МАК – ОЛІЙНІ КУЛЬТУРИ
ОЛІЙНІ Й ЕФІРООЛІЙНІ КУЛЬТУРИ
6.1. ОЛІЙНІ КУЛЬТУРИ
6.1.8. МАК
ГОСПОДАРСЬКЕ ЗНАЧЕННЯ. Батьківщиною маку вважають середземноморські країни, де його культура ще до нашої ери поширилась у Греції, а далі через країни Малої Азії на схід, до Індії та Китаю.
У Швейцарії у розкопках свайних будівель епохи неоліту знайдено рештки насіння маку, яке місцеве населення вживало в їжу. У 460 р. до н. е. грецький лікар Гіппократ описав спосіб приготування напою з маку під назвою “меконіум”, що мав болезаспокійливі властивості. Пліній у І ст. до н.
У виробництві поширені дві форми маку: олійний та опійний, або лікарський.
В Азії, зокрема в Індії, Китаї, Туреччині та Ірані, мак вирощують переважно як опійну культуру. Опійний мак вирощують також у Киргизстані. В Європі мак вирощують здебільшого як олійну культуру. На великих площах сіють мак у Польщі, Чехії, Словаччині та Угорщині. В Україні мак олійний займає незначні площі у лісостеповій і степовій зонах.
Насіння олійного маку містить 45-56% олії, яка швидко висихає. Її використовують як продукт харчування, а також у
Наркотичну речовину опій використовують як сировину для виготовлення ліків. На зелених товстостінних коробочках опійного маку роблять надрізи, з яких збирають сік. Після висихання соку отримують опій, який містить близько 25 різних алкалоїдів, зокрема морфін (10-23%), наркотин (0,2-4%), кодеїн (0,3-2%), папаверин (0,6-1%). З 1 га посіву маку мають 20-50 кг опію.
БОТАНІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА. Мак (Papaver L.) належить до родини Макових. Це однорічна рослина. Корінь маку стрижневий, за сприятливих умов проникає в грунт на глибину до 150, а бічні корінці – до 60-80 см. Стебло прямостояче 80-150 см заввишки, вкрите, як і листки, восковим нальотом, добре розгалужене, утворює 2-6 бічних гілок і таку саму кількість насінних коробочок. Квітки великі, складаються з чотирьох пелюсток білого, червоного, фіолетового кольорів з різними відтінками.
Квітки цвітуть один день: спочатку – на головному стеблі, пізніше – на бічних гілках. Плід – насінна коробочка різної форми, залежно від сорту й умов вирощування. Примітивні форми маку мають відкриті коробочки. Під час достигання розрізняють мак сипкий із відкритими і несипкий із закритими коробочками. Насіння маку дрібне, ниркоподібне. Маса 1000 насінин 0,3-0,6 г. Воно різне за кольором: біле, жовте, рожеве, синє, фіолетове та ін.
БІОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ. На початку вегетації мак росте навіть за холодної, помірно вологої погоди. Насіння проростає вже за температури 2-З °С. Рослини стійкі проти весняних приморозків. Зниження температури до мінус 5-6 °С не шкодить молодим рослинам. Під час цвітіння мак потребує теплої і сухої погоди, але не жаркої, а під час достигання – знову помірно вологої і теплої. У дуже вологу погоду мак пошкоджується борошнистою росою. Тривалість вегетаційного періоду 100-120 діб.
Високі врожаї маку вирощують на родючих чорноземах, суглинкових грунтах та грунтах річкових долин, якщо вони не заболочені. Сухі піщані та важкі перезволожені грунти, солонці й солончаки для його вирощування непридатні.
СОРТИ. В Україні поширені скоростиглі, високоолійні сорти: Беркут, Герлах, Кристал, Корал, Франківський. Із сортів опійного маку вирощують Пржевальський 133 і Пржевальський 222.
ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ. Найкращим попередником для вирощування маку у сівозміні є просапні, які залишають поля чистими від бур’янів (молоді рослини маку спочатку розвиваються дуже повільно). Можна вирощувати мак і після удобрених озимих та зернобобових. Оскільки на посівах маку проводять міжрядний обробіток грунту і поля після нього чисті від бур’янів, він є добрим попередником для озимої пшениці.
Обробляють грунт під мак так само, як і під інші технічні культури. Перед сівбою вирівнюють поверхню поля, щоб насіння загорталось у вологий грунт на однакову глибину. Після цього до сівби маку проводять коткування з одночасним боронуванням легкими боронами.
Мак – культура, вибаглива до родючості грунту і виносить з нього значно більше поживних речовин, ніж зернові. З урожаєм 14 ц/га насіння і 30 ц/га соломи він виносить близько 75 кг азоту, 73 калію, 31 фосфору і 77 кг кальцію. Засвоювальна здатність маку незначна, тому під зяблеву оранку треба вносити органічні й мінеральні добрива. Якщо мак висівають після зернових, під нього доцільно вносити 20-25 т/га гною і повне мінеральне добриво (N25-40Р25-40К40-50). Кислі грунти треба вапнувати.
Мак сіють якомога раніше на глибину 1-2 см з міжряддям 45 см. Норма висіву 3-4 кг/га насіння. У зв’язку з тим, що не всіма сівалками можна висівати таку незначну кількість насіння, його перед висіванням змішують із сухим піском (6-8 кг піску на 1 кг маку). Після сівби проводять коткування. Посіви маку потребують старанного догляду. Кірку перед появою сходів знищують коткуванням кільчастими котками. Як тільки з’являться сходи, проводять шарування міжрядь на глибину 3-5 см. Коли у рослин утворяться 3-4 листочки, посіви проріджують, залишаючи на 1 м рядка 7-10 рослин. Часто загущені посіви букетують, залишаючи в гнізді по 2-3 рослини (відстань між гніздами 20-25 см). Під час вегетації проводять 2-3 міжрядних обробітки грунту.
Мак вирощують також у змішаних посівах з іншими культурами, наприклад, з морквою, кормовими буряками. Перед сівбою змішують 1 – 2 кг насіння маку з 4-5 кг насіння моркви і висівають широкорядним способом. Під час проривання на посівах не слід залишати багато рослин. Мак часто висівають у змішаних посівах з кмином. Урожай кмину збирають на другий рік після сівби, а мак, звільняючи поле під кінець літа, сприяє розвитку кмину. Урожайність насіння маку з таких посівів становить 9- 10 ц/га.
Збирають мак тоді, коли побуріють коробочки і насіння у них пересипається. Скошують мак на високому зрізі, щоб коробочки не падали на землю і насіння під час обмолоту не засмічувалося піском. Збирають його у суху погоду, коли спаде роса. Скошений зв’язують у снопи і складають у бабки для просушування. Під час обмолоту звертають увагу на те, щоб насіння не дробилося. Насіння для просушування насипають тонким шаром і перемішують 2-3 рази на день, щоб воно не зігрівалося і не пліснявіло. Вологість насіння маку для закладання на зберігання має становити 10%.