Кампанелла Томмазо

Політологічний словник

Кампанелла Томмазо (1568 – 1639) – італійський філософ – утопіст, поет, політичний діяч. Брав активну участь у боротьбі за визволення Італії від іспанського поневолення. Під час 27-літнього перебування у в’язниці (обвинувачувався в єресі, у змові проти іспанського панування) створив багато творів з політики, філософії, медицини, астрології, утопічний твір про ідеальну державу “Місто Сонця”(1601 p.). В цьому творі К. змальовує життя міста як ідеалу, що грунтується на спільній власності, праці і який розглядає

як реальну політичну програму, пропонуючи її для реалізації можновладцям різних країн. Утопії К. являють собою програму загальних соціальних перетворень на основі усуспільнення майна. Він вважав джерелом людського лиха егоїзм, бачив можливість його викорінювання за допомогою зрівняння членів суспільства буквально в усіх відношеннях: загальні їдальні, будинки, спальні і ліжка, однакові одяг і прикраси. В ідеальній комуністичній громаді Міста Сонця скасовано власність і родину, діти виховуються державою. К. писав про мешканців Міста Сонця, що вони “ніколи нікому не заподіюють насильства”, війну оголошують
лише тим, хто хотів би піддати їхнє місто “насильству, образі, розбоєві”; вони готові взяти в руки зброю не тільки для захисту від зовнішніх нападів, а й від внутрішніх ворогів свободи. Убити тирана – почесно. Вигнати поганого монарха – людяно. В описаній К. державі передбачено механізм для ведення війни. Крім верховного правителя – Сонця, або Метафізика, є ще три співправителі: Міць (Пон), Мудрість (Сін) та Любов (Мор). У віданні першого – перебуває все, що стосується війни і миру: військове мистецтво, верховне військове командування. Він керує військовими посадами, солдатами, завідує постачанням, укріпленнями, облогами, військовими машинами, майстернями та їх персоналом.

Відповідно Мудрість (Сін) відає вільними мистецтвами, ремеслами, різними науками. Мор (Любов)- керує дітонародженням, вихованням дітей, сільським господарством тощо. К. писав, що “усі справи їх республіки обговорюються цими чотирма особами, і до думки Метафізика приєднуються за взаємною згодою усі інші…” К. наголошував, що у державі існує також ще багато посадовців, що опікуються конкретними справами, що ці “посадові особи змінюються з волі народу”. Не змінюються лише четверо найвищих, якщо з власної волі не передадуть посаду мудрішому. К. наголошує на тому, що у державі панує правосуддя, що народ бере участь в управлінні справами Міста Сонця. К. зауважував велике значення духовного єднання для життя суспільства, ідеї всесвітнього єднання в одній монархії, яка спроможна позбавити людство війн, голоду та різних епідемій, що час від часу загрожували йому.

Кампанелла Т. Город Солнца. – М.-Л., 1947; Кампанелла Т. Місто Сонця. – К., 1988; Ципко А. Идея социализма. – М., 1978; Хто є хто в європейській та американській політичній науці: Малий політологічний словник. – Львів, 1997; Капто А. С. Энциклопедия мира. – М., 2002.

А. Кудряченко


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Кампанелла Томмазо