ГОВОРІННЯ. ПИСЬМО. УСНІ Й ПИСЬМОВІ ТВОРИ ЗА ПРОСТИМ І СКЛАДНИМ ПЛАНОМ
Розвиток мислення і мовлення
& 50. ГОВОРІННЯ. ПИСЬМО. УСНІ Й ПИСЬМОВІ ТВОРИ ЗА ПРОСТИМ І СКЛАДНИМ ПЛАНОМ
Люблю я пісню солов’їну,
В пшеничнім золоті поля.
Люблю я неньку Україну –
Це батьківська й моя земля!
А. Загрудний
ПОМІРКУЙМО
“Мені здається, що тим і наш світ красний, що він не однаковий, тим і земля наша хороша, що вона покрита то горами високими, то долинами глибокими, то рослиною усякою. Зробіть так, щоб усе рівно було, як на долоні, щоб однакова рослина вкрила всю землю – і пропала її краса. Ви занудитесь
Такі думки ще в позаминулому столітті висловив класик української літератури Панас Мирний (Панас Якович Рудченко). Чи важлива ця тема для українців у наш час? Ось сатиричний віршик сучасного поета Анатолія Гарматюка про зовсім недавні часи, коли українських школярів, без будь-яких на те підстав, позбавляли можливості вивчати рідну мову.
ЗАЯВЛЄНІЄ
Прошу ослобоніть синка,
Бо не совсем здоровий,
От ізученья язика –
Української мови.
Хоч я з села, жена сільська –
Нужди у ней не маєм.
Зачем ця мова для синка,
Звиніть, не понімаєм.
Бо вибор в нас слободний.
К сєму
Іван Безродний.
Сподобалась “мова” “подателя заявлєнія” Івана Безродного? Хочете такою спілкуватися? Якщо – ні, то звернімося до “порадника з культури мовлення”.
ПОРАДНИК З КУЛЬТУРИ МОВЛЕННЯ
Що можна почути (прочитати) | Як треба говорити (писати) |
На вулиці голольод -> Вечером світять фонарі -> Високі дома -> Вулиці пересікаються -> Вулиця ярко освічена -> Тут запрещається переходити -> Випадковий прохожий -> Убирати мусор -> Сходим в кіно -> Скажіть, будьте добрі! -> Тудою не пройдете -> Каса працює круглодобово -> Там велика очередь -> | На вулиці ожеледиця. Ввечері світять ліхтарі. Високі будинки. Вулиці перетинаються. Вулиця яскраво освітлена. Тут забороняється переходити. Випадковий перехожий. Прибирати сміття. Підемо в кіно. Скажіть, будь ласка (будьте ласкаві, скажіть; прошу сказати!). Туди (там) не пройдете. Каса працює цілодобово. Там велика черга |
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ
Ось і настав час для справжньої творчості. Якщо раніше ви творчо переказували чужий текст, мистецьки описували картину (що теж потребує неабиякої уяви), то написання твору – це ваше власне бачення подій чи фактів, їх аналіз та осмислення, злет фантазії, яка є “сестрою” уяви. До речі, слово “фантазія” походить з грецької мови, де означає “уявлення, зображення”. За давньогрецькою міфологією, Фантаз – це брат бога снів Морфея, що викликав ілюзії, уявні образи. Проте най-найфантастичніші уявлення в якійсь мірі зумовлені дійсністю.
Для того щоб фантазія не стала занадто буйною і читач зрозумів, про що йдеться в письмовому висловлюванні, тобто самостійно створеному тексті, необхідно дотримувати певних правил та знати відповідні мовленнєві поняття. Насамперед пригадаємо, що, власне кажучи, є структурою тексту.
Структуру тексту визначає тип мовлення. Кожний тип, залежно від змісту, має свою будову. Наприклад, розповідь – це повідомлення про певні події, що розгортаються в часі. Загальна схема розповіді така:
Початок дії; розвиток подій; кінець дії.
Роздум – це висловлювання про причини якихось подій, явищ. Роздум також складається з трьох частин:
1) основне твердження, чітко сформульована думка;
2) докази, що її підтверджують;
З) висновок, який випливає з доказів (узагальнення).
Найперша вимога до твору – змістовність і відповідність темі. Тема може членуватися на підтеми. Зміст під тем розкривається в абзаці. Абзацом називається частина тексту, що має структурну, тематичну й змістову завершеність. На письмі абзац виділяється відступом управо.
Отже, пишучи твір, ви повинні вміти осмислювати тему, розкривати її, підпорядковуючи висловлювання основній думці; добирати з різних джерел матеріал для творів, але не переказувати його, а відображати власні думки на його основі; дотримувати відповідного стилю й типу мовлення.
Уміщений у твоєму підручнику допоміжний мовний матеріал має на меті зорієнтувати хід думок під час написання твору або підготовки усного монологічного висловлювання на визначену тему. Варто прочитати відповідні обраній темі уривки та визначити головну думку тих, що відповідають вашому творчому задуму. Дати їм заголовки, з яких складатиметься план роботи. За створеним планом пишемо твір або готуємось до усного монологічного висловлювання. Але ще раз наголошуємо: пропоновані тексти не переписуємо й навіть не переказуємо! Натомість маємо переосмислити їх зміст і виконати самостійну творчу роботу. Така попередня підготовка сприятиме в подальшому навчанні власноручно добирати для висловлювань (усних та письмових) матеріал на основі різних джерел, писати твори на вільні теми, актуалізувати стилістичні навички.
Далі – до роботи. Спробуємо на практиці зреалізувати все вищесказане. Пам’ятаймо, що нормативна кількість сторінок творчої роботи в 7-му класі становить 1,0-1,5 рукописної сторінки.
287. І. Уважно прочитайте наведені уривки з художніх творів та поетичні рядки. Оберіть ті з них, які сприятимуть утіленню вашого задуму щодо виконання творчої роботи.
БАТЬКІВЩИНА – УКРАЇНА
* * *
Кожна нація і народ створили десятки тисяч слів. Одні з них звучать вагомо й живуть довго, інші з часом стираються, темніють, як мідяки, щезають з пам’яті людської. Але є слова, які можуть зникнути тільки тоді, коли зникне сам народ, що створив їх. До таких належать прекрасні слова Батьківщина, Україна. Вони вічні, як вічний народ. За ними стоїть цілий світ.
Ніжні й сердечні слова говоримо ми про Україну. Для багатьох вона ставала мукою, за Україну віддавали життя кращі її сипи. У часи національного гніту Україна ставала сумлінням кращих умів, тих, хто боровся за честь своєї Вітчизни, хто йшов за неї до тюрем та заслань (За В. Симоненком).
* * *
Ще не вмерла України
Ні слава, ні воля.
Ще нам, браття молодії,
Усміхнеться доля.
Згинуть наші воріженьки,
Як роса на сонці.
Запануєм і ми браття,
У своїй сторонці.
Станем, браття, в бій кривавий
Від Сяну до Дону.
В ріднім краю панувати
Не дамо нікому.
Чорне море ще всміхнеться,
Дід Дніпро зрадіє.
Ще у нашій Україні
Доленька наспіє.
А завзяття, праця щира
Свого ще докаже.
Ще ся воля в Україні
Піснь гучна розляже.
За Карпати відоб’ється,
Згомонить степами.
України слово стане
Поміж ворогами.
Душу, тіло ми положим
За нашу свободу.
І покажем, що ми, браття,
Козацького роду.
П. Чубинський
* * *
Виростеш ти, сину, вирушиш в дорогу,
Виростуть з тобою приспані тривоги.
За тобою завше будуть мандрувати
Очі материнські і білява хата.
І якщо впадеш ти на чужому полі,
Прийдуть з України верби і тополі.
Стануть над тобою, листям затріпочуть,
Тугою прощання душу залоскочуть.
Можна вибрать друга і по духу брата,
Та не можна рідну матір вибирати.
Можна все на світі вибирати, сину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину.
В. Симоненко
* * *
Боже, Великий, Єдиний,
Нам Україну храни,
Волі і світу промінням
Ти її осіни.
Світлом науки і знання
Нас, дітей, просвіти,
В чистій любові до краю,
Ти нас, Боже, зрости.
Молимось, Боже єдиний,
Нам Україну храни,
Всі свої ласки, щедроти
Ти на люд наш зверни.
Дай йому волю,
Дай йому долю,
Дай Божого світла,
Щастя дай, Боже, народу
І многая, многая літа.
О. Кониський
* * *
Наша земля – це Україна. Тому й ми називаємось українці. От як у Франції живуть французи, у Німеччині – німці, у Польщі – поляки. Кожен народ по своїй землі називається. Правда, коли Росією правили петербурзькі царі, то вони, бажаючи всіх поклонити під одне ярмо, веліли усім прозиватися “русскімі”. Але ми не “русскіє”, і не “хахли”, і не “малороси”, а тільки українці, а рідний край наш – Україна. І чи ти маленький, чи ти великий – з гордістю маєш називати себе своїм іменем. З гордістю тому, що твій народ боровся за свою свободу так, як ніякий інший народ у світі (За Г. Хоткевичем).
* * *
Україна… В одному вже цьому слові – музика смутку й жалю. Україна – країна, де найбільше люблять волю і найменше мають її. Країна гарячої любові до народу і чорної йому зради; довгої, вікової героїчної боротьби за волю, в результаті якої – велетенське кладовище, високі в степу могили, руїна та прекрасна на весь світ, безіменна, невідомо коли й ким складена пісня.
Україна – це тихі води і ясні зорі, зелені сади, білі хати, лани золотої пшениці, медовії та молочнії ріки.
Україна – розкішний вінок із рути і барвінку, що над ним світять заплакані золоті зорі. Поема жалю і смутку… краси і недолі… (За С. Васильченком)
II. Придумайте заголовки до кожного з обраних уривків. На їх основі сформулюйте пункти плану. Запишіть план.
III. Користуючись наведеним матеріалом, напишіть твір на тему: “Батьківщина – Україна”.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ
Уява – це здатність людини створювати в думці на основі життєвого досвіду нові картини й образи. Уява потрібна нам у будь-якій діяльності, а особливо в творчій. Пишучи твір, ми повинні бачити перед собою створену в уяві картину й описати її так, щоб читач теж зміг уявити описане.
Опис – це словесне зображення предметів чи явищ. Описуючи предмет чи явище, необхідно підкреслити в ньому найважливіше; неістотні деталі пропускаємо. Ознаки описуваного явища розміщуємо в певній послідовності: просторовій або часовій.
Якщо опис побудовано в просторовій послідовності, то ознаки предмета або явища вказуємо за їх сумісністю. В описах, побудованих у часовій послідовності, ознаки послідовно змінюють одна одну. Для описів характерні порівняльні звороти, епітети, метафори.
Порівняльний зворот може вводитися в речення за допомогою сполучників як, наче, ніби, мов, немов тощо. Вони надають мові образності, активізують мислення, уяву.
Епітет – одна з основних одиниць поетичного мовлення. Він призначений підкреслювати характерну рису, визначальну якість певного предмета або явища. Переважно в ролі епітетів виступають прикметники, переводячи свої другорядні лексичні значення на основні, чим вони й відрізняються від простих означень. Розрізняють два види епітетів: оригінальні, тобто вигадані письменником, і постійні, переважно фольклорного походження, що передаються з твору в твір. У ролі епітетів можуть бути й інші частини мови, зокрема іменник, що зумовлює процес метафоризації.
Метафорою називається художній засіб, що полягає в переносному вживанні слова або виразу на основі аналогії, схожості або порівняння, а також слово або вираз, ужиті в такий спосіб. Метафори роблять мову образною, яскравою.
Опис має бути пройнятий певним настроєм, відображати ставлення автора до зображуваного предмета.
Написання будь-якого твору – завдання непросте. Інколи важко зосередитися, дібрати відповідні слова, правильно спрямувати хід думки. Тому до малюнків подано підпорядковані їм уривки з художніх творів. Вони допоможуть “налаштуватись” на відповідний лад, нагадають художні засоби й прийоми, використані митцями слова, допоможуть у подальшій роботі над самостійним творенням тексту. Але цей допоміжний матеріал не для переказування (а тим більше списування) – на його основі ви маєте відобразити власні думки.
288. І. Уважно розгляньте репродукції. Які спільні риси об’єднують зображених персонажів?
Кошовий І. Д. Сірко (1605-1680 pp.).
А. Монастирський. “Запорожець”. 1932 р.
Князь Святослав (942-972 pp.).
II. Ознайомтесь із текстом.
ЗОВНІШНІСТЬ ЗАПОРОЖЦІВ
Які ж на вигляд були запорожці? Фотографій вони нам, звичайно, не залишили. Але народна пам’ять – думи, історичні пісні, народні перекази, легенди – є тим джерелом, з якого черпають історики.
Довгі вуса, оселедець на голові, сорочка, черкеска, широкий пояс і широченні шаровари, нарешті, чоботи – ось зовнішній образ козака, який зберігся в народній пам’яті. Головною ознакою запорізького козака був оселедець. Є відомості, що деякі князі Київської Русі теж носили оселедця, зокрема князь Святослав. Ось як описує його зовнішність візантійський царедворець: “Голова в нього була зовсім гола, але тільки на одній її стороні висіло пасмо волосся, що означало знатність роду. Шия товста, плечі широкі, і весь стан досить стрункий”.
Отже, зовнішність запорізького козака була пов’язана з давньою традицією українського народу (3 кн. “Як козаки воювали”).
III. Прочитайте опорні слова та словосполучення. Як вони відображають зміст прочитаного тексту?
Опорні слова та словосполучення: народна пам’ять; джерело, з якого черпають історики; оселедець; князі Київської Русі; князь Святослав; візантійський царедворець; пасмо волосся – знатність роду; давня традиція.
IV. Використовуючи опорні слова та словосполучення, напишіть твір – опис зовнішності запорожця за репродукціями.
289. І. Уважно розгляньте репродукції народних картин. Назвіть художні деталі малюнків.
II. Прочитайте наведені уривки. Знайдіть спільне й відмінне в описах народного героя.
КАРТИНИ ІЗ ЗОБРАЖЕННЯМ КОЗАКА МАМАЯ
Картини із зображенням козака Мамая уособлювали любов народу до свого захисника – запорізького козацтва. Кобза завжди зображувалася на таких картинах. Вона символізувала народну історію та мрії, кінь – його волю, дуб – його могутність. Часто на картинах бачимо зображення списа з прапорцем, козацьких штофа й чарки. Це були речі, пов’язані зі смертю козака. Спис ставився на місці поховання. Штоф та чарку клали в могилу. Вони нагадували про скороминучість життя та козацьку долю, у якій загроза смерті в бою була повсякденною реальністю.
Картини із зображенням “козаків Мамаїв” набули особливого поширення в Україні наприкінці XVIII – на початку XIX ст. Це була світла й тривала пам’ять народу про його захисників – козаків та про Запорізьку Січ (3 кн. “Як козаки воювали”).
Українська народна картина “Козак Мамай”. XVIII-XIX ст.
ПРО КОЗАЦЬКОГО ЛІКАРЯ-ЧАРІВНИКА ТА ЙОГО ОБЕРЕГИ
Створений і виплеканий народом у легендах та переказах герой, оборонець рідної землі і віри козак Мамай. Він дійшов до нас багатовіковою дорогою. Проте козак Мамай не тільки воїн. Це – мудрець, філософ, а ще характерник, по-сучасному – лікар.
Яким ми бачимо козака-характерника на народних картинах? Козак Мамай грає, співає або сидить у глибокій задумі під дубом. Поряд стоїть кінь, його вірний товариш. Народні картини наче переконують нас: пісня-слово, звуки інструменту, спис, кінь, дуб-тотем – все це для того, щоб відігнати злі сили від рідної землі – для життя та безсмертя свого народу (88 сл.; з часопису).
Українська народна картина “Козак Мамай”. XVIII – XIX cm.
III. Напишіть твір-опис картини “Козак Мамай”.
У МУЗЕЇ
– Я – козак Мамай, нині живу на картині. Хоча і мальований, проте спогади мої найсправжнісінькі. Часто ними ділюся з батьком Хмелем – його портрет на сусідній стіні.
…Коли говоримо про Переяслав-Хмельницький історичний музей, то називаємо його батьком тутешніх музеїв. Адже саме він започаткував той обшир, що нині зветься заповідником.
За цей період якийсь десяток експонатів, з якого все й починалося, виріс до 85 тисяч. В експозиції є речі, кожна з яких – цілий скарб. Тільки так і говориться про картину XVII століття “Козак Мамай”, про портрети Богдана Хмельницького, виконані майстрами XVII – – XVIII століть, про козацьку зброю. Оглянувши музей історії, продовжимо мандрівку Переяслав-Хмельницьким (За Я. Гольцем).
Б. Хмельницький (1596-1657 pp.). Портрет. Чигиринський музей
IV. Якими спогадами, на вашу думку, ділиться козак Мамай з Богданом Хмельницьким? Опишіть уявну екскурсію музеєм та діалог між портретами.
Тематика класних і домашніх творів
1. ” Наші обереги “.
2. “Прекрасне в моєму житті”.
3. “Крашанка і писанка”.
4. “Шануй батька й неньку, то буде тобі скрізь гладенько”.
5. “Україна – наш спільний дім “.
6. “Мій життєвий вибір”.
7. “Любіть землю! Любіть працю на землі” (О. Довженко).
Related posts:
- ГОВОРІННЯ. ПИСЬМО. ДОКЛАДНІ І СТИСЛІ, УСНІ ТА ПИСЬМОВІ ПЕРЕКАЗИ ЗА ПРОСТИМ І СКЛАДНИМ ПЛАНОМ Розвиток мислення і мовлення & 48. ГОВОРІННЯ. ПИСЬМО. ДОКЛАДНІ І СТИСЛІ, УСНІ ТА ПИСЬМОВІ ПЕРЕКАЗИ ЗА ПРОСТИМ І СКЛАДНИМ ПЛАНОМ Ну де ще є така чарівна, пісня, Серед яких на світі славних мов? То серце від журби аж наче стисне, А то навіє радість і любов. 3. Кучерява ПОМІРКУЙМО Чи є в світі держава, що […]...
- ГОВОРІННЯ, ПИСЬМО. ЗАМІТКА В ГАЗЕТУ (ІНФОРМАЦІЙНА, ДИСКУСІЙНА) Розвиток мислення і мовлення & 51. ГОВОРІННЯ, ПИСЬМО. ЗАМІТКА В ГАЗЕТУ (ІНФОРМАЦІЙНА, ДИСКУСІЙНА) У слова свої закони вічно мінливого руху, У слова свої ознаки світла, тепла, ваги. Слово – клітина мисліt артерія сили духу. Тільки воно єднає різні людські береги. П. Воронько ЗВЕРНІТЬ УВАГУ Ви вже ознайомлювались з газетою в попередніх класах. Проте, давайте пригадаємо, […]...
- ГОВОРІННЯ. ПИСЬМО. ДІАЛОГІЧНЕ МОВЛЕННЯ Розвиток мислення і мовлення & 49. ГОВОРІННЯ. ПИСЬМО. ДІАЛОГІЧНЕ МОВЛЕННЯ Мово моя солов’їна, В шелесті нив і дібров… Рідна моя: Україно, Ти – моє щастя й любов. І. Чернецький ПОМІРКУЙМО “…політь бурян, Чистіша від сльози хай мова буде…” М. Рильський І про який це “бур’ян” говорить український поет Максим Тадейович Рильський? Наче, все в нас […]...
- Аудіювання, читання, говоріння, письмо ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ) § 59 Аудіювання, читання, говоріння, письмо Запам’ятаймо! Ви слухаєте й розумієте пояснення вчителя, аудіозапис народної казки, пісні, художнього твору. Ця мовна діяльність – аудіювання. Ви читаєте книжку, ознайомлюєтеся з газетою, звертаєте увагу на рекламні написи. Ця мовна діяльність – читання. Ви відповідаєте на уроці, розмовляєте з друзями на перерві. Ця мовна діяльність […]...
- ГОВОРІННЯ. ПИСЬМО. ТВІР-ОПОВІДАННЯ ЗА НАВЕДЕНИМ СЮЖЕТОМ Розвиток мислення і мовлення & 52. ГОВОРІННЯ. ПИСЬМО. ТВІР-ОПОВІДАННЯ ЗА НАВЕДЕНИМ СЮЖЕТОМ Ген за рікою синіє гора, В небі веселка розквітла казково. Ніжно вплітається в гомін Дніпра Добре і щире Шевченкове слово. В. Скомаровський ПОМІРКУЙМО – Хто ми в світі без рідного слова? – Запитаю, щоб чулось навкруж. Ой, болить і пече мене знову Глухота […]...
- ГОВОРІННЯ. ПИСЬМО. ДІЛОВІ ПАПЕРИ. РОЗПИСКА Розвиток мислення і мовлення & 53. ГОВОРІННЯ. ПИСЬМО. ДІЛОВІ ПАПЕРИ. РОЗПИСКА Знай, папери в житті – не химери, І не плід канцелярій нудний: Ділові необхідні папери У стосунках людей ділових. Д. Білоус ПОРАДНИК З КУЛЬТУРИ МОВЛЕННЯ Що можна почути (прочитати) Як треба говорити (писати) Директор приймає по службовим справам з трьох годин -> Працюємо по […]...
- Робота над продуктивними видами мовленнєвої діяльності. Говоріння, письмо Говоріння як вид мовленнєвої діяльності 7.5. Робота над продуктивними видами мовленнєвої діяльності. Говоріння, письмо Говоріння як вид мовленнєвої діяльності Уміння говорити – одне з основних комунікативних умінь. Психологи (І. Зимня, О. Леонтьєв, Н. Менчинська та ін.) відзначають, що формуванню цього вміння сприяє наявність певних здібностей – вербальна пам’ять, розвинені до автоматизму механізми миттєвого відбору потрібних мовних засобів, комунікабельність тощо. Тому […]...
- УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 11. ГОВОРІННЯ. ПИСЬМО. ВИСТУП НА СЕМІНАРАХ, ЗБОРАХ, КОНФЕРЕНЦІЯХ. КОНСПЕКТ ПУБЛІЧНОГО ВИСТУПУ. КОНСПЕКТУВАННЯ ВИСЛОВЛЮВАНЬ, ЩО СПРИЙМАЮТЬСЯ НА СЛУХ ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З ЛІНГВІСТИКИ ТЕКСТУ І СТИЛІСТИКИ Урок № 20 УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ №11. ГОВОРІННЯ. ПИСЬМО. ВИСТУП НА СЕМІНАРАХ, ЗБОРАХ, КОНФЕРЕНЦІЯХ. КОНСПЕКТ ПУБЛІЧНОГО ВИСТУПУ. КОНСПЕКТУВАННЯ ВИСЛОВЛЮВАНЬ, ЩО СПРИЙМАЮТЬСЯ НА СЛУХ Мета: повторити та узагальнити знання учнів про публічний виступ, ознайомити з прийомами встановлення й збереження контакту з аудиторією; розвивати павички публічного […]...
- Зв’язне мовлення. Загальне уявлення про спілкування і мовлення. Види мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання, говоріння, письмо). Навчальне аудіювання Урок № 2 Тема: Зв’язне мовлення. Загальне уявлення про спілкування і мовлення. Види мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання, говоріння, письмо). Навчальне аудіювання Мета: дати учням поняття про мову як систему виражальних засобів, що вживаються для висловлення думки та спілкування, і мовлення як використання виражальних засобів мови у процесі спілкування; ввести до словника дітей терміни мовець та […]...
- Зв’язне мовлення. Спілкування та мовлення. Види мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання, говоріння, письмо). Сприйняття чужого мовлення. Навчальне аудіювання І СЕМЕСТР ПОВТОРЕННЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО Урок № 4 Тема: Зв ‘ язне мовлення. Спілкування та мовлення. Види мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання, говоріння, письмо). Сприйняття чужого мовлення. Навчальне аудіювання Мета: повторити вивчене про мовлення як засіб спілкування за допомогою виражальних засобів мови; про види мовленнєвої діяльності; повправляти у сприйнятті-розумінні почутого; виховувати любов до природи, доброту […]...
- Види мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання, говоріння, письмо). Види читання. Навчальне читання мовчки Урок № 6 ЗВ’ЯЗНЕ МОВЛЕННЯ Тема. Види мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання, говоріння, письмо). Види читання. Навчальне читання мовчки Мета: ознайомити учнів із різними видами читання; формувати відповідні комунікативно-мовленнєві уміння, повправляти у читанні мовчки. Обладнання: тексти для читання мовчки. ХІД УРОКУ І. Перевірка домашнього завдання. V Бесіда. 1) В якому співвідношенні перебувають мова та мовлення? 2) […]...
- Види мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання, говоріння, письмо). Види аудіювання. Навчальне аудіювання Урок № 5 ЗВ’ЯЗНЕ МОВЛЕННЯ Тема. Види мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання, говоріння, письмо). Види аудіювання. Навчальне аудіювання Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів про види мовленнєвої діяльності, зупинившись, зокрема, на психолінгвістичних особливостях аудіювання, дати уявлення про види аудіювання, формувати відповідні комунікативно-мовленнєві вміння, повправляти у глобальному, детальному та критичному аудіюванні. Обладнання: тексти для аудіювання. ХІД УРОКУ […]...
- ПИСЬМО ВЕЛИКОЇ БУКВИ Ф. ПИСЬМО БУКВОСПОЛУЧЕНЬ, СЛІВ І РЕЧЕНЬ З ВЕЛИКОЮ БУКВОЮ Ф Мета: ознайомити з місцем розташування великої букви Ф у сітці зошита; вчити писати велику букву Ф; закріплювати навички письма малої букви ф; розвивати мовлення, пізнавальні можливості, навички письма, вміння аналізувати, порівнювати, зіставляти; виховувати дружбу, колективізм. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Повторення правил сидіння за партою під час письма. 1. Робота за малюнком зошита (с. 45) […]...
- ПИСЬМО СЛІВ З АПОСТРОФОМ. ПИСЬМО АПОСТРОФА НА ВЕРХНІЙ РЯДКОВІЙ ЛІНІЇ (ПОЧАТОК З КРАПКИ) Мета: вчити учнів правильно поєднувати букви в словах з апострофом, вимовляти такі слова, аналізувати їх; закріплювати вміння виконувати звуковий аналіз слів, списувати з рукописного тексту, писати під диктування, працювати біля дошки; розвивати мовлення, вміння користуватися трьома видами з’єднань; виховувати охайність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Повторення правил сидіння за партою під час письма. II. ПОВІДОМЛЕННЯ […]...
- ПИСЬМО БУКВОСПОЛУЧЕННЯ Дз, дз. БЕЗВІДРИВНЕ ПОЄДНАННЯ МАЛИХ БУКВ д І з. ПИСЬМО БУКВОСПОЛУЧЕНЬ дзь, дзе, СЛІВ І РЕЧЕНЬ З НИМИ. САМОДИКТАНТ Мета: вчити учнів правильно вимовляти звук [дз], позначати його двома буквами, поєднувати безвідривно букви д і з; розвивати мовлення, навички письма рядкових і великих букв, уміння користуватися трьома видами з’єднань букв у словах; виховувати охайність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Повторення правил сидіння за партою під час письма. II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ III. […]...
- Народна картина Розділ II ХУДОЖНЯ КУЛЬТУРА УКРАЇНИ XVII-XVIII СТ. ТЕМА 1. ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО §10. Живопис. Мистецтво гравюри Народна картина В Україні XVII-XVIII ст. багато живописних творів створювалися народними майстрами. Образи для цих творів було взято з усної народної творчості. Серед найпопулярніших образів – так званий Козак Мамай (козак-бандурист). Козаків писали олійними фарбами на полотні, стінах, кахлях, скринях, […]...
- ПОЕЛЕМЕНТНИЙ АНАЛІЗ ВЕЛИКОЇ БУКВИ Ч. ЗІСТАВЛЕННЯ ВЕЛИКИХ БУКВ Ч, У. ПИСЬМО ВЕЛИКОЇ БУКВИ Ч. ПИСЬМО СЛІВ, РЕЧЕНЬ З ВЕЛИКОЮ БУКВОЮ Ч Мета: вчити писати велику рукописну букву Ч, склади, слова та речення із нею; закріплювати навички звуко-буквеного аналізу слів; розвивати фонематичний слух; збагачувати словниковий запас; виховувати старанність, охайність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Промовляння чистомовки Чі-чі-чі, чі-чі-чі! Сидить Оля на печі. Чі-чі-чі, чі-чі-чі! Розтопили у печі. Чі-чі-чі, чі-чі-чі! Напечу я калачів. […]...
- АНАЛІЗ СКЛАДОВИХ ЕЛЕМЕНТІВ МАЛОЇ БУКВИ ч. ПИСЬМО МАЛОЇ БУКВИ ч. ПИСЬМО СЛІВ, РЕЧЕНЬ З МАЛОЮ БУКВОЮ ч Мета: навчати учнів писати малу рукописну букву ч, буквосполучення, слова і речення із нею; розвивати зв’язне мовлення учнів; формувати навички самоконтролю; виховувати старанність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Розучування вірша Пошила чапля черевички І мерщій пішла до річки. – Чапу-лапу, чапу-лапу, В мене гарні черевички. Поки хвастала, ходила Черевичок загубила. І […]...
- Відповідь на уроках (за поданим планом або таблицею) у науковому стилі ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ) § 72 Відповідь на уроках (за поданим планом або таблицею) у науковому стилі Запам’ятаймо! Як підготувати усну відповідь 1. Уважно прочитайте текст із підручника. 2. Визначте головні поняття, про які йдеться в тексті. 3. Доберіть свої цікаві приклади. 4. Складіть план відповіді. 624 1. Прочитайте й доведіть, що перед вами науковий текст. […]...
- ПОЕЛЕМЕНТНИЙ АНАЛІЗ МАЛОЇ БУКВИ ж. ПОРІВНЯННЯ З ІНШИМИ БУКВАМИ. ПИСЬМО МАЛОЇ БУКВИ ж. ПИСЬМО СКЛАДІВ, СЛІВ І РЕЧЕНЬ З МАЛОЮ БУКВОЮ ж Мета: вчити учнів писати малу букву ж, правильно поєднувати її з іншими буквами в складах і словах; розвивати виразність вимови, вміння співставляти, порівнювати, перетворювати; виховувати охайність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ 1. Повторення правила сидіння за партою під час письма 2. Робота над загадками – По землі скаче, по воді пливе. […]...
- ПИСЬМО ВЕЛИКОЇ БУКВИ Д. ПОРІВНЯННЯ ФОРМИ ВЕЛИКОЇ І МАЛОЇ БУКВИ. ПИСЬМО БУКВОСПОЛУЧЕНЬ З ВЕЛИКОЮ БУКВОЮ Д, СЛІВ, РЕЧЕНЬ З НЕЮ. СПИСУВАННЯ ДРУКОВАНОГО РЕЧЕННЯ Мета: вчити учнів писати велику букву Д, порівнювати її з іншими буквами; розвивати мовлення, вміння аналізувати, зіставляти, порівнювати, узагальнювати, візуально визначати правильну форму букви серед інших букв; виховувати уважність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Повторення правил сидіння за партою під час письма. II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ III. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ 1. Робота […]...
- АНАЛІЗ СКЛАДОВИХ ЕЛЕМЕНТІВ МАЛОЇ БУКВИ я. ПОРІВНЯННЯ МАЛОЇ БУКВИ Я З МАЛИМИ БУКВАМИ л, м, г. ПИСЬМО МАЛОЇ БУКВИ я. ПИСЬМО СКЛАДІВ І СЛІВ З МАЛОЮ БУКВОЮ я. СПИСУВАННЯ ДРУКОВАНИХ БУКВ Мета: вчити учнів писати малу букву я, буквосполучення і слова із нею; розвивати навички списування з рукописного тексту; закріплювати вміння виконувати звуко – буквений аналіз слів; виховувати культуру письма. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ 1. Повторення правил сидіння за партою під час письма, гігієнічних правил письма Учні повторюють, як правильно сидіти […]...
- Учнівські твори 7.8. Учнівські твори Твір – тренувальна вправа, спрямована самостійний зв’язний виклад учнями думок і почуттів. У системі роботи над усним і писемним мовленням він займає одне з провідних місць: сприяє не лише реалізації навчальної, розвивальної, виховної функцій мови, а й підготовці школярів до активної комунікативної діяльності. Навчити школярів компонувати твори – складний процес, який вимагає […]...
- АНАЛІЗ СКЛАДОВИХ ЕЛЕМЕНТІВ МАЛОЇ І ВЕЛИКОЇ БУКВ Шш. ПОРІВНЯННЯ БУКВИ ш З БУКВАМИ и, й. ПИСЬМО МАЛОЇ І ВЕЛИКОЇ БУКВИ Шш. ПИСЬМО СКЛАДІВ, СЛІВ І РЕЧЕНЬ З БУКВОЮ Шш. СПИСУВАННЯ ДРУКОВАНОГО РЕЧЕННЯ Мета: вчити учнів правильно писати малу і велику букву Шш; вдосконалювати навички письма складів, слів і речень, вміння аналізувати і порівнювати структури букв; вчити складати речення за малюнками; виховувати дружні стосунки, колективізм. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Повторення правил сидіння за партою під час письма. II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ III. РОБОТА НАД НОВИМ […]...
- ПОЕЛЕМЕНТНИЙ АНАЛІЗ МАЛОЇ БУКВИ ц. ПОРІВНЯННЯ МАЛОЇ БУКВИ ц З МАЛИМИ БУКВАМИ и, й. ПИСЬМО МАЛОЇ БУКВИ ц. ПИСЬМО СКЛАДІВ, СЛІВ І РЕЧЕНЬ З МАЛОЮ БУКВОЮ ц. СПИСУВАННЯ ДРУКОВАНОГО РЕЧЕННЯ Мета: вчити учнів писати малу букву ц; розвивати мовлення, вміння аналізувати структуру букви, визначати відомі й нові елементи, з’єднувати букви в складах, словах; вчити складати розповідь за малюнком; розвивати навички самоконтролю; виховувати охайність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Повторення правил сидіння за партою під час письма. II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ III. РОБОТА НАД […]...
- АНАЛІЗ СКЛАДОВИХ ЕЛЕМЕНТІВ ВЕЛИКОЇ БУКВИ Г. ПОРІВНЯННЯ ВЕЛИКОЇ БУКВИ Г З ВЕЛИКИМИ БУКВАМИ Л, М. ПИСЬМО ВЕЛИКОЇ БУКВИ Г. ПИСЬМО СКЛАДІВ, СЛІВ, РЕЧЕНЬ. ПОРІВНЯННЯ ФОРМИ БУКВ Мета: навчити учнів писати велику рукописну букву Г, склади, слова і речення з нею, поєднувати її з іншими буквами; закріплювати навички звуко-буквеного аналізу слів; виховувати працелюбність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Гра “Знайди пару” На дошці – малюнки агрусу, гедзя, гави, гудзика, дзиги і таблички зі словами. Учні мають прочитати […]...
- ПОЕЛЕМЕНТНИЙ АНАЛІЗ МАЛОЇ І ВЕЛИКОЇ БУКВИ Хх, ПОРІВНЯННЯ З ЕЛЕМЕНТАМИ ІНШИХ БУКВ. ПИСЬМО МАЛОЇ І ВЕЛИКОЇ БУКВИ Хх. ПИСЬМО СКЛАДІВ, СЛІВ І РЕЧЕНЬ З БУКВОЮ Хх. СПИСУВАННЯ ДРУКОВАНОГО РЕЧЕННЯ Мета: учити учнів писати малу і велику букву Хх, з’єднувати її у різних складах і словах; розвивати спостережливість, мовлення, вміння аналізувати структуру літер, знаходити спільні й відмінні елементи у вивчених буквах; виховувати повагу до хліба. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ Повторення правил сидіння за партою під час письма, гігієнічних правил письма […]...
- Наукові твори та їх характерні особливості Лісівництво РОЗДІЛ 5. МЕТОДОЛОГІЯ НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ Лекція 6. РОБОТА НАД РУКОПИСОМ НАУКОВОЇ ПРАЦІ 6.1 Наукові твори та їх характерні особливості П. Т. Приходько (1965,1969) відносить до наукових творів наступні: реферат, тези доповіді, науковий звіт, наукову доповідь, журнальну статтю, рецензію, монографію, брошуру, автореферат і анотацію, навчальний посібник, підручник, дисертацію. Кожен із названих видів наукової продукції має […]...
- Закріплення знань про прикметники. Письмовий переказ тексту за малюнком і поданим планом Урок 60 Тема. Закріплення знань про прикметники. Письмовий переказ тексту за малюнком і поданим планом Мета: закріпити знання про прикметник; розвивати зв’язне мовлення учнів; учити писати переказ тексту за малюнком і питаннями; виховувати любов до природи, до рідного слова. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання 1. Перевірка домашнього завдання […]...
- Усні арифметичні дії на основі нумерації багатоцифрових чисел Розділ III Нумерація багатоцифрових чисел. Усні обчислення на основі нумерації багатоцифрових чисел Усні арифметичні дії на основі нумерації багатоцифрових чисел 546. Математичний диктант. Запиши цифрами числа: сім тисяч вісімсот; Десять тисяч, дев’ять сотень і три одиниці; Сто одна тисяча, п’ять сотень і чотири десятки; Тридцять п’ять тисяч, шість сотень і дві одиниці; Сорок тисяч і […]...
- Усні обчислення на основі нумерації багатоцифрових чисел Усні обчислення на основі нумерації багатоцифрових чисел 268. Обчисліть. 6789 – 700 6789 – 80 6 789 – 9 6789 – 789 73 859 + 1 86 749 – 1 70 000 + 500 + 30 + 9 8 429 – 8 000 6 419 – 400 6 379 – 70 3 759 – 9 […]...
- СПОСОБИ ДОСЛІДЖЕННЯ ПРИРОДНИХ УМОВ І РЕСУРСІВ ТЕРИТОРІЇ. ЛІТЕРАТУРНІ ТА ІНШІ ТВОРИ З ГЕОГРАФІЧНОЮ ІНФОРМАЦІЄЮ Розділ І. УКРАЇНА ТА ЇЇ ГЕОГРАФІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ТЕМА 2. ДЖЕРЕЛА ГЕОГРАФІЧНОЇ ІНФОРМАЦІЇ УРОК 4. СПОСОБИ ДОСЛІДЖЕННЯ ПРИРОДНИХ УМОВ І РЕСУРСІВ ТЕРИТОРІЇ. ЛІТЕРАТУРНІ ТА ІНШІ ТВОРИ З ГЕОГРАФІЧНОЮ ІНФОРМАЦІЄЮ Тема. Експедиційні і стаціонарні дослідження природних умов і природних ресурсів. Туристичні подорожі, екскурсії, краєзнавчі пошуки. Музейні експозиції, виставки. Географічні енциклопедії, довідники, словники, календарі. Географічні періодичні видання. Географічні […]...
- Складання тексту-опису за колективно складеним планом з опорою на допоміжні матеріали ДІЄСЛОВО Розповідаємо, описуємо, міркуємо Складання тексту-опису за колективно складеним планом з опорою на допоміжні матеріали 361. Розгляньте репродукцію картини Івана Гончара “Замріяна”. – Опрацюйте матеріал до теми в “Зошиті з розвитку писемного мовлення”. 362. Прочитайте текст. Перекажіть. Доберіть заголовок. Жили собі король і королева. Якось королева сказала королю, що їхній старий садівник говорить самими примовками. […]...
- Усні вправи на обчислення Усні вправи на обчислення 1 А) 32 + 14, 256 + 121, 187 – 106, 250 – 130; Б) 93 + 20, 22+ 128, 1000 – 18, 518 – 409; В) 0,6 + 0,3, 1,2 + 5,3, 0,9 – 0,4, 0,24 – 0,13; Г) 1,6 + 0,4, 0,8 + 0,5, 2 – 0,3, 4 – […]...
- Сопоставляем высказывание с планом Урок 50 Сопоставляем высказывание с планом Учимся слушать высказывания с опорой на план 352. Послушай внимательно загадки и отгадай их. 1. Он зимою спит в берлоге, а весна придет – выходит. 2. Не зверь, и не птица, всего боится. Наловит мух – и в воду плюх! Как вести себя во время слушания? Какие приемы запоминания […]...
- ПИСЬМОВІ ОБЧИСЛЕННЯ. ОДИНИЦІ ЧАСУ ДІЇ З БАГАТОЦИФРОВИМИ ЧИСЛАМИ. ПИСЬМОВЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ПИСЬМОВІ ОБЧИСЛЕННЯ. ОДИНИЦІ ЧАСУ 581. 27 508 + 3 492 42 048 + 7 582 72 805 – 3 492 36 080 + 220 42 048 – 7 582 2 784 + 3 875 50 317 – 6017 31 119 – 30 220 11 111 – 9 […]...
- УРОК РОЗВИТКУ ПИСЕМНОГО МОВЛЕННЯ. ДЕТАЛЬНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ЗА КОЛЕКТИВНО СКЛАДЕНИМ ПЛАНОМ Мета: вдосконалювати навички учнів переказувати текст за планом; розвивати усне і писемне мовлення; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати почуття дружби, взаємоповаги. Хід уроку ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Сиди за партою рівненько, Пиши і слухай спокійненько. Хочеш щось розповісти – Треба руку підвести. Спитає вчитель – треба встати, Сідай, як скаже він сідати. Якщо в класі шум і […]...
- АНАЛІЗ СКЛАДОВИХ ЕЛЕМЕНТІВ МАЛОЇ І ВЕЛИКОЇ БУКВ Її. ПИСЬМО МАЛОЇ І ВЕЛИКОЇ БУКВИ Її, СКЛАДІВ, СЛІВ І РЕЧЕНЬ З НЕЮ. СПИСУВАННЯ ДРУКОВАНОГО РЕЧЕННЯ Мета: вчити учнів правильно писати малу і велику букву Її, склади, слова із нею; розвивати мовлення; вміння співставляти, порівнювати; закріплювати знання про написання великих букв; виховувати патріотичні почуття. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Повторення правил сидіння за партою під час письма. II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ III. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ 1. Робота за […]...
- ПОЕЛЕМЕНТНИЙ АНАЛІЗ ВЕЛИКОЇ БУКВИ Ж. ПОРІВНЯННЯ ВЕЛИКОЇ БУКВИ Ж З ВЕЛИКОЮ БУКВОЮ Х. ПИСЬМО ВЕЛИКОЇ БУКВИ Ж. ПИСЬМО СКЛАДІВ, СЛІВ І РЕЧЕНЬ З ВЕЛИКОЮ БУКВОЮ Ж Мета: вчити учнів писати велику букву Ж; закріплювати навички письма малої букви ж; розвивати вміння аналізувати, співставляти, порівнювати; виховувати працездатність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Повторення правил сидіння за партою під час письма. II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ III. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ 1. Робота за малюнком зошита (с. 22) – До якої казки […]...
- Музичні твори одночастинної будови. Одночастинна форма як вираження одного характеру чи настрою. Фридерик Шопен Мазурка № 5 Хто не грає разом з фортепіано, не грає і на ньому. Роберт Шуман Мета. Ознайомити учнів з музичними творами одночастинної будови; закріпити поняття “марш”; збагачувати знання учнів з музичного мистецтва; вчити марші; розвивати вміння поєднувати спільне та відмінне в танцях, піснях, маршах; виховувати інтерес до народного та всесвітнього фольклору. Методично-дидактичне забезпечення уроку. Музичний інструмент (за […]...