Клас Двостулкові молюски

Розділ 2. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН

Тема 5. МОЛЮСКИ

§ 29. Клас Двостулкові молюски

Краса перлин хвилювала людей з давніх давен. Вважали, що перли утворюються в черепашках із крапель роси, які туди потрапляють. Чимало інших таємниць і загадок несуть скромні мешканці двостулкової черепашки, які навіть не мають голови.

Спосіб життя та будова

Цей клас об’єднує близько 20 тис. видів молюсків. На відміну від черевоногих, двостулкові молюски живуть тільки у воді. В основному це малорухливі придонні тварини. Головна особливість –

симетрична черепашка, що складається з двох стулок. Тіло довгасте, сплющене з боків, голови немає, є тулуб і нога. Між стулками і тілом з двох боків розташовується мантія, між нею і тілом є мантійна порожнина. На передньому кінці тіла міститься ротовий отвір, на задньому – анальний.

Клас Двостулкові молюски

Річкова беззубка належить до двостулкових молюсків

Клас Двостулкові молюски

Схема внутрішньої будови двостулкового молюска: 1 – мантія; 2 – нога; З – черепашка; 4 – ввідний сифон; 5 – вивідний сифон; 6 – м’язи-замикачі; 7 – зябра; 8 – шлунок; 9 – кишечник; 10 – серце; 11 – статеві

залози

Двостулкові пересуваються за допомогою ноги і живляться, фільтруючи воду. Деякі види ведуть прикріплений спосіб життя (устриці, мідії).

Черепашка росте протягом усього життя молюска, на її поверхні можна помітити шари приросту, що нагадують річні кільця дерев. Ближче до країв черепашки розташовуються наймолодші ділянки.

Особливості життєдіяльності

У двостулкових немає слинних залоз, глотки та радули. Живляться вони пасивно: втягують у себе воду разом із дрібними органічними частинками та планктоном, які правлять їм за їжу. Неїстівні частинки виводяться назовні. Таким чином, одна мідія фільтрує до 5 л води за годину. Через ротовий отвір і стравохід їжа потрапляє до шлунка, а потім до кишечника. У шлунок відкриваються протоки “печінки”. У шлунку та кишечнику їжа перетравлюється і поживні речовини всмоктуються. Неперетравлені рештки через анальний отвір видаляються в мантійну порожнину, а потім назовні. Черевоногі молюски дихають зябрами, які розташовуються з обох боків від ноги. Кровоносна, видільна (нирки) і нервова системи двостулкових молюсків влаштовані так само, як і у черевоногих. Нервова система складається з трьох пар гангліїв і нервів, які відходять від них. Органи чуття розвинені слабко.

Розмноження і розвиток двостулкових молюсків розглянемо на прикладі беззубок. Це, як більшість двостулкових, роздільностатеві організми, що живуть у прісних водоймах. Самці виводять у воду сперматозоїди. Із течією води вони потрапляють до мантійної порожнини самок, де відбувається запліднення. З яєць у зябрах самки утворюються маленькі личинки. Коли над беззубкою з личинками пропливає риба, личинки за допомогою зубчиків на черепашці і клейких ниток особливої речовини (бісусу) прикріплюються до шкіри і зябер риби. У цих місцях на рибі утворюється пухлина, всередині якої й розвивається молюск. За пару місяців розвиток закінчується, і він виходить назовні та падає на дно. Завдяки такому тимчасовому паразитизму молюски не тільки знаходять нову їжу, але й розселяються.

Клас Двостулкові молюски

Двостулкові молюски бурхливо розвиваються в забрудненій воді

Різноманітність і значення двостулкових молюсків

Понад 20 тис. видів двостулкових молюсків відіграють важливу роль у житті водойм. Це фільтратори води, прекрасний корм для риб, птахів, моржів. Молюсків виловлюють і вживають у їжу люди (мідії, устриці, гребінці), навіть розводять з цією метою на спеціальних фермах. Двостулкові молюски є індикаторами чистоти води (вони не живуть у забруднених водоймах), їх розводять для добування перлів і перламутру. У давнину з бісусних ниток виготовляли дорогу тканину вісон, яка згадується в Біблії. Багато двостулкових (дрейсена, мідії) наростають на підводних спорудах і днищах кораблів, закупорюють труби та знижують швидкісні якості суден.

Якщо на мантію перлової скойки потрапляє піщинка або паразитичний організм, “непроханий гість” оточується шаром перламутру, й утворюється перлина. Рік за роком наростають шари перламутру, перлина збільшується. Вона може бути білою, рожевою, сірою і навіть чорною. Перли добували у всі часи, а зараз їх навчилися вирощувати штучно. Для цього в надріз мантії вводять шматочок мантії іншого молюска. За декілька років (не менше п’яти) виростає штучна перлина.

Найбільший двостулковий молюск тридакна велетенська може досягати 1,5 м завширшки і важити до 300 кг. Якщо необережний плавець потрапляє між стулками тридакни – вона закриває їх, що може призвести до загибелі людини. У тридакні також можуть утворюватися перли. В одній із них було знайдено найбільшу перлину (24 см завдовжки і 14 см завширшки).

Корабельний черв’як тередо – це молюск, більше схожий на черв’яка. У нього на передньому кінці розташована маленька черепашка. Її стулки перетворилися на свердло. Тередо живиться деревиною, роблячи ходи в дерев’яних днищах кораблів і човнів, опорах мостів і причалів, чим завдає значної шкоди.

Клас Двостулкові молюски

Мідія дихає за допомогою кількох зябер-волокон

Клас Двостулкові молюски

Двостулковий молюск, який прикріплюючись до судна, збільшує його вагу

Запам’ятайте найважливіша

Тіло двостулкових молюсків складається з тулуба та ноги (голови немає). Черепашка утворена двома стулками. Двостулкові молюски ведуть малоактивний придонний або прикріплений спосіб життя. Це водні мешканці, які живляться, фільтруючи воду, а дихають зябрами.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Клас Двостулкові молюски