Клас Земноводні. Особливості будови
Розділ 2. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН
Тема 6. ХОРДОВІ ТВАРИНИ. БЕЗЧЕРЕПНІ. РИБИ
Тема 7. ЗЕМНОВОДНІ
§ 38. Клас Земноводні. Особливості будови
Звичайним жабам встановлені пам’ятники в Сорбонні (університет у Франції) і в Токіо. Людство знімає капелюх перед скромною істотою, яка служить науці. Вивчаючи організм жаби, вчені й досі відкривають таємниці природи. Чи такі вони прості, жаби?
Клас Земноводні
Земноводні, або Амфібії (у перекладі з грецької означає ті, хто живуть подвійним життям, – нечисленний
З наземним, так і з водним середовищами існування (звідси й назва). Особливості розвитку земноводних указують на еволюційні зв’язки з рибами. Давні земноводні стегоцефали були тісно пов’язані з водоймами, від них походять більш пристосовані до умов суходолу плазуни. Сучасні земноводні включають три ряди – Хвостаті, Безхвості і Безногі земноводні.
Жаба – типовий представник класу Земноводні
Будова та спосіб життя. Живуть жаби у вологих місцях: уздовж берегів водойм, у болотах, на луках, у вологих
Тіло жаби коротке, розчленоване на голову, тулуб і кінцівки. Шкіра м’яка, гола, має безліч залоз, що виділяють слиз, що захищає шкіру від грибкових організмів і бактерій. Пересувається жаба і на суходолі,
І у воді за допомогою кінцівок. У воді жаба добре плаває, різко відштовхуючись задніми кінцівками з перетинками між п’ятьма пальцями, а на суходолі вона пересувається гірше: лазить, перебираючи кінцівками, або стрибає. При цьому вона відштовхується задніми кінцівками і приземляється на передні (з чотирма пальцями).
Кожна кінцівка жаби, як і кінцівки інших наземних хребетних, складається з трьох відділів. Нижня кінцівка: стегно, гомілка, стопа; верхня: плече, передпліччя, кисть.
Схема зовнішньої будови земноводного:
1 – голова
2 – очі з повіками
3 – ніздрі
4 – ротовий отвір
5 – слуховий отвір
6 – передні кінцівки
7 – задні кінцівки
Схема будови скелета жаби (вид зверху):
1 – череп
2 – хребет
3 – тазові кістки
4 – уростиль
5 – лопатки
6 – плече
7 – передпліччя
8 – кисть
9 – стегно
10 – гомілка
11 – стопа
На голові у жаби розташовані широкий рот, великі опуклі очі, захищені двома повіками: верхньою шкірястою і нижньою прозорою рухомою. Коли жаба моргає, повіки розподіляють слізну рідину по поверхні очей, і вони не висихають. Очі також допомагають жабі здійснювати акт ковтання. Жаба заплющує очі під час ковтання, тому що очні яблука допомагають проштовхувати харчову грудку до стравоходу. Спереду від очей розташована пара ніздрів. На відміну від риб, вони не замкнені сліпо, а ведуть до легенів, тому є не тільки органами нюху, але й органами дихання. Позаду очей розташовані отвори, затягнуті шкірястою барабанною перетинкою. Це зовнішня частина органу слуху. А внутрішнє вухо, як і у риб, розташоване в кістках черепа.
Живляться жаби в основному комахами, можуть поїдати молюсків і мальків риб. Сидячи в затишному місці, жаба підстерігає свою здобич, а побачивши її, викидає липкий язик і втягує його разом із здобиччю. Жаба ніколи не п’є. Вода в її організм потрапляє з їжею або поглинається шкірою.
Жаби активні навесні та влітку, коли повітря тепле і вологе. У помірних климатичних зонах із настанням осені жаби йдуть на зимівлю. Озерні жаби зимують на дні водойм, збираючись у групи; гостроморді жаби зимують у грунті.
Опорно-рухова система складається зі скелета та м’язів. Скелет жаби є каркасом, до якого кріпляться м’язи, він також захищає нервову систему від ушкоджень. У скелеті жаби можна виділити такі відділи: череп, хребет, скелет кінцівок, пояси кінцівок. Ми бачимо, що скелет жаби має багато спільного зі скелетом кісткової риби, але він дещо складніший.
Череп у земноводних має меншу кількість кісток, ніж у риб, він складається з мозкового і лицьового відділу. Хребет складається з шийного (один хребець), тулубовий (у різних видів різна кількість хребців), крижового (один хребець) відділів. У безхвостих земноводних хребет закінчується довгою кісткою, яка називається уростиль. У хвостатих земноводних є ще й хвостовий відділ.
Озерна жаба – звичайна мешканка стоячих і тихоплинних водойм
Сіра ропуха живе на суходолі. Вона поїдає слимаків, комарів та інших шкідників
Дві ключиці та дві лопатки належать до поясу передніх кінцівок. Цей пояс має вигляд дуги і лежить у товщі мускулатури. Пояс задніх кінцівок утворений зрощеними тазовими кістками, які нерухомо прикріплені до хребта.
Скелет верхніх кінцівок складається з трьох відділів: плече, передпліччя, кисть. Скелет нижніх кінцівок складається з трьох відділів: стегно, гомілка, стопа.
М’язова система земноводних могутніша, ніж у риб. Дуже добре розвинені м’язи задніх кінцівок у зв’язку з тим, що вони несуть основне навантаження під час руху.
Запам’ятайте найважливіше
Клас Земноводні, або Амфібії, – це найдавніші наземні хребетні тварини. Від давніх земноводних стегоцефалів походять плазуни. Земноводні, на відміну від риб, пристосовані до життя на суходолі. Сучасні земноводні включають три ряди Хвостаті, Безхвості і Безногі земноводні.
Наука та науковці
Шмальгаузен Іван Іванович (1884-1963) – видатний російський та український біолог, був директором Київського інституту зоології та біології Академії наук. Основні праці вченого присвячені порівняльній анатомії та ембріології, еволюційній морфології. Досліджував походження наземних хребетних тварин, проблеми росту організмів, феногенетики і формоутворення. Вивчав фактори, шляхи та закономірності еволюції. Займався питаннями біокібернетики.