Грошова маса

Грошова маса – обсяг випущених в обіг паперових грошових знаків (банківських та казначейських білетів), металевих монет і депозитних грошей (грошових засобів на поточних рахунках у банках). У статистиці розвинених країн існує декілька понять “Г. м.”. Найпоширеніший агрегат М, складається з готівки (банкноти та розмінна монета) і залишків на поточних рахунках (“записані на рахунок гроші”), що є основою чекового обігу. Частка готівки в агрегаті M1 знижується особливо швидко при використанні комп’ютерних систем у банківській справі.

До Г. м. також належать засоби на строкових депозитах у комерційних банках, що разом з М1 входять до агрегату М2. Агрегат М3 складається, крім того, ще й із засобів на строкових ощадних внесках у державній поштово-ощадній мережі, в кооперативних банках. Основна частина Г. м. – це банківські депозити (кредитні гроші), а також деякі види цінних паперів, що мають таку ж купівельну спроможність, як і банківські рахунки. Г. м. у розвинених країнах світу формується нині на основі кредитів (див. Грошовий мультиплікатор). У розвинених країнах світу державні паперові гроші, насамперед білети державного казначейства, як правило,
не випускають. Роздрібний товарообіг обслуговують білонні монети з міді, нікелю, алюмінію та інших металів і сплавів. У грошовому обігу також використовуються казначейські векселі, сертифікати, облігації. Частка готівки у М3становила в Україні 1992 20%, 1997 – 49, 2002 – 41%. Пропозиція грошей (агрегат М3) збільшилась з 32 млрд. грн. 2000 до 95 млрд. грн. на початку 2004. У готівковому обігу України на початку 1999 перебувало 12 млрд. дол. США, понад 5 млрд. німецьких марок, майже 5 млрд. російських рублів, і у 2003 доларова Г. м. становила близько 20 млрд. дол. і перевищувала гривневу у 4 рази, що деструктивно впливало на грошову систему держави (див. Доларизація економіки).


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Грошова маса