МІРИ ДОВЖИНИ. МІЛІМЕТР. ВІДНОШЕННЯ МІЖ ОДИНИЦЯМИ ДОВЖИНИ. КРЕСЛЕННЯ І ВИМІРЮВАННЯ ВІДРІЗКІВ. АНАЛІЗ РОЗВ’ЯЗАННЯ ЗАДАЧІ НА ТРИ ДІЇ
Мета: ознайомити учнів з новою одиницею довжини – міліметром; повторити перетворення іменованих чисел; вправляти у кресленні і вимірюванні відрізків; формувати вміння розв’язувати задачі на три дії складанням виразу; вдосконалювати обчислювальні навички; виховувати старанність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (додаток)
1. Перевірка домашнього завдання
2. Гра “Найрозумніший”
– Яке дерево дає плоди один раз на життя?
Відповідь: 100.
А) Яблуня
Б) папайя – 100;
В) кедр – 70.
3. Математичний диктант
– Запишіть числа 108; 120; 116; 146.
– Запишіть число; що передує кожному з чисел: 100; 130; 178.
– Запишіть наступне число; до чисел 476; 164; 300.
Взаємоперевірка.
4. Фронтальне опитування
На дошці записано число 508.
– Прочитайте число.
– Одиниці якого розряду відсутні в цьому числі?
– Скільки в числі одиниць І розряду? II розряду? III розряду?
– Скільки в числі всього сотень, десятків, одиниць?
– Назвіть “сусідів” числа.
– Збільшіть це число на 100; зменшіть на 8.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
–
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Підготовча робота
– Які одиниці вимірювання довжини ми вивчили у 1-му і 2-му класах? (Сантиметр, дециметр, метр)
– Заповніть пропуски.
1 м = [ ] дм = [ ] см
2. Пояснення нового матеріалу
– Щоб виміряти будь-який предмет потрібні відповідні міри довжини. Проблемна ситуація
– Якими одиницями довжини ви будете користуватися, якщо потрібно виміряти:
– Довжину дороги? (Кілометрами)
– Довжину і ширину класної кімнати? (Метрами)
– Довжину олівця? (Сантиметрами)
– А довжину мурахи?
– Перед тим, як обрати одиницю довжини, прикиньте на око розмір мурахи. Ви бачите, що вона набагато менша від сантиметра. Що ж це за одиниця вимірювання? Це – міліметр. Він у 10 разів менший від сантиметра. Він потрібний не тільки для того, щоб вимірювати предмети завдовжки менші від сантиметра, а ще й для точності вимірювання. Адже математика – це точна наука. Не існує такої величини, як “трішечки”. Під час вимірювання відрізка завдовжки 3 см 2 мм не можна сказати, що довжина цього відрізка дорівнює 3 см і “трішечки”. Це буде неправильно.
Міліметр – десята частина сантиметра, сота частина дециметра, тисячна – метра.
– Допишемо в наш рядок ще одну одиницю вимірювання довжини – міліметр.
1 м = [ ] дм = [ ] см = [ ] мм
1 м = 10 дм = 100 см = 1000 мм
3. Первинне закріплення
1) Робота за підручником (с. 66, завдання 444).
2) Практична робота.
– Виміряйте довжину олівця, ширину зошита, підручника.
3) Креслення відрізків (с. 66, завдання 445).
4. Перетворення іменованих чисел (с. 67, завдання 446)
5. Самостійна робота (с. 67, завдання 447)
– Виміряйте і запишіть довжину кожного відрізка.
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над задачею (с. 67, завдання 449)
Розв’язання
1) 30 + 24 = 54 (в.) – у товарному потязі
2) 54 – 9 = 45(в.)
Відповідь: на 45 вагонів більше у товарному потязі, ніж у пасажирському. Творча робота над задачею
– Як дізнатися, у скільки разів у пасажирському потязі менше вагонів, ніж у товарному?
54 : 9 = 6 (разів)
– Як зміниться відповідь задачі?
2. Самостійна робота (с. 67, завдання 448)
3. Аналіз розв’язання задачі на три дії (с. 67, завдання 450)
Аналіз умови задачі за коротким записом на дошці.
– Розгляньте записи у підручнику.
– Поясніть, про що ми дізнаємося в кожній дії.
4. Завдання з логічним навантаженням (с. 68, завдання 451)
Розв’язання
1) 18 – 2 = 16 (р.)
2) 16 : 2 = 8 (р.)
3) 8 + 2 = 10 (р.)
Відповідь: в одному акваріумі 8 рибок, а в другому – 10 рибок.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що нового дізналися на уроці?
– Скільки міліметрів в 1 см? 1 дм? 1 м?
Гра “Відгадай задумане число”
Число задумали, взяли
Й до нього трійку додали.
На шість помножим результат.
Ще треба вісімку віднять.
Тепер віднімем те число,
Що в нас задумане було.
Тепер усе на п’ять діліть
І результат мені кажіть,
А я вгадаю те число,
Що в вас задумане було!
(Віднявши від результату 2, “вгадати” задумане.)
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 68, завдання 452; 433.