Н у дієприкметниках та нн у прикметниках дієприкметникового походження
Тема: Н у дієприкметниках та нн у прикметниках дієприкметникового походження.
Мета: Пояснити правила написання нн у прикметниках дієприкметникового походження, формувати вміння відрізняти їх від пасивних дієприкметників на – ний, визначати орфограми “Буква н у суфіксах дієприкметників” та “НН у прикметниках дієприкметникового походження”; виховувати повагу до загальнолюдських моральних цінностей; розвивати пам’ять, увагу, логічне мислення.
Тип уроків: Уроки вивчення нового матеріалу.
Обладнання: Роздавальний
Хід уроків
І. Перевірка домашнього завдання.
*Робота біля дошки. Виконання індивідуальних завдань за роздавальним матеріалом двома учнями.
Переписати, вставляючи на місці крапок пропущені літери. Підкреслити безособові дієслівні форми на – но, – то. Немало прож..то, ще більш пер..жито. Добро, що у полі колиш..ться жито. Не все тобою пер..думано, не всі проспівано пісні. (М. Стельмах.) Але в ж..тті моїм ще втрач..но не все. (Олександр Олесь.) Б..гато зірочок бл..скучих ро..сипано по н..бесах, неначе квіточок пахучих. (Л. Глібов.)Пензлем зорі домал..овано |
Переписати речення, підкреслити в кожному граматичні основи. Вказати особові й безособові форми дієслів. Весь світ даровано людині. (М. Рильський.) Не всі серця дадуться хробаку, не всі шляхи у круг закуто. (М. Бажан.) І зітхати ще рано. Життя не прожито. (А. Малишко.) Дано вуста мені, щоб я правду говорив ними. (М. Самійленко.) І правді я дивлюсь в лице. Життям заплачено за це. (О. Лукашенко.) У надрах роздроблено камінь. Це зроблено цими руками. (В. Швець.) Здерто з лісу геть сорочку, зніс все ураган. (П Усенко.) Холодним спокоєм одягнено поля, у білому вбранні замислилась земля. (В. Сосюра.) |
Переписати, вставляючи пропущені літери. Підкреслити в кожному реченні граматичну основу. Вказати безособові форми дієслів. Україно! Земле кохана! Скільк.. поту г..ркого вил..то на твої ниви! Скільк.. крові пролито на роси чистії! Скільк.. жита витоптано ворожими кіньми! Скільк.. могил в..соких самотньо в ст..пу бов..аніє! Л..жать у тих могилах лицарі славні, що боронили волю рідного краю. То пре..ки твої. Хіба не тобі заповідано ними в піснях стати за правду, за землю рідну? За Ю. Мушкетиком. |
Картка 4 Переписати, вибираючи з дужок префікс. Виділені слова розібрати за будовою. Що погано (з-, с-)ховано, те викинуто. То широко закроєно, проте вузько (з-,с-)шито. То дуже мудро, що на снігу (с-, з-)печено. (При-, пре-)йшов рано, аж не дано. Що (з-, с-)сказано, має бути (з-, с-)роблено. Народна творчість. |
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
* Робота з підручником. Виконання вправи 91.
Опрацювання теоретичного матеріалу (п.7, с. 36-37).
І V. Виконання вправ на закріплення.
* Словниковий диктант. Визначити, якою частиною мови є кожне слово.
Неоціненний, несказанний, непримиренний, печений, зрізаний, пересичений, з’ясований, незрівнянний, незрівняний.
* Прочитати. У виділених словах обгрунтувати написання нн. Вказати серед них прикметники, дієприкметники та прикметники дієприкметникового походження.
І. Благословенний мамин заповіт ніхто в мені не зможе поламати. (Д. Павличко.) І знову завмирає в чеканні стражденне хліборобське серце. (М. Стельмах.) Надвечір лихо склалось: страшенна буря зразу заревіла. (Л. Глібов.) І котяться хвилі невпинної бурі. (Л. Первомайський.) Насувають хмари в обріях зелених, ніч проходить чорна в зорях незчисленних. (П. Усенко.)
ІІ. Під літнім широченним набокраєм мене стрічають друзі і знайомі, і кожен добрим словом пригощає. (А. Малишко.) І є така натхненна тишина, коли сузір’ями спадає вишина. (П. Воронько.) І здавалось, наче не дерева, а якесь страшне і темне військо із страшенних велетнів зібралось… (Б. Грінченко.) Ніч здавалася таємницею, яка береже в собі стільки незбагненного (Є. Гуцало.) Мовнескінченний сон, тягнуться виткані на тумані дерева. (М. Стельмах.) Знаю я у лісі, куме, незліченнийскарб багатий, та того не знаю слова, що ним можна скарб узяти. (Б. Грінченко.)
* Переписати, вставляючи Н або НН. У прикметниках дієприкметникового походження поставити наголос. Яким чином їх написання залежить від місця наголосу?
І. Шале..ая муха вкусила за вухо. То гріх непроще..ий – їсти хліб немащен..ий. Заробле..ий хліб глевким не буває. Купова..ий хліб завжди маленький. Важке не є нездола..е. Незва..ий гість гірше вовка. Його кожен знає, як облупле..ого. Невгомо..ому не варто свині пасти. Ужале..ий змією й мотузки боїться.
Народна творчість.
ІІ. Час летів, і пройшли над Єгиптом віки незчисле..і. (Леся Українка.) О Мойра, Мойра! Люта, невблага..а! (В. Самійленко.) В долонях матері Деметри дріма натрудже..а земля. (Д. Луценко.) Калина незнище..а лиш тому, що має вглибині немрущий корінь. (В. Забаштанський.) І я спостерігав неутоле..им зором, як дивна твориться на світі давнина. (М. Рильський.) І дійсність здається нездійсне..им сном. (Л. Первомайський.) Вступила в мене сила незнище..а. (Д. Павличко.) Між блисків думки тісно уляглось несказа..е про те страшне, потворне. (П. Тичина.) І ми всім серцем розуміли, що нездола..і наші сили. (М. Рильський.) Пора в дорогу. В путь щасливу нових незбагне..ихшукань.(А. Малишко.) Ліфт стартував, націле..ий у небо. (В. Коротич.) Гряди з питанням нездола..им: “Коли ж ми збудемось в народ?” (І. Драч.) Маленький сірий птах, маліший од сльозини, ти вічно прилітай з незбагне..их верхів. (Б. Олійник.)
Словник. Мойра – в античній міфології богиня долі. Деметра – антична богиня родючості, хліборобства та шлюбу.
*Прочитати речення, правильно наголошуючи виділені слова. Пояснити написання н та нн.
У кожної каріатиди свій незбагненний, свій тяжкий тягар. (О. Башкирова.) Вже наші серця навіки з’єднала незбагнена сила, якій ні початку нема, ні кінця. (Л. Первомайський.) Палає в квітахнездоланна воля. (Я. Райніс.) Там люди нездолані, горді й суворі, сили волелюбного й славного роду. (М. Бажан.) Нездоланні чари польоту й висоти. (Д. Павличко.) Сій, травню, квітами, сій! Луки, поля засівай! Край неподоланий мій в райдуги барвні вбирай! (П. Усенко.)
Словник. Каріатида – вертикальна підпора у вигляді жіночої постаті, що підтримує балкове перекриття будівлі.
* Пояснювальний диктант. Позначити орфограми “Буква н у суфіксах дієприкметників” та “НН у прикметниках дієприкметникового походження”. У прикметниках дієприкметникового походження поставити наголос.
І. Дивлюся кругом, оглядаюсь, але невблаганна зима! (Є. Гуцало.) На зажурені віти лягали сніжини, навіть зір од морозу холов. (В. Сосюра.) І вовік бесмертен рух нескінченної спіралі. (Б. Олійник.) Ми тихо стояли, дивились, як ясно на темному морі незлічені світла сіяли. (Леся Українка.) Душа моя відчайно незагоєна. (І. Драч.) Болять мені рани нездійсненого польоту. (Д. Павличко.) Шум величезного вітрила, мах нездоланного крила – це музики земної сила. (М. Бажан.) Згадав я отчий край, де ріс, і матір, сумом оповиту, і добрі очі, повні сліз і незбагненного блакиту. (Д. Луценко.)
ІІ. Я пригадую знову ночі тишу чудову і каштановий шепіт розтривожених крон. (Д. Луценко.) Мов злочинна рука, невблаганна, важка впала раптом розбурхана злива. (М. Вороний.) Пустель незбагнена краса, тебе не пестила роса. (П. Усенко.) І перед тьмою незбагненних явищ лякливо клякне невсипущий дух. (М. Бажан.) У вікна заплакані лине холодний туман. (М. Старицький.) Ця подорож така неждана. (Д. Павличко.) Я незнищенні барви цього краю в свою сумну вітчизну забираю. (Я. Райніс.) Освітлений, як храм, стоїть осінній ліс. (Є. Гуцало.) З дрібненьких квітів падає на пальці такий нежданий, передчасний пил цей. (В. Коротич.) Сльота, нескінченна сльота закрила в холодній, струмливій запоні оті старовинні міста. (М. Бажан.) Спокуси й совісті невдавана розмова, непримиренний поміж ними бій. (М. Нагнибіда.)
* Диктант з коментуванням. У прикметниках дієприкметникового походження поставити наголос.
Слово Шевченкове – незнищенне, бо він закодував у ньому українську душу, саме єство українця. (В. Баранов.) І нездоланна ти, Отчизно непокірна! (А. Малишко.) До світла – нескінченнийшлях. (Л. Дмитерко.) Я за тебе не забуду, незліченними гадками все тобі являться буду. (І. Франко.) Була вечеря не свята й не тайна, та повна дум величних, небуденних і почуттів жагучих, незбагненних, які в слова не втиснути ніяк. (П. Воронько.) Я відчуав, що беру участь у якійсь незбагненній грі (Є. Гуцало.)
Треба брати за віхою віху і не ждати собі нагород. Бо сміється над страхами віку незнищенний мій, вічний народ (Д. Кремінь.) Будуть далі нові, барвінкові, незрівнянні творіння митців. (П. Усенко.) Нам шкода ранішніх утрат, нам жаль нездійсненого раю. (М. Вороний.) А чутки приходять у село, мов довгождані свята, і розхлюпуються красою наївних легенд і вірою в те, що щось робиться зверху для хліброба. (М. Стельмах.)
* Прочитати статті зі словника-довідника. Витлумачені в них слова ввести до самостійно складених речень (усно). Самостійно скласти словникові статті на тлумачення слів нездоланий – нездоланний; незлічений – незліченний; нескінчений – нескінченний.
НЕЗДІЙСНЕНИЙ – НЕЗДІЙСНЕННИЙ.
Нездійснений. Який не здійснився, не збувся. Жаль за нездійсненими бажаннями та мріями.
Нездійсненний. Який не може здійснитися, який неможливо виконати. Ваші плани фантастичні, вони нездійсненні.
V. Підбиття підсумків уроку.
V І. Домашнє завдання. П. 7, вправа 96 (письмово), 97 (усно).
Related posts:
- НАПИСАННЯ Н У ДІЄПРИКМЕТНИКАХ ТА НН У ПРИКМЕТНИКАХ ДІЄПРИКМЕТНИКОВОГО ПОХОДЖЕННЯ Мета: – навчальна: повторити й поглибити знання школярів про способи творення дієприкметників, зокрема про суфіксальний спосіб; сприяти зміцненню навичок правопису – н – у дієприкметника, нн у прикметниках дієприкметникового походження та визначати відповідні орфограми, з’ясовувати їх за допомогою орфографічних правил; формувати загальнопізнавальні вміння правильно писати дієприкметники з вивченою орфограмою; – розвивальна: розвивати вміння аналізувати, порівнювати, […]...
- ПРАВОПИС Н У ДІЄПРИКМЕТНИКАХ ТА НН У ПРИКМЕТНИКАХ ДІЄПРИКМЕТНИКОВОГО ПОХОДЖЕННЯ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ & 23. ПРАВОПИС Н У ДІЄПРИКМЕТНИКАХ ТА НН У ПРИКМЕТНИКАХ ДІЄПРИКМЕТНИКОВОГО ПОХОДЖЕННЯ Пасивні дієприкметники на – ний пишуть без подвоєння: написаний, сказаний, зроблений. Прикметники дієприкметникового походження з префіксом нега наголошеними суфіксами – енн-, – анн-, які вказують на найвищу міру ознаки, пишуть із – нн-: незліче́нний, несказанний. ПОРІВНЯЙТЕ: Читатиме хтось ці пісні, нескі́нчені […]...
- Н/нн у прикметниках та дієприкметниках МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Прикметник Н/нн у прикметниках та дієприкметниках 1. Н пишеться в суфіксах: А) – ан-(-ян-), – ин – (-їн-), – єн-, – он – Прикметників: Гречаний, скляний, лебединий, солов’їний, буквений, солоний, але старанний, притаманний; Б) – ен-, – н – дієприкметників: Оновлений, наповнений, прочитаний, овіяний, даний. 2. Нн пишеться: А) у прикметниках, утворених від […]...
- Н у дієприкметниках та нн у прикметниках – Дієприкметник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприкметник як особлива форма дієслова Н у дієприкметниках та Нн у прикметниках В українській мові слід відрізняти правопис дієприкметникових форм із суфіксами – ен-, – а/н – і схожих на них прикметників із суфіксами – е̍нн-, – а̍/нн-. 1. У дієприкметникових суфіксах – н-, – ен – завжди пишеться одна літера Н: Зроблений, […]...
- Н і нн у дієприкметниках – Дієприкметник Самостійні частини мови Дієприкметник Н і нн у дієприкметниках У суфіксах дієприкметників пишеться тільки одна н: нескінчений роман, зроблений якісно, визнаний всіма, сказане слово, нездоланий народ, незрівняна поверхня, невпізнана місцевість, недозволена поїздка, не допущений арбітром до змагань, недоторкана особа, неописана знахідка, не пояснений вчителем матеріал, неоцінений товар, неподолана перешкода, сформульована теза, виїжджений кінь, погашений борг, […]...
- БУКВИ Н І НН У ПРИКМЕТНИКАХ Морфологія. Орфографія. Елементи стилістики Прикметник § 29. БУКВИ Н І НН У ПРИКМЕТНИКАХ Про написання – нн – у прикметниках на межі кореня і суфікса, а також про прикметникові суфікси – енн-, – анн- ПРИГАДАЙМО. Коли у словах відбувається збіг приголосних? 250 Порівняйте написання прикметників. Визначте, від яких іменників їх утворено та чи закінчується основа […]...
- Одна і дві букви н у прикметниках МОРФОЛОГІЯ І ОРФОГРАФІЯ ПРИКМЕТНИК §29. Одна і дві букви н у прикметниках Одна буква к пишеться: 1) суфіксах – ин-, – їн-: 2) у суфіксах – ан-ян-, – ен-, що творять прикметники, які не вказують на збільшену міру ознаки: Дві букви н у прикметниках пишуться: 1) коли твірна основа закінчується на – н – і […]...
- УЖИВАННЯ ЗНАКА М’ЯКШЕННЯ ПЕРЕД ЗАКІНЧЕННЯМ У ПРИКМЕТНИКАХ Мета: ознайомити учнів з правописом прикметників чоловічого і середнього роду з основою на м’який приголосний у родовому, давальному і місцевому відмінках однини, в родовому та орудному відмінках у прикметниках жіночого роду з основою на м’який приголосний; розвивати мовленнєвий слух; виховувати старанність. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Встали, дітки, всі рівненько, Посміхнулися гарненько, Настрій на урок […]...
- Походження слів: власне українські та запозичені слова. Ознайомлення з тлумачним словником і словником іншомовних слів. Правопис слів іншомовного походження І СЕМЕСТР ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ Уроки 5, 6 Тема: Походження слів: власне українські та запозичені слова. Ознайомлення з тлумачним словником і словником іншомовних слів. Правопис слів іншомовного походження Мета: подати відомості про походження української лексики, повправляти в розрізненні власне українських та запозичених слів; ознайомити з будовою тлумачного словника та словника іншомовних слів; формувати вміння роботи зі […]...
- Вживання м’якого знака й апострофа у словах іншомовного походження. Подвоєні букви в словах іншомовного походження ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 55 Тема. Вживання м’якого знака й апострофа у словах іншомовного походження. Подвоєні букви в словах іншомовного походження Мета: поглибити й системазувати знання учнів про написання слів іншомовного походження; вдосконалювати орфоепічні й орфографічні навички; розвивати пам’ять, усне мовлення, логічне мислення; прищеплювати інтерес до науки. Обладнання: підручник, словник іншомовних слів. ХІД […]...
- ПРАВОПИС СЛІВ ІНШОМОВНОГО ПОХОДЖЕННЯ СТИЛІСТИКА МОВИ. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ. СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ФОНЕТИКИ Урок № 26 ПРАВОПИС СЛІВ ІНШОМОВНОГО ПОХОДЖЕННЯ Мета: повторити правопис слів іншомовного походження; удосконалювати уміння правильно писати слова іншомовного походження, знаходити й виправляти орфографічні помилки у писемному мовленні; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати у школярів гідність за свою Батьківщину, а також толерантність, повагу до культури, історії й […]...
- Букви и-і в словах іншомовного походження ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 56 Тема. Букви и-і в словах іншомовного походження Мета: пояснити правила написання букв и-і в словах іншомовного походження; формувати вміння розпізнавати орфограму й обгрунтовувати її за допомогою правила; розвивати увагу, пам’ять, логічне мислення; виховувати працелюбність. Обладнання: підручник, таблиця, тексти диктантів. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ 1. Перевірка […]...
- Дієприкметниковий зворот. Відокремлення комами дієприкметникового звороту МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА: ДІЄПРИКМЕТНИК & 16 Дієприкметниковий зворот. Відокремлення комами дієприкметникового звороту Дієприкметник разом із залежними від нього словами утворює дієприкметниковий зворот. Дієприкметниковий звороту реченні виконує роль поширеного означення: Хліба, змиті дощем, яскраво зеленіли (О. Гончар). Дієприкметниковий зворот в усній мові виділяється паузою, а на письмі відокремлюється комами. Відокремлення звороту залежить від його […]...
- ЧАСТИНИ МОВИ. ВИВЧЕНІ ГРУПИ ОРФОГРАМ В ІМЕННИКАХ І ПРИКМЕТНИКАХ Мета: – навчальна: повторити найважливіші теоретичні відомості з морфології й орфографії; удосконалювати вміння й навички правильно писати слова на вивчені орфограми в іменниках і прикметниках; – розвивальна: розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу, творчі вміння використовувати іменники та прикметники в монологічних та діалогічних висловлюваннях; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати бережливе ставлення до навколишнього […]...
- Вживання знака м’якшення перед закінченням у прикметниках ЧАСТИНИ МОВИ ПРИКМЕТНИК & 24. Вживання знака м’якшення перед закінченням у прикметниках 241. По п р а ц ю й те р а з о м! 1. Прочитайте прикметники. Визначте, на який приголосний – твердий чи м’який – закінчується їх основа. Запишіть слова у стовпчик. Домашній, раннє, спілий, красиве, дивний, давнє, синій. 2. Поставте прикметники […]...
- Правопис знака м’якшення та апострофа в словах іншомовного походження Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 80 Тема. Правопис знака м’якшення та апострофа в словах іншомовного походження Мета: – навчальна: навчити правопису слів іншомовного походження; навчити знаходити в тексті слова з вивченими орфограмами; – розвивальна: розвивати пам’ять, увагу, пошукові здібності; – виховна: виховувати культуру усного і писемного мовлення. Внутрішньопредметні зв’язки: орфоепія, лексикологія, мова і мовлення. Міжпредметні […]...
- Походження людських рас – Походження людини МЕДИЧНА БІОЛОГІЯ Розділ 2 ПОПУЛЯЦІЙНО-ВИДОВИЙ РІВЕНЬ ОРГАНІЗАЦІЇ ЖИТТЯ ТА МІСЦЕ ЛЮДИНИ В НЬОМУ 2.3. Закономірності і проблеми макроеволюції та антропогенезу 2.3.7. Походження людини 2.3.7.4. Походження людських рас Загальновизнаним є поділ людства на три основні раси – негроїдну, європеоїдну та монголоїдну (рис. 2.118). Рис. 2.118. Представники різних людських рас. Обгрунтовану відповідь на питання, коли і де […]...
- ПОХОДЖЕННЯ ЛЮДИНИ Довідник з біології ЗАГАЛЬНА БІОЛОГІЯ ПОХОДЖЕННЯ ЛЮДИНИ Питання про походження людини належить до числа найважливіших світосприйняття людства. Воно змогло отримати наукове пояснення лише на основі еволюційної теорії. Засновник першої класифікації Лінней, хоча й дотримувався метафізичних переконань, помістив людину до ряду приматів разом з мавпами та напівмавпами. Автор першої теорії еволюції Ламарк виказав гіпотезу про природне […]...
- ДАРВІН ПРО ПОХОДЖЕННЯ ЛЮДИНИ ВІД ТВАРИН (БІОЛОГІЧНІ ЧИННИКИ АНТРОПОГЕНЕЗУ) – ПОХОДЖЕННЯ ЛЮДИНИ Довідник з біології ЗАГАЛЬНА БІОЛОГІЯ ПОХОДЖЕННЯ ЛЮДИНИ ДАРВІН ПРО ПОХОДЖЕННЯ ЛЮДИНИ ВІД ТВАРИН (БІОЛОГІЧНІ ЧИННИКИ АНТРОПОГЕНЕЗУ) Ідею про природне походження людини поставив на наукову основу Ч. Дарвін. В книзі “Походження людини і статевий добір” (1871), проаналізувавши широкі дані порівняльної анатомії, ембріології і систематики, він прийшов до висновку про вражаючу схожість людини з тваринами, особливо з […]...
- НС геологічного та гідрологічного походження – Надзвичайні ситуації природного походження ОБЖ Надзвичайні ситуації, що загрожують добробуту людини та суспільства Надзвичайні ситуації природного походження НС геологічного та гідрологічного походження Землетруси – підземні поштовхи у земній корі або верхній частині мантії, які спричиняють коливання земної поверхні, її деформацію або руйнування інженерних споруд. Крім наземних землетрусів бувають ще й підводні, океанічні. Наслідком таких землетрусів є дуже потужні цунамі. […]...
- Походження дитини Походження дитини – юридична підстава для виникнення прав та обов’язків батьків і дітей, які грунтуються саме на походженні дітей, засвідченому в установленому законом порядку. Походження дітей від батьків, які не перебувають у шлюбі (визнається лише шлюб, зареєстрований в органах реєстрації актів громадянського стану), засвідчується записом про шлюб батьків. Походження дитини від батьків, які не перебувають […]...
- ДОКАЗИ ПОХОДЖЕННЯ ЛЮДИНИ ВІД ТВАРИН – ПОХОДЖЕННЯ ЛЮДИНИ Біологія – універсальний довідник ЗАГАЛЬНА БІОЛОГІЯ ПОХОДЖЕННЯ ЛЮДИНИ ДОКАЗИ ПОХОДЖЕННЯ ЛЮДИНИ ВІД ТВАРИН Антропологія – наука, яка вивчає походження й еволюцію людини. Людина, як біологічний вид, займає певне систематичне положення у тваринному світі. Загальний план будови і характерні ознаки дозволяють віднести її до типу хордових: наявність в ембріональному розвитку хорди, нервової трубки, зябрової щілини. До […]...
- Концепції походження філософії Філософія посбіник Тема 1. ПОХОДЖЕННЯ ФІЛОСОФІЇ, ЇЇ ФУНКЦІЇ І РОЗДІЛИ § 2. Історичні витоки філософування Концепції походження філософії – міфогенна – соціогенна – гносеогенна Ми додаємо ще одну: – освітогенну Для розуміння природи філософії та її походження найбільшу значимість мають світоглядні, соціальні й освітні обставини, які були в часи виникнення феномена філософування (прибл. VI ст. […]...
- Надзвичайні ситуації природного походження ОБЖ Надзвичайні ситуації, що загрожують добробуту людини та суспільства Надзвичайні ситуації природного походження Розрізняють надзвичайні ситуації (НС) геологічного (землетруси, зсуви, обвали); метеорологічного (сильний вітер, смерчі, пилові бурі, град, зливи, сильне налипання мокрого снігу, ожеледь, хуртовини, мороз); гідрологічного (ранній льодостав, відрив прибережного льоду, затори, селі, підвищення рівня грунтових вод, снігові лавини) походження. До НС також належать […]...
- ГРУПИ СЛІВ ЗА ПОХОДЖЕННЯМ: ВЛАСНЕ УКРАЇНСЬКІ Й ЗАПОЗИЧЕНІ (ІНШОМОВНОГО ПОХОДЖЕННЯ) СЛОВА Мета: навчальна: ознайомити шестикласників з власне українськими та запозиченими словами; розвивальна: розширювати мовознавчий світогляд; виховна: виховувати шанобливе ставлення до рідного слова та інших мов світу. Внутрішньопредметні зв’язки: лексикологія, морфологія, синтаксис, орфографія. Міжпредметні зв’язки: мова, література, іноземні мови. Тип уроку: вивчення нового матеріалу. ПЕРЕБІГ УРОКУ ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ […]...
- Правопис слів іншомовного походження – Орфографія Орфографія Правопис слів іншомовного походження Неподвоєні і подвоєні приголосні 1. У загальних назвах слів іншомовного походження приголосні звичайно не подвоюються: акумулятор, бароко, беладона, група, інтелектуальний, комісія, лібрето, сума, шасі та ін. 2. При збігу однакових приголосних префікса і кореня подвоєний приголосний маємо лише в тому випадку, коли в мові вживається непрефіксальне слово: імміграція (бо є […]...
- Походження назви “Русь” Історія України Історія України від прадавніх часів до середини XVI ст. Українські землі за доби раннього Середньовіччя (V – середина XI ст.) Походження назви “Русь” У ході етногенезу, фундаментом, базою якого є спільна територія та мова, формуються характерні риси матеріальної і духовної культури етнічної спільності: подібність рис господарської діяльності, побуту, релігійних уявлень, обрядовості, розуміння оточуючого […]...
- Написання слів іншомовного походження. Букви и, і. Словник іншомовних слів Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 79 Тема. Написання слів іншомовного походження. Букви и, і. Словник іншомовних слів Мета: – навчальна: навчити правопису слів іншомовного походження; ознайомити зі словником іншомовних слів; – розвивальна: розвивати пам’ять, увагу, пошукові здібності; – виховна: виховувати культуру усного і писемного мовлення. Внутрішньопредметні зв’язки:орфоепія, лексикологія, мова і мовлення. Міжпредметні зв’язки: географія. Тип […]...
- ПОХОДЖЕННЯ (ЕТИМОЛОГІЯ) СЛОВА ЛЕКСИКОЛОГІЯ §37. ПОХОДЖЕННЯ (ЕТИМОЛОГІЯ) СЛОВА Розділ науки про мову, що вивчає походження та історичний розвиток слів, їхню “біографію”, називається етимологія. Часто походження слів доводиться відновлювати, звернувшись до споріднених мов. Тому етимологія вивчає ще й спорідненість слів з іншими словами нашої та інших мов. Походження слова можна з’ясувати за етимологічним словником або довідником. 524. Прочитайте текст […]...
- ПОХОДЖЕННЯ ЖИТТЯ Екологія – охорона природи ПОХОДЖЕННЯ ЖИТТЯ – одна з основних проблем природознавства, яка розглядає процеси виникнення форм переджиття та дійсного життя в геол. історії Землі. Гіпотези П. ж. можна розподілити на дві основні групи – косм. (вічність життя в космосі) та самостійного розвитку життя на Землі....
- РУШІЙНІ СИЛИ АНТРОПОГЕНЕЗУ – ПОХОДЖЕННЯ ЛЮДИНИ Біологія – універсальний довідник ЗАГАЛЬНА БІОЛОГІЯ ПОХОДЖЕННЯ ЛЮДИНИ РУШІЙНІ СИЛИ АНТРОПОГЕНЕЗУ Антропогенез – походження людини і становлення її як виду у процесі формування суспільства. У людини є ряд специфічних ознак, що відрізняють її від тваринного світу. 1. Людина – істота соціальна і живе не тільки за біологічними законами, але й за суспільними. 2. Людина володіє […]...
- Походження людини. Особливості еволюції виду ВСТУП УРОК 3. Походження людини. Особливості еволюції виду Homo Sapiens Освітня мета: ознайомити учнів з гіпотезами походження людини; сформувати поняття антропогенезу, його рушійні сили. Основні поняття і терміни: антропогенез, дріопітеки, австралопітеки, пітекантропи, синантропи, палеоантропи, неандертальці, кроманьйонці, Людина розумна. Обладнання: таблиці або стенд “Походження людини”; скелет людини, кроля, голуба, ящірки, жаби, хребетних тварин; вологі препарати і […]...
- Зміни приголосних у дієсловах, дієприкметниках та віддієслівних іменниках – Дієслово УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієслово Зміни приголосних у дієсловах, дієприкметниках та віддієслівних іменниках 1. У дієсловах першої дієвідміни відбувається зміна приголосних: Г – ж, к – ч, х – ш, з – ж, с – ш, т – ч, ст – щ, ск – щ у всіх формах теперішнього часу (або майбутнього часу […]...
- Походження (етимологія) слова. Етимологічний словник української мови Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 92 Тема. Походження (етимологія) слова. Етимологічний словник української мови Мета: – навчальна: ознайомити учнів з етимологією як розділом мовознавчої науки; з етимологічним словником; формувати вміння аналізувати походження слів, працювати з етимологічним словником; формувати лінгвістичну, інформаційну, пізнавальну, комунікативну компетенції; – розвивальна: збагачувати словниковий запас учнів, сприяти розвитку інтелектуальних та творчих здібностей, […]...
- ПОХОДЖЕННЯ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ ІСТОРІЯ КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ Розділ І Культура праслов’ян ПОХОДЖЕННЯ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ Етнокультурні проблеми походження слов’ян постали перед наукою давно. Тривалий час, переважно в наукових колах проросійської орієнтації, у тлумаченні причин походження українського народу перевага надавалася міграційним процесам; роль і значення аборигенного фактора або замовчувалися, або зводилися до нуля. Усі набутки українського народу, зокрема у культурі, подавались […]...
- Букви і в словах іншомовного походження ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ § 37. Букви і в словах іншомовного походження Українська мова постійно збагачується, розвивається. Одним із джерел збагачення мови, поповнення запасу її слів є запозичення з інших мов. Слова, запозичені з інших мов, називаються іншомовними. 385.1. Прочитайте текст. Про що в ньому розповідається? Наведіть приклади іншомовних слів. СЛОВА-МАНДРІВНИКИ Цікавішими за людські життєписи […]...
- Походження прийменників – Прийменник Службові частини мови Прийменник Походження прийменників Прийменники за походженням поділяються на непохідні (або первинні) та похідні (або вторинні). Непохідні (первинні) прийменники – це ті, які виникли в мові давно, і походження їх уже не можна встановити: без, в (у, уві), від (од), для, до, з (із, зі, зо), за, крізь, між, на, над (наді, надо), […]...
- ЦЕНТРИ ПОХОДЖЕННЯ КУЛЬТУРНИХ РОСЛИН Екологія – охорона природи ЦЕНТРИ ПОХОДЖЕННЯ КУЛЬТУРНИХ РОСЛИН – геогр. центри, які дали початок походженню більшості культ, рослин і де зосереджене їх найбільше ген. різноманіття. Вчення про Ц. п. к. р. виникло у зв’язку з необхідністю мати первинний матеріал для селекції і поліпшення сортового складу культ, рослин. Найбільш планомірно цю проблему опрацьовував М. І. Вавилов, […]...
- ПОХОДЖЕННЯ І ЗНАЧЕННЯ КИШКОВОПОРОЖНИННИХ – ТИП КИШКОВОПОРОЖНИННІ Біологія – універсальний довідник ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ ТВАРИНИ ТИП КИШКОВОПОРОЖНИННІ ПОХОДЖЕННЯ І ЗНАЧЕННЯ КИШКОВОПОРОЖНИННИХ Походження. Кишковопорожнинні походять від якихось перших примітивних багатоклітинних тварин, тіло яких складалося з двох типів клітин – рухливих (з джгутиками) і травних (здатних утворювати псевдоніжки). Самі предки кишковопорожнинних беруть початок від найдавніших колоніальних одноклітинних тварин. Значення. Коралові поліпи відіграють важливу роль у […]...
- Екскурсія до природничого музею. Походження людини ВСТУП УРОК 5. Екскурсія до природничого музею. Походження людини Освітня мета: розширити та узагальнити знання учнів з історії розвитку життя на Землі; ознайомити з експонатами музею, які відображають процес походження людини. Обладнання: блокноти, олівці, фотоапарати. Структура уроку, основний зміст і методи роботи I. Підготовка учнів до екскурсії. А) Бесіда про докази спорідненості людини з тваринами, […]...