КЛАС П’ЯВКИ (HIRUDINEA) – ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ (METAZOA)

Довідник з біології

ТВАРИНИ

ЦАРСТВО ТВАРИНИ

ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ (METAZOA)

ТИП КІЛЬЧАСТІ ЧЕРВ’ЯКИ (ANNELIDA)

КЛАС П’ЯВКИ (HIRUDINEA)

Вільно-існуючі хижаки або паразити, що харчуються кров’ю. Довжина їх тіла від декількох міліметрів до 15 см, рідко більше. Походять від малощиниткових черв’яків. Параподії і щетини від­сутні. Тіло звичайне сплощене, рідко циліндрове, з двома присос­ками (навколоротовою та задньою); складається з головної лопаті, 33 кілець (сомитів), шкірні покриви яких у кожній групі п’явок розділені

на 3-5 і більше, додаткових кілець і задньої лопаті. По­верхня тіла гладка або з сосочками, з великою кількістю залоз, у більшості вони забарвлені в чорний, коричневий, зеленуватий та інші кольори.

Тіло зовні покрите щільною кутикулою. Зовнішня кільчастість не відповідає внутрішній сегментації. Повторна порожнина тіла (целома) редукована, її залишки перетворилися на густу ме­режу кровоносних лакун. Нервова та м’язова системи добре роз­винені. Число очей на передньому кінці тіла від 1 до 5 пар. Пере­суваються за допомогою поперемінного прикріплення присосками до субстрату, здебільшого здатні плавати. Кровоссальні

п’явки мають хобот або щелепи з хітиновими зубчиками, які розрізають шкіру жертви при харчуванні п’явки, і шлунок з відростками для накопичення висмоктаної крові. Слинні залози виділяють гірудин – речовину, котра перешкоджає згортанню крові. Хижі п’явки заковтують жертву по частинах або цілком. Метанефридії знаходяться лише в декількох сегментах. П’явки – гермафроди­ти, розмноження статеве, запліднення внутрішнє. Яйця відкла­дають у коконах.

Значення кільчастих черв’яків. Багатощетинкові кільчасті черв’яки служать їжею для ракоподібних, гілчастих, для бага­тьох цінних промислових риб (камбала, пікша, осетрові), в при­бережній смузі – для птахів. Океанічний черв’як палоло викори­стовується в їжу людиною.

Величезне значення в природі мають дощові черв’яки (мало­щетинкові). Вони є продуктами харчування здебільшого для дон­них риб, птахів і наземних тварин. Риюча активність дощових черв’яків поліпшує аерацію грунту та його дренажні властивості. Вириті ходи полегшують зростання коріння в грунті. Дощові черв’яки виносять на поверхню з більш глибоких шарів частинки землі, що містять неорганічні компоненти. Таким чином вони беруть участь у перемішуванні грунту. Дощові черв’яки затягують у нори листки, частково використовуючи їх у їжу. Залишки листя, так само як екскременти, секрети та трупи черв’яків, зба­гачують грунт органічними компонентами.

Медичних п’явок розводять у спеціальних розплідниках і ви­користовують для кровопускання при гіпертонії (підвищений кров’яний тиск). Гірудин п’явок перешкоджає згортанню крові та сприяє розширенню кровоносних судин.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: КЛАС П’ЯВКИ (HIRUDINEA) – ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ (METAZOA)