КУЛЬТУРА. МАТЕРІАЛЬНА Й ДУХОВНА КУЛЬТУРА
СИСТЕМА УРОКІВ З ОСНОВ ФІЛОСОФІЇ
Урок 26. КУЛЬТУРА. МАТЕРІАЛЬНА Й ДУХОВНА КУЛЬТУРА
Мета: сформувати поняття: культура, матеріальна культура; актуалізувати знання учнів про духовну культуру, її формування; виховувати свідоме ставлення до духовної культури як головної ознаки особистості.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Форма проведення: евристична бесіда.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Актуалізація знань. Мотивація учнів
1) Яку людину ми сьогодні називаємо культурною?
2) Який зміст вкладали ви в слова
III. Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь вчителя.
– Культура в широкому розумінні в сукупності включає всі досягнення людства, зокрема в матеріальній і духовній сферах. Матеріальними досягненнями є різноманітні споруди, адміністративні будови, житлові будинки, знаряддя виробництва тощо. Духовна культура – це різні види мистецтва: живопис, скульптура, архітектура, література, театр, хореографія, музика, кінематографія та інше.
Важливим елементом культури є ціннісно-пізнавальна система. Цінність – це загальноприйняті переконання, що відповідають меті, завданням,
Цінності формуються внаслідок усвідомлення людиною своїх потреб у співвіднесенні їх з предметами і явищами навколишнього світу, тобто в результаті ціннісного відношення, що реалізується в емоційному акті.
Система цінностей особистості може включати багато з них, зокрема:
1) універсальні – життя, здоров’я, безпека, сім’я, родичі, освіта, правопорядок, кваліфікація, достаток тощо;
2) демократичні – свобода слова, совісті, партій, громадських організацій, національний, державний суверенітет;
3) партикулярні – любов до сім’ї, батьківщини тощо;
4) фетишизм – прагнення до абсолюту, віра в Бога, у надреальні сили;
5) міжособистісного спілкування – взаємоповага, доброзичливість, тактовність, уважність, чуйність, толерантність, автономність, колективізм;
6) суспільного визнання – рейтинг у суспільстві, оцінка як духовної особистості, авторитет тощо;
7) ідеальні – уявлення про добро і зло, мету, щастя, сенс життя й смерті.
Людина, що належить до однієї з культур, не тільки виділяє різноманітні складові частини цілого світу за допомогою слів і понять, а й виявляє, яким чином вони взаємопов’язані поміж собою, зокрема, за значенням, наприклад: зло протистоїть добру, війна – миру, всепрощення породжує безкарність і злочини; завищення й заниження оцінок викликає почуття несправедливості. Усі ці відношення утворюються на основі причинно-наслідкових зв’язків.
2. Робота над поняттями.
IV. Закріплення знань
Бесіда
1) Що таке культура?
2) Назвіть особливості матеріальної і духовної культури.
3) Поясніть, яким чином культура організує й контролює людське життя.
4) Поясніть, яким чином культура соціалізує людину.
5) Назвіть основні складові елементи культури.
6) Відтворіть десять біблійних заповідей (цінностей).
7) Які заповіді найбільш значною мірою регулюють вашу поведінку?
V. Підсумки уроку
VІ. Домашнє завдання