Імпровізація на заданий текст. Розучування української щедрівки “Добрий вечір тобі, пане господарю”. Слухання музики. Колядка “Спи, Ісусе”
5 КЛАС
Тема 3. Музичні образи в літературних творах
Урок 15
Тема уроку. Імпровізація на заданий текст. Розучування української щедрівки “Добрий вечір тобі, пане господарю”. Слухання музики. Колядка “Спи, Ісусе”
Мета уроку: вчити дітей імпровізувати мелодії на заданий тексі; вміння її записати, закріпити з дітьми динамічні відтінки; розвивати вокально-хорові навички та почуття ритму; виховувати інтерес до народних обрядів, традицій та звичаїв.
Тип уроку: комплексний.
Обладнання: святковий стіл, накритий до “святої
Література: О. Андрєєва “Музична грамота”, журнал “Мистецтво та освіта”, збірка “Колядки та щедрівки”, Біблія.
Хід уроку
1. Організовую клас до уроку.
Музичне вітання:
Який ти добрий, Боже,
Даєш нам все, що гоже,
Даєш нам голосочок
До гарних співаночок.
– Діти, тема нашого уроку буде такою: “Народні обряди, традиції, звичаї”. (Стуку двері, заходять чотири хлопчики і колядують “Добрий вечір тобі, пане господарю”).
Віншування:
Вечір
Дайте пиріг довгий.
Та швидше виносьте,
Людей не морозьте.
– Заходьте, “пригощайтеся”.
(На дошці записаний текст з ілюстрацією)
Коляд, коляд, колядниця,
Добра з медом паляниця,
Борщ з грибами, пампушки,
Ще й усякі пиріжки.
(На святково-прикрашеному стопі лежать дерев’яні ложки, макітра, підсвічник із свічкою, а під обрусом по різних кутах: часник, мак, сіль; під столом “дідух”, в якому горішки, яблучка).
2. Ритмічна імпровізація.
– Прочитайте слова з дошки в ритмі, допомагаючи собі плесканням в долоні. Хто перший попробує? (один ритмізує)
– Повторимо даний ритм усі разом і запишемо.
Учні плескають, а один учень записує на дошці ритмічний рисунок першого речення. Та сама послідовність опрацювання іншої фрази.
У результаті отримуємо ритмічний рисунок:
– Що в музиці є особливою окрасою голосу чи музичного інструменту?
(Тембр). .
– Виконаємо цей ритмічний рисунок, прикрашаючи шумовими інструментами (на партах розкладені: брязкальця, маракаси, трикутники).
– Додамо ще відтінків. Які ви знаєте динамічні відтінки?
– Вступ виконуємо на р, основа – mf, а закінчення – f.
Крещендо – означає поступове посилення звучання,
Димінуендо – поступове послаблення звучання.
3. Вокально-хорові вправи.
– А чи можемо це проспівати? Давайте попробуємо.
(Учитель демонструє спів даної строфи, а потім, визначивши тональність, розспівує класу тональності до мажор).
– А тепер проспіваємо усім класом цю поспівку.
– Хто може скласти свій варіант мелодії? (Учні виконують свої варіанти мелодій).
– Зараз виконаємо цю колядку таким способом: перший ряд співає і – відбиває пульс трикутником, другий ряд – метр маракасами, а третій
– ритм брязкальцями.
4. Розучування пісні “Добрий вечір тобі, пане господарю”
Перш ніж перейти до розучування колядки, варто провести з дітьми бесіду: Споконвіку в Україні зимові свята супроводжувалися численними обрядами, традиціями, звичаями. За допомогою слова, магічного акту люди створювали урочисту обстановку у домі, а також “вертепи”, до дійства яких включалися різноманітні колядки та щедрівки.
Зміст колядок – це історія народження Ісуса Христа, шанування Діви Марії, переслідування їх царем Іродом.
Щедрівки старосвітські оспівують красу природи, побажання господаря. Церковні щедрівки дуже схожі за змістом з колядками. Хлопці і дівчата ходили від хати до хати, співаючи з дійством. На Різдво вони були колядниками, а на Щедрий вечір – щедрівниками.
Слово “коляда” – є похідним від слова “колєнда”, що означає календар, тобто колядки виконуються тільки у зимовий період календаря.
Звертаю увагу дітей на святковий стіл і проводжу з дітьми бесіду про “святу вечерю”, звичаї, обряди, які існують у їхніх сім’ях.
Коляду демонструю на всіх куплетах, з усіма динамічними відтінками, що створюють музичний образ даного твору.
Добрий вечір тобі, пане господарю!
Колядка
Повільно
Застеляйте столи та все килимами. Радуйся.
Приспів: Ой радуйся, земле, син Божий народився. Двічі
Та кладіть калачі з ярої пшениці. Радуйся.
Приспів: Ой радуйся, земле, син Божий народився. Двічі
Бо прийдуть до тебе три празники в гості. Радуйся.
Приспів: Ой радуйся, земле, син Божий народився. Двічі
А той перший празник – то Різдво Христове. Радуйся.
Приспів: Ой радуйся, земле, син Божий народився. Двічі
А той другий празник – Василя Святого. Радуйся.
Приспів: Ой радуйся, земле, син Божий народився. Двічі
А той третій празник – Святе Водохреща. Радуйся.
Приспів: Ой радуйся, земле, син Божий народився. Двічі
– Усі ви уважно послухали колядку. Яку динаміку я використала співаючи цей твір?
– У якому темпі прозвучала пісня?
– Який лад? (Учитель роздає тексти пісень, діти визначають тональність і розспівуються у даній тональності).
Розучую пісню з дітьми по фразах, на слух, з голосу учителя, звертаю увагу на подачу чистого, яскравого звука, протяжного співу, не прискорюючи темпу.
5. Використання зображувальної діяльності.
– Всі ви, діти, дуже любите святкувати Різдвяні свята. Я хочу, щоб ви зобразили свої враження у різних видах діяльності: хто добре малює – намалювати малюнок; хто ліпить – зліпити улюблений персонаж; хтось опише своїми словами або у формі вірша. Допоможе вам при цьому твір П. Чайковського “Святки”, слухайте його уважно і працюйте.
(Діти працюють, а потім кращі роботи оцінюються).
6. Слухання музики.
– Чи веселими були би свята, якби не було пісень-колядок? За допомогою колядок і щедрівок колядники викликали господарів з хати, а ті пригощали колядників гостинцями: пампушки, цукерки, булочки.
– Що і кого люди прославляли в колядках?
– Чому весь народ святкує Різдво?
– Що ви знаєте про народження Ісуса Христа?
(Читаю главу з “Біблії”).
– А тепер послухайте колядку “Спи, Ісусе”.
Потім проводжу бесіду за прослуханим твором:
– Як можна інакше назвати цю колядку? Чи може вона бути колисковою?
– Який характер твору?
– На якій динаміці вона виконується?
– Хто хоче виконати свою улюблену колядку чи щедрівку? (Діти виконують).
7. Підсумок уроку.
8. Домашнє завдання: повторити знайомі колядки, віншування, намалювати малюнок до колядки “Спи, Ісусе”.