Кліматичні пояси. Континентальні типи клімату
Розділ 2 МАТЕРИКИ
Тема 5. Північна Америка
§51 Кліматичні пояси. Континентальні типи клімату
Пригадайте
Які головні ознаки континентального типу клімату?
У якому кліматичному поясі найпоширеніші континентальні типи клімату Північної Америки? (Див. § 42.)
Євразію перетинають усі кліматичні пояси Північної півкулі – від арктичного до екваторіального (мал. 178). Тому на її території сформувалися різноманітні типи клімату. Серед них переважають континентальні. Загальними показниками континентального клімату є значна
Практичне завдання
За малюнком 178 з’ясуйте, у яких кліматичних поясах розташована більша частина території Євразії.
Субарктичний пояс. Для східної частини субарктичного поясу характерний різко континентальний клімат. У межах його поширення річна амплітуда температур настільки велика, що подібної немає ніде у світі. Для середньомісячних температур амплітуда становить 50-65 °С, а для екстремальних досягає 102 °С. Така величезна амплітуда зумовлена вкрай низькими зимовими температурами. Не випадково назва одного з полюсів холоду Північної
Помірний пояс. Найпоширеніші в Євразії континентальні типи клімату помірного поясу. З віддаленням від Атлантичного океану ступінь континентальності зростає, що проявляється у збільшенні різниці літніх і зимових температур, у зменшенні річної кількості опадів. Для більшої частини Європи, у тому числі й України, характерний помірно континентальний тип клімату. Йому притаманні значні відміни у температурі за сезонами. Зима помірно холодна, часом з морозами. Літо тепле: середня температура липня +18…20 °С. Річна кількість опадів, що випадають переважно влітку, становить 500- 700 мм. У Західному Сибіру переважає континентальний клімат. У внутрішніх районах Євразії, де клімат різкоконтинентальний, узимку дуже холодно, але снігу мало. А влітку буває спека, що нагадує тропічну. Тому в Якутії визрівають навіть кавуни.
Дивовижні об’єкти і явища
“Шепіт зірок”. Так у Сибіру назвали характерний шум, що виникає під час дихання людини за безвітряної погоди і температури нижче -40 °С. Причиною шуму є те, що краплинки водяної пари, яку видихає людина під час дихання, на сильному морозі майже миттєво перетворюються на кристалики льоду. Внаслідок тертя цих кристаликів і виникає звук, дещо подібний до шарудіння. За цією ознакою місцеві мешканці визначають, наскільки сильний мороз. Якщо повітря не шелестить, то “тепло”.
Субтропічний пояс. Континентальний клімат, що поширений тут на півночі Іранського нагір’я, майже не відрізняється від тропічного. Улітку тут, як і в субтропіках, спекотно, проте зима значно холодніша. Наприклад, у центральноазіатській пустелі Такла-Макан середня температура у холодний період знижується до -8 °С і навіть нижче. Окремі області із субтропічним континентальним кліматом вирізняються винятковою сухістю.
Тропічний пояс. У тропічному поясі континентальний тип клімату називають пустельним. Він поширений переважно на Аравійському півострові й подібний до клімату Сахари. Улітку, коли сонце в зеніті, пісок може розпікатися до +80 °С, а повітря в тіні нагрівається до +50 °С і вище. Узимку середні температури на рівнинах не опускаються нижче +15 °С.
Цілорічно в пустелях Аравійського півострова дмуть пасати. Оскільки пасати зароджуються над суходолом, то більшу частину року вони сухі й гарячі. Унаслідок цього в пустелях понад 200 днів упродовж року безхмарні, а річна кількість опадів не перевищує 100 мм.
Дивовижні об’єкти і явища
Солона дорога й земляні цеглини. У пустельній центральноазіатській западині Цайдам є шосе, побудоване із шарів кам’яної солі. У наших умовах воно давно б “розчинилося” під впливом атмосферної вологи. А в Омані, що на сході Аравійського півострова, для споруд використовували висушені на сонці земляні цеглини. Таке можливо лише за умов надзвичайно сухого повітря.
Високогірний клімат. Значно поширений у Євразії високогірний тип клімату. Особливо незвичним є клімат найвищого у світі нагір’я – Тибету. Висота й замкнутість Тибету зумовлюють невелику кількість опадів. За умов розрідженого повітря тут трапляються різкі коливання температури протягом доби (до 37 °С). Буває так, що вдень на сонці 30-градусна спека, а неподалік у тіні – заморозки. Вночі утворюється іній і замерзають струмки.
ПІДСУМКИ
– Євразія розташована в усіх кліматичних поясах Північної півкулі – від арктичного до екваторіального, завдяки чому на її території сформувалися різноманітні типи клімату.
– В Євразії переважають континентальні типи клімату, які найбільше представлені у помірному поясі, а також трапляються в субарктичному, субтропічному й тропічному поясах.
Запитання і завдання для самоперевірки
Чим пояснити, що взимку птахи, які рятуються від морозів, летять не лише на південь, а й у західному напрямку, зокрема на Британські острови?
У яких напрямках і чому зростає континентальність клімату Євразії?
Якого типу клімату Євразії немає у Північній Америці?
За кліматичною картою визначте, яким є клімат більшої частини території України.