ІНФЕКЦІЙНІ ХВОРОБИ, ЩО НАБУЛИ СОЦІАЛЬНОГО ЗНАЧЕННЯ
Практична робота.
Моделювання ситуації звернення за телефонами довіри
Мета. Формувати уявлення про окремі інфекційні хвороби (туберкульоз, ВІЛ/ СНІД), що набули соціального значення; надати учням об’єктивні, відповідно до віку, знання про зниження ризику зараження ВІЛ/СНІДом, формувати настанови щодо ведення здорового способу життя і навички відповідальної поведінки; ознайомити із медичними установами, які знаходяться поблизу населеного пункту/мікрорайону.
Обладнання. Записи на дошці, підручник, робочий зошит.
Хід уроку
I.
II. Повторення вивченого матеріалу.
Бліц-опитування.
– Реклама – це…
– Реклама корисна тим, що…
– Шкоду реклама може мати, якщо…
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Оголошення теми і мети уроку.
2. З’ясування рівня знань учнів про ВІЛ/СНІД.
3. Розповідь.
У середині минулого століття ніхто і не здогадувався, що колись з’явиться хвороба, яка здатна знищити імунітет людини, і ліків від якої не буде. Перші випадки цієї хвороби були виявлені у США, у 1981р. Інфіковані втрачали здатність опиратися інфекціям і вмирали від невідомої хвороби, яка
На сьогодні існує багато лікувальних препаратів для боротьби з інфекціями, зумовленими СНІДом. Лікарі та вчені з усього світу намагаються знайти вакцину, яка б могла захистити людей від ВІЛ, але поки що безрезультатно.
Важливо знати, як визначати, заражена людина ВІЛ, чи ні. Для цього потрібно здати аналіз кров, бо саме у ній утворюються антитіла, які реагують на різні віруси. Якщо у медичній лабораторії у крові було виявлено антитіла до вірусу ВІЛ, то це означає, що в організм людини потрапила інфекція. На перших порах інфікована людина почувається зовсім здоровою, хоча можливі ознаки легкої застуди. Вірус ВІЛ майже “спить”, людина не підозрює, що інфікована. З часом (3-7 років) вірус набирає сили, все більше руйнує імунну систему, тоді людина починає хворіти на СНІД. Тоді організм втрачає здатність опиратися різним інфекціям – грипу, застуді та іншим, тому людина помирає не від СНІДу, а від інфекцій, з якими її організм не може боротись.
Перегляд відеоролика “Правда про ВІЛ” (матеріал на диску).
4. Робота з підручником.
Прочитайте на с. 84 правила, які допоможуть уберегтись від небезпечної хвороби.
– Які правила ви запам’ятали?
5. Практична робота.
ВІЛінфікована людина потребує особливої підтримки, часто психологічної, а також уваги близьких і рідних людей. В Україні діє спеціальна телефонна лінія довіри з проблем ВІЛ/ СНІДу. Зателефонувавши туди, можна дізнатись, як захистити себе від інфікування, допомогти собі та близьким людям, якщо інфекція вже потрапила в організм людини. А також отримати допомогу кваліфікованих лікарів та психологів.
Телефон довіри з проблем ВІЛ/ СНІДу 0-800-500-451 (записати на дошці).
У парах розіграйте діалоги звернення за телефоном довіри.
6. Робота з підручником.
– Чи чули ви коли-небудь про ще одну інфекційну хворобу – туберкульоз?
Читання тексту про туберкульоз с. 82.
Перегляд відеоролика “Вся правда про туберкульоз. Основні симптоми” (матеріал на диску).
– Яка бактерія є збудником туберкульозу?
– Яких рекомендацій слід дотримуватись, щоб не захворіти на туберкульоз?
7. Бесіда.
З раннього дитинства дітям роблять щеплення, які допомагають організму людини виробляти антитіла проти збудників різних захворювань, наприклад – туберкульозу.
Багато людей відмовлялись від щеплень. Деякі боялись, дехто вважав, що це від нечистого. Одного разу королева Англії погодилася, щоб їй зробили щеплення і наказала розповісти про це усім людям, по всіх країнах світу.
Після цього випадку люди перестали боятись щеплень, і багато інфекційних хвороб були переможені, а люди вилікувані. Тому не варто боятись щеплень! Вони – вірні охоронці здоров’я людини.
– Куди потрібно звернутись, щоб зробили щеплення?
– Чи знаєте ви, де знаходиться дільнична поліклініка?
IV. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота в зошиті.
2. Бесіда.
– Які поради лікаря треба пам’ятати, щоб не заразитися СНІДом, туберкульозом?
3. Розв’язання ситуацій.
– Однокласники не хочуть сидіти за однією партою з дитиною, хворою на СНІД.
– На уроці фізкультури дитині, хворій на СНІД, однокласники не дозволяють гратись разом з іншими.
Висновок: немає таких причин, через які ми маємо право принижувати ВІЛ-інфікованих людей. У своєму житті вони отримали і без того важке випробування хворобою. Треба бути милосердними та толерантними з такими людьми.
Фізкультхвилинка.
V. Підсумок уроку.
– До яких хвороб відносяться такі захворювання як СНІД, туберкульоз, лихоманка Ебола? (Див. додатковий матеріал до теми.)
– Коли можна заразитись ВІЛ-інфекцією?
– Які шляхи зараження туберкульозом?
– Чому СНІД, туберкульоз, хвороба Ебола – небезпечні хвороби, які набули соціального значення?