Маса
РОЗДІЛ II
ВЗАЄМОДІЯ ТІЛ
УРОК № 2/15
Тема уроку. Маса – міра інертності тіла
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Мета уроку: сформувати уявлення про інертність як властивість, що притаманна всім тілам; сформувати поняття про масу як про фізичну величину, що характеризує інертність; розкрити залежність результату взаємодії тіл від їхніх властивостей – інертності.
Обладнання: два візки з прикріпленою пружною пластиною; жолоб, розташований горизонтально, і дві кульки різної маси; склянка, цупкий картон, монетка.
План
Етапи | Час | Прийоми і методи |
I. Перевірка домашнього завдання; актуалізація опорних знань | 10 хв. | Усне опитування |
II. Вивчення нового матеріалу | 15-20 хв. | Бесіда; спостереження та аналіз дослідів; записи у зошитах |
III. Закріплення нового матеріалу | 15-20 хв. | Бесіда; розв’язування задач; записи на дошці |
IV. Домашнє завдання | 1-2 хв. | Записи на дошці й у щоденниках |
Хід уроку
I. Перевірка домашнього завдання; актуалізація
Після перевірки домашнього завдання проводиться коротке повторення вивченого матеріалу за такими питаннями.
Питання класу
– Опишіть досліди, які показують, що в результаті взаємодії швидкості тіл змінюються.
– Що означає фраза: “У природі існує тільки взаємодія”?
– Наведіть приклади, які показують, що в результаті взаємодії відбувається деформація тіл.
– Яке явище називають інерцією? У чому сутність цього явища?
– Наведіть приклади інерції у природі, техніці.
– Якою є умова зберігання тілом швидкості свого руху?
– Наведіть приклади, які ілюструють виконання цієї умови.
– Вкажіть, у результаті яких взаємодій змінюється швидкість під час: а) падіння каменю; б) польоту птаха; в) польоту стріли, випущеної із лука; г) руху автомобіля?
– Спортсмен стрибає на батуті. За якими ознаками можна зробити висновок, що між тілом спортсмена і батутом відбувається взаємодія?
II. Вивчення нового матеріалу
Бесіда
Чи завжди швидкість взаємодіючих тіл змінюється однаково?
Демонстрація 1. На столі – два однакові візки, з’єднані пружною металевою пластиною, яка перев’язана ниткою.
Нитку перепалюють. Візки починають рухатися. Швидкості, набуті візками, однакові.
Демонстрація 2. Повторюємо дослід, тільки один візок навантажуємо. Швидкості у візків після взаємодії різні.
Питання класу: Швидкість якого візка більша? Чому?
Демонстрація 3. Жолоб установлюють горизонтально. По жолобу пускають дві кульки різної маси. Помічають, що швидкість легкої кульки після зіткнення змінюється більше, ніж важкої.
Висновок (запис у зошит). При взаємодії різні тіла по-різному змінюють свою швидкість – одні більше, інші менше; властивість тіл по-різному змінювати свою швидкість при взаємодії називають інертністю.
Одні тіла більш інертні, їм складніше змінити свою швидкість, інші тіла легше змінюють свою швидкість, а отже, і менш інертні.
Питання класу: Від чого залежатиме інертність тіл?
Запис у зошит: Маса – міра інертності тіла.
Все у Всесвіті від порошинки до зірки має масу! Маса – невід’ємна характеристика будь-якого тіла. Що б не відбувалося з тілом – рухається воно чи перебуває у спокої, знаходиться на Землі чи в космічному просторі – його маса, поки воно залишається одним цілим, не змінюється.
Уводиться умовне позначення маси і одиниці маси в СІ.
Питання класу
– Чи можна миттєво змінити швидкість тіла? Наведіть приклади.
– Яке тіло легше вивести зі стану спокою – менш інертне чи більш інертне?
– Яке тіло легше зупинити? Чому?
– Як визначити масу тіла? (Треба її виміряти, тобто порівняти з еталонною масою.)
– Один зі способів визначення маси нам добре відомий – зважування. Запропонуйте інший спосіб. (Через взаємодію. У скільки разів відрізнятимуться швидкості тіл, у стільки разів відрізнятимуться і їхні маси.)
– Який спосіб вимірювання маси найчастіше використовується на практиці?
– Як експериментально довести, що маса кулі менша за масу рушниці?
Демонстрація 4. Склянку накриваємо зверху цупким картоном. На картон кладемо монетку. Вибиваємо картонку – монета падає у склянку.
Завдання класу: Поясніть дослід.
III. Закріплення нового матеріалу
Розв’язування задач
Задача 1. З нерухомого плота масою 30 кг на берег стрибає хлопчик масою 45 кг. Пліт набуває швидкості 2 м/с. Яка швидкість хлопчика?
Задача 2. Два візки після взаємодії набули швидкості 4 см/с і 60 см/с. Маса якого візка більша і у скільки разів? (Відповідь: першого у 15 разів.)
Питання класу
– Навіщо велосипедист, наближаючись до підйому дороги, збільшує швидкість?
– Для чого в літаках перед зльотом і посадкою просять пасажирів пристебнути себе ременями безпеки?
– У якому напрямку відхиляються пасажири автобуса при його різкому гальмуванні? розгоні? Чому?
– Куди повинна стрибати наїзниця, яка стоїть на спині коня, що скаче, щоб після стрибка знову потрапити у сідло?
– Чому боксерів об’єднують у вагові категорії?
– Чому у футболі захисниками є більш масивні спортсмени, а нападаючі, як правило, легші?
– Яке тіло в класі має найбільшу масу, а яке – найменшу?
– Чи може водій автомобіля використовувати явище інерції для економії бензину? Яким чином?
IV. Домашнє завдання
[1]: § 10; впр. № 10 (задачі 1, 6, 7); експериментальне завдання 1.
[2]: § 7.
[3]: СР – задачі 9.1; 9.2;
ДР – задачі 9.5; 9.7;
ВР – задачі 9.14; 9.18; 9.20.
Творче завдання
1. Властивість інертності мають не тільки тверді тіла, але рідини та гази. Придумайте досліди, за допомогою яких можна показати інерцію рідких тіл. (Можливе розв’язання. Випустити вгору струмінь води з гумової груші. Після припинення тиску на грушу струмінь ще б’є вгору якийсь час.)
2. Інертність властива будь-якому тілу. Проведіть спостереження за корисними і шкідливими проявами цієї властивості. Опишіть ваші спостереження, зробіть рисунки.
Скарбничка цікавих фактів
O Оце так хмара!
Одна грозова хмара має таку ж масу, як 200 тисяч слонів. Під час циклона маса хмар може перевищувати масу всіх слонів на Землі!
O Оце так піраміда!
Піраміда Хеопса складається з 2 300 000 вапнякових каменів масою 2,5 тонни кожен. Загальна маса піраміди – близько 5 750 000 тонн. Із цих каменів можна було б побудувати сучасне місто з населенням 120 тис. чоловік!
O Оце так планета!
Маса Юпітера у 318 разів більша від маси Землі і у 62,5 разу більша від маси всіх інших планет Сонячної системи разом узятих. А маса Сонця дорівнює масі 1047 таких планет, як Юпітер, разом узятих.
O Оце так літак!
Супервантажопідйомним є транспортний літак АН-225 “Мрія”. На його рахунку – 240 світових рекордів. Один із них – політ з максимальною злітною вагою 640 860 кг.