КІЛЬЧАСТІ ЧЕРВИ
Цілі уроку:
– освітня: ознайомити учнів з основними особливостями організації та процесів життєдіяльності кільчастих червів, а також з їхньою розмаїтістю;
– розвивальна: розвивати вміння знаходити взаємозв’язки між об’єктами вивчення та вміння аналітично мислити;
– виховна: виховувати розуміння важливості існування для нашої планети всіх живих організмів, які на ній існують.
Обладнання й матеріали: таблиці “Тип Кільчасті черви”, “Зовнішня будова дощового черв’яка”, живі дощові черв’яки, вологі
Базові поняття й терміни уроку: кільчаки, сегменти, параподії, поясок, родючість грунтів.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Питання для бесіди
– Яку будову тіла мають кишковопорожнинні?
– Які характерні ознаки кишковопорожнинних?
– Чим поліпи відрізняються від медуз?
– Яке значення мають кишковопорожнинні у природі?
– Яке значення мають кишковопорожнинні для людини?
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь учителя з елементами
Хто такі кільчасті черви?
Вільноживучі тришарові безхребетні із сегментованим червоподібним тілом, у яких є вторинна порожнина тіла. Вони живуть у всіх основних водних і наземних середовищах.
Особливості зовнішньої будови кільчастих червів
Форма тіла й розміри
Тіло кільчастих червів розділене на окремі сегменти, має двобічну симетрію. Розміри варіюють у широких межах від часток міліметра до 3 метрів.
Покриви тіла
Зовні тіло кільчастих червів укрито кутикулою (шаром щільної речовини, що утворює епітелій). Під нею розташований одношаровий епітелій. У більшості видів на поверхні тіла поодиноко або пучками розташовані щетинки.
Розмноження
Серед кільчастих червів зустрічаються як роздільностатеві форми, так і гермафродити. У малощетинкових червів і п’явок розвиток прямий, а в багатощетинкових – непрямий, із плаваючою личинкою.
Розмаїтість кільчастих червів
Багатощетинкові черви
Переважно мешканці морського дна (бентосні форми). Але деякі види пристосувалися до життя в прісних водоймах і вологих тропічних лісах. Людиною безпосередньо в їжу використовуються далеко не всі багатощетинкові черви (палоло), але більшість із них є найважливішою кормовою базою багатьох цінних промислових риб (нереїс, піскожил).
Малощетинкові черви
Переважно мешканці грунтів і прісних водойм. Найбільше значення з малощетинкових мають дощові черв’яки. Вони є найважливішими грунтотворцями. Малощетинкові черви є хорошим кормом для інших тварин (дощові черв’яки, трубочник). Крім того, трубочники є гарними очисниками води у водоймах, де вони живуть. Розміри в межах класу значною мірою варіюють від часток міліметра до 3 метрів (австралійський земляний черв’як).
П’явки
Невелика група кільчиків, які не мають щетинок але мають присоски. Присосок у них дві – передня і задня. На дні передньої присоски розташовано ротовий отвір. Живуть переважно у прісних та солоних водоймах. Деякі пристосувалися до життя на суходолі. Хижаки або паразити. Медичну п’явку здавна використовують у медицині. Вона виробляє речовину грудин, яка перешкоджає зсіданню крові.
Рис. 6. Кільчасті черви
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Дати відповіді на питання.
– Яку будову тіла мають кільчаки?
– Які характерні ознаки кільчаків?
– Чим багатощетинкові кільчаки відрізняються від малощетинкових?
– Яке значення мають кільчаки у природі?
– Яке значення мають кільчаки для людини?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити відповідний матеріал із підручника.