КЛАС СТРІЧКОВІ ЧЕРВ’ЯКИ (CESTODA) – ТИП ПЛОСКІ ЧЕРВ’ЯКИ (PLATHEMINITHES) – ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ (METAZOA)
Довідник з біології
ТВАРИНИ
ЦАРСТВО ТВАРИНИ
ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ (METAZOA)
ТИП ПЛОСКІ ЧЕРВ’ЯКИ (PLATHEMINITHES)
КЛАС СТРІЧКОВІ ЧЕРВ’ЯКИ (CESTODA)
Всі представники цього класу – ендопаразити, які мешкають у статевозрілій формі в кишечнику й зрідка в інших частинах тіла людини і тварин. Розміри тіла стрічкових черв’яків різко варіюють: від 1 мм. до 30 м. у довжину.
Типовий представник класу – бичачий ціп’як. Тіло його сплюснуте в спинно-черевному напрямку. На передньому кінці тіла знаходиться голівка, або сколекс,
Тіло черв’яка покрито шкірно-м’язовим
М’язова система представлена кільцевими та поздовжніми шарами, а також пучками дорсовентральних м’язів. Усередині шкірно-м’язового мішка знаходяться паренхіма та внутрішні органи.
Травна система відсутня. Цестоди засвоюють їжу всією поверхнею тіла. Наявність на поверхні тегументу наростів сприяє здійсненню цього процесу. Редукцію травного тракту пояснюють паразитуванням у тонкому кишечнику, де знаходиться вже перетравлена та підготовлена до засвоєння їжа.
Кровоносна і дихальна системи відсутні.
Нервова система складається з головного нервового вузла та двох бічних головних стовбурів, які тягнуться уздовж всього тіла. Є органи дотику. Органи зору відсутні.
Органи виділення – протонефридії.
Статева система в порівнянні з іншими системами органів досягає виняткового розвитку й відрізняється великою складністю будови. Стрічкові черв’яки – майже всі гермафродити. Характерною особливістю є багаторазове повторення комплексів чоловічих і жіночих статевих органів у кожному членику. Завдяки такій будові стрічкові черв’яки дуже плодючі, виробляють колосальну кількість статевих продуктів. Інтенсивність їхнього розмноження дуже велика. Остаточний хазяїн – людина, проміжний – велика рогата худоба.
Розвиток бичачого ціп’яка відбувається таким чином (рис. 56). За добу черв’як відділяє 5-7 члеників, в яких знаходиться до 2 млн. яєць. Яйце потрапляє з фекаліями людини в грунт. У разі попадання яйця разом з травою в травний тракт великої рогатої худоби в кишечнику з яйця виходить личинка, озброєна гострими крюками, що буравить стінку кишечнику і з течією крові проникає у м’язи.
У м’язах личинка росте і перетворюється на фіну – пухирець з укрученою всередину головкою та шийкою. В організм людини фіна потрапляє з погано провареним м’ясом, де і перетворюється на статевозрілу форму. Мабуть, всі стрічкові черв’яки походять від війчастих черв’яків.
Рис. 56. Цикли розвитку ціп’яків: а – озброєного (свинячого); б – неозброєного (бичачого); в – основний і г – проміжний хазяїни: 1 – головки (сколекси); 2 – зрілі членики (проглотиди), заповнені яйцями; 3 – личинки (онкосфери); 4 – фіни (цисти-церки); 5 – міхурова стадія з вивернутою головкою; 6 – доросла стадія; 7 – пересування частин стробіли у зовнішньому середовищі.