Надклас Риби – Тип Хордові – Підцарство Багатоклітинні
Біологія. Комплексний довідник – підготовка до ЗНО та ДПА
СИСТЕМА ОРГАНІЧНОГО СВІТУ
Царство Тварини
Підцарство Багатоклітинні
Тип Хордові
Надклас Риби
Риби – холоднокровні хребетні тварини, що переважно живуть у воді. Тіло складається з голови, тулуба та хвоста, органи руху – плавці. Дихають за допомогою зябер. Мають одне коло кровообігу та двокамерне серце. У більшості тіло вкрите кістковими лусками. Налічують понад 20000 видів риб, вони поділяються на два класи; Хрящові і Кісткові риби.
Клас
До пластинчастозябрових риб належать акули й скати. Мають хрящовий скелет. Парні плавці розташовані в горизонтальній площині. Зяброві кришки та плавальний міхур відсутні. Серце двокамерне. Запліднення внутрішнє, тобто самець за допомогою копулятивного органу вводить молочко в статеві протоки самиці. Самиці відкладають
Ряд Акули. Ряд акули об’єднує хижаків, що полюють у товщі морської води. Тіло в них веретеноподібне, органи чуття дуже добре розвинені. Кілька пар зябрових щілин розташовані з боків голови. Деякі акули небезпечні для людей. Нині на планеті живе близько 350 видів акул.
ЦЕ ЦІКАВО
Не всі, але деякі акули нападають на людей. Це голуба, тигрова, піщана, біла акули, акула-молот та інші.
Білу акулу ще називають “біла смерть”. За розмірами вона посідає третє місце в акулячому племені й досягає 7-8 м завдовжки, а іноді 12 м. У такої акули величезна паща.
Зуби в акул великі, зазубрені по краях, дуже гострі та розміщені в 5 або 7 рядів. Якщо акула, розгризаючи тверду черепашку морського молюска, зламає зуб, замість нього виростає новий. Ще раз зламає, знову виростає. І так може виростати б разів протягом життя. Біла акула без особливих зусиль може перекусити людину навпіл, але на людей акули нападають рідко: тільки коли вони голодні й вода в морі тепла, понад 18 °С. Коли холодно, акули взагалі нічого не їдять – вони мають запасатися їжею. В акули є спеціальний мішок, щось на зразок запасного шлунка, де їжа може зберігатися 10-20 днів, навіть місяць, і не псуватися.
Невелика, безпечна для людини, колюча акула – катран живе в Чорному, Баренцовому й Білому морях. Найбільша довжина її до 2м, але частіше вона буває близько 1 м. Тримаються катрани зграями. Мають промислове значення. У Чорному морі ловляться навіть на вудку.
Найбільша риба на Землі – китова акула завдовжки 15-17 м. Маса її 20-30 т. Відома китова акула, яка досягла 30 завдовжки. Друге місце за величиною займає гігантська акула (акула-голіаф), або циторинус, яка буває до 15 м завдовжки. Живе вона в холодних водах і живиться планктоном.
Ряд Скати. До скатів належать риби, що мають сплощене дископодібне тіло. Вони плавають за допомогою дуже розвинених крилоподібних грудних плавців; хвостовий плавець маленький або відсутній, а хвостова частина тіла джгутикоподібна. Зяброві щілини в скатів розташовані на черевному боці голови. Це – придонні морські хижаки. У тропічних морях водяться електричні скати, вони мають особливий орган, у якому хімічна енергія перетворюється на електричну. Скат може створити розряд напругою до 200 В, яким він убиває здобич та відлякує ворогів.
ЦЕ ЦІКАВО
Найбільш відомими електричними рибами є електричний вугор, електричний скат і електричний сом. У цих риб є спеціальні органи для нагромадження електричної енергії. Особливо вирізняється скат торпедо, який живе в Атлантичному, Індійському і Тихому океанах. Розміри торпедо досягають 2 м, а його електричні органи складаються з кількох сотень пластинок. Торпедо здатний протягом 10-16 с давати близько 150 розрядів на секунду, по 80 В кожний. Електричні органи | великих торпедо розвивають напругу до 220 В.