євразії

Пригадайте:

1. Які ознаки природи вивчених вами материків обумовлені особливостями їх географічного положення?

2. Як упливає на природу площа материка, його протяжність з півночі на південь та із заходу на схід?

3. Назвіть, користуючись картою, які течії омивають

береги Євразії.

Величина території. Материк Євразія майже в 7 разів більший від Австралії, у 2 рази – від Африки й Антарктиди, Північної і Південної Америки, разом узятих. Величезні площі материка впливають на природні умови (мал. 109).

Один материк – дві частини світу. Євразію утворюють дві частини світу – Європа й Азія. Умовно кордон між ними прийнято проводити вздовж східного підніжжя Уральських гір, по річці Емба, північному узбережжю Каспійського моря й Кумо-Маницькій западині. Морський кордон проходить по Азовському та Чорному морях, а також по протоках, що з’єднують Чорне й Середземне моря. На Європу припадає понад 10 млн км2 території, а решта – на Азію.

Географічне положення Євразії

Мал. 110. Фізична карта Євразії

Географічне положення. Материк Євразія розташований у Північній півкулі між екватором і 77° пн. ш. Частина островів знаходиться в Південній півкулі. Він простягнувся з півночі на південь на 8 тис. км через усі пояси – від арктичного до екваторіального. Його протяжність по паралелі – 16 тис. км. Материк займає всю Східну півкулю, а його крайні західна й східна точки знаходяться в Західній півкулі.

Крайні точки материка: північна – мис Челюскін (півострів Таймир), південна – мис Піай (півострів Малакка), західна – мис Рока (півострів Піренейський), східна – мис Дежньова (півострів Чукотський).

– Знайдіть на фізичній карті крайні точки материка. Визначте їх координати.

– Користуючись картою атласу, визначте положення Євразії щодо нульового й 180° меридіанів. Через які території проходить Північне полярне коло та Північний тропік?

До Євразії належать острови, які розташовані на великій відстані від неї: Шпіцберген, Земля Франца-Йосифа, Північна Земля, острови Малайського архіпелагу, Азорські острови тощо.

– Знайдіть їх на карті атласу.

Материк Євразія настільки великий, що розділяє чотири океани Землі.

Берегова лінія дуже порізана й утворює велику кількість півостровів, морів і заток. Найбільшими півостровами є Аравійський та Індостан. Материк омивається водами Тихого, Атлантичного, Північного Льодовитого й Індійського океанів. Утворені ними моря – найглибші на сході й півдні материка.

На фізичній карті материка видно, що його берегова лінія найбільше порізана на заході. Атлантичний океан глибоко заходить у суходіл, виокремлюючи Скандинавський півострів. На півдні материк омиває Індійський океан. Островів біля південного узбережжя Євразії мало, найбільший – Шрі-Ланка.

Помітно порізана берегова лінія Євразії і на сході, де материк омивається Тихим океаном. Окраїнні моря відокремлені від Тихого океану ланцюжком півостровів (Камчатка) і островів, найбільші – Великі Зондські.

Північний Льодовитий океан, що омиває Євразію з півночі, неглибоко заходить у суходіл. Найбільші півострови півночі – Кольський, Таймир, Чукотський. Недалеко від узбережжя розташовані острови Нова Земля, Новосибірські та ін.

Незважаючи на значну порізаність берегів, уплив океанів на природу внутрішніх частин материка незначний через їх віддаленість.

Практична робота 10

Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єктів Євразії

Позначте на контурній карті, користуючись атласом.

Миси: Рока, Дежньова, Челюскін, Піай;

Моря: Північне, Балтійське, Середземне, Чорне, Азовське, Баренцове, Східносибірське, Жовте, Японське, Берингове, Південнокитайське, Аравійське;

Затоки: Біскайська, Бенгальська, Перська;

Протоки: Дарданелли, Босфор, Ла-Манш, Гібралтарська, Берингова;

Острови: Великобританія, Ірландія, Шпіцберген, Нова Земля, Сахалін, Японські, Великі Зондські (Калімантан, Суматра, Ява), Філіппінські;

Півострови: Скандинавський, Піренейський, Апеннінський, Балканський, Таймир, Чукотський, Камчатка, Корея, Індокитай, Малакка, Індостан, Аравійський.

Запитання та завдання

1. Визначте географічне положення Євразії, користуючись фізичною картою. Подумайте, які особливості найважливіші для її природи.

2. Опишіть берегову лінію материка. Назвіть найбільші острови, півострови й затоки.

3. Порівняйте площу Євразії з площею інших материків.

4. Материк омивають води чотирьох океанів. Чи впливають вони на клімат внутрішніх територій? Чому?

5. Порівняйте материки Євразія та Північна Америка. У чому полягає подібність і відмінність їх географічного положення?

Працюємо з картою та атласом

Проведіть на контурній карті межу між частинами світу – Європою та Азією, користуючись текстом підручника й атласом.

Сторінка дослідника

Здійсніть віртуальну морську прогулянку з міста Одеса до міста Мурманськ або до міста Владивосток (за вибором). Назвіть географічні об’єкти (моря, затоки, протоку, острови, півострови), які траплятимуться на вашому шляху.

Цікавий факт

Назви Європа і Азія (від фінікійськ. єреб – захід і асу – схід) були введені давньогрецькими географами. Поділ Євразії на дві частини склався історично – як наслідок заселення й освоєння її території. Континент утворений унаслідок об’єднання літосферних блоків, які до цього розвивалися в різних умовах.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...Коефіцієнт корисної дії джерела струму.
Ви зараз читаєте: Географічне положення Євразії