Колір та декор у багатоплановій тематичній композиції. Україна
Тема уроку. Колір та декор у багатоплановій тематичній композиції. Україна – моя Батьківщина.
Мета уроку. Формувати уявлення про види і жанри образотворчого мистецтва, художні традиції рідного краю, нашу державу, місто, місце проживання; уточнювати і закріплювати уявлення дітей про країну; розвивати патріотичні почуття; виховувати любов до Батьківщини. Обладнання:
– проектор, комп’ютер (ноутбук), екран, слайд-шоу;
– художні матеріали та інструменти: олівці, фломастери, фарби акварель, гуаш; палітра, ємність для води;
–
– література: Образотворче мистецтво: підруч. для 4 кл. / М. І. Резніченко, С. І. Трач. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2015. – 142 с.; Програма “Образотворче мистецтво. 1-4 класи загальноосвітніх навчальних закладів, 2011”
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Буває, часом сліпну від краси.
Спинюсь, не тямлю, що воно за диво, –
Оці степи, це небо, ці ліси,
Усе так гарно, чисто, незрадливо,
Усе як є – дорога, явори,
Усе моє, все зветься – Україна.
Л. Костенко
II. Актуалізація опорних знань.
– Яке мистецтво називають декоративно-ужитковим?
–
– Які види декоративно-ужиткового мистецтва ви знаєте?
III. Повідомлення теми і мети уроку.
На сьогоднішньому уроці ми розкриємо суть поняття “сюжетно-тематична картина” та спробуємо намалювати власну сюжетну картину.
IV. Пояснення нового матеріалу.
Є чотири основні жанри образотворчого мистецтва, які допомагають художнику виразити свої думки й почуття. Це портрет, пейзаж, натюрморт, інтер’єр. Володіючи цими жанрами, можна зобразити все. Перехідним жанром, у якому використовуються особливості усіх чотирьох, є сюжетно-тематична композиція. Її різновиди відрізняються тим, що саме зображає художник у своєму творі.
Казка
Давним-давно жила одна жінка. І було у неї три сини. Росли сини чесними, сміливими і дуже любили свою матір, готові були віддати за неї своє життя.
Підросли вони і вирішили піти в люди, щоб прославити свою матір.
Першим пішов старший син. Мати, аби він про неї пам’ятав, подарувала йому золоту корону з трьома промінчиками. Пішов син. І за корону, яка зігрівала людей і вела вперед, вказувала дорогу до кращого життя, дали першому сину ім’я – Тризуб.
Середньому сину мати в дорогу подарувала жовто-блакитний одяг. Своїми хорошими справами прославив він свою матір. Дали люди ім’я синові – Прапор.
А там, де був молодший син, завжди звучала пісня, бо мати подарувала молодшому сину голос солов’я. І дали йому ім’я – Гімн.
З того часу йдуть завжди разом – Тризуб, Прапор і Гімн, прославляючи рідну матір. (Показ плакатів з державними символами України і гімн).
Золотий тризуб – символ влади, його можна побачити ще на монетах Київського князя Володимира Великого. У тризубі відображена триєдність життя: батько, мати, дитина, які символізують силу, мудрість і любов. (Демонстрація плаката).
– Що означають кольори на прапорі України?
– Хто є авторами нашого Гімну?
– Які є ще національні символи, крім державних?
– Це її столиця – Київ.
– Річка Дніпро, національна гордість і слава України.
– Гора Говерла у Карпатах.
– Острів Хортиця – символ історії козацтва.
– Софійський собор, Золоті ворота, Києво-Печерська лавра.
– Духовні поводирі – Тарас Шевченко, Іван Франко, Леся Українка.
– Символами України є верба, калина, чорнобривці, соняшник, тополя. (Перегляд відеофільму “Визначні місця України”).
Робота з підручником (с. 134-136).
– З яких часів бере початок тематична композиція?
– Які композиційні засоби використовує художник, щоб передати свій задум?
– До якого жанру належать твори художників-живописців? (Підручник, с. 136).
– На що багатопланові композиції поділяються за жанром і темою?
Фізкультхвилинка.
V. Практична робота.
А зараз створіть власну сюжетно-тематичну композицію “Україна – моя Батьківщина”.
Спочатку олівцем намалюйте ескіз композиції, а потім виконайте роботу фарбами.
Самостійна робота учнів у зошитах-альбомах.
VI. Перегляд, аналіз та оцінювання учнівських робіт. Підсумок уроку. Рефлексія.
Колективний перегляд завершених робіт.
Виставка робіт.
НАША СЛАВНА УКРАЇНА
Наша славна Україна,
Наше щастя і наш рай,
Чи на світі є країна
Ще миліша за наш край?
І в щасливі й злі години
Ми для неї живемо.
На Вкраїні й для Вкраїни
Будем жити й помремо.
В. Самійленко