Найбільші держави Європи
Розділ 2 МАТЕРИКИ
Тема 5. Північна Америка
§63 Найбільші держави Європи
Пригадайте
Яка країна Європи посідає перше місце за розмірами?
Яка країна Європи є найчисленнішою за кількістю мешканців?
НІМЕЧЧИНА
Географічне положення. Природні умови й ресурси. Розташована в Центральній Європі, Німеччина простягається від Північного й Балтійського морів на півночі до відрогів Альп на півдні. У цьому напрямку низовинні рівнини поступово змінюються на височини й середньовисотні гори. Найвищих позначок гори сягають на крайньому
Клімат Німеччини (помірний, перехідний від морського до континентального) чимось нагадує клімат України. Однак вплив океану, передусім Атлантичного, у цій країні відчутніший. Тому зима тут м’яка й вітряна. Fla рівнинах Німеччини середні температури січня коливаються від 0 °С до +3 °С. Зимові морози характерні здебільшого для гірських місцевостей. Що далі на південь, тим далі від морського узбережжя. Тому, на відміну від України, взимку в Німеччині холоднішає з просуванням на південь, а не на північ. Так само що далі у глиб країни й вище
Мал. 212. Куточки Німеччини
Найбільші річки країни – Рейн, Везер, Ельба, Одер. Вони зазвичай не замерзають узимку, повноводні й течуть у широких долинах, із яких нерідко виходять під час повені.
Кліматичні умови сприяють розвиткові лісової рослинності. Ліси, утворені ялиною і сосною, буком і дубом, березою, вкривають близько третини території країни. Однак колись ліси охоплювали значно більші території. Тривалий час їх вирубували, звільняючи площі для сільськогосподарських ланів. Лісові масиви краще збереглися від знищення у горах і тепер, наче острови, височіють над безлісими територіями. А чимало таких гір нині мають у своїй назві слово “ліс” – Тюрінгенський Ліс і Франконський Ліс, Шварцвальд (“Чорний Ліс”) і Вестенвальд (“Західний Ліс”), Гарц (“Ліс”).
Не багата країна і на корисні копалини. Найважливіші з них – кам’яне і буре вугілля, кам’яна та калійна сіль.
Населення. Більшість жителів країни – німці, що спілкуються німецькою мовою. Однак у країні мешкають мільйони іноземців із Туреччини, Сербії, Чорногорії, Греції, а також із колишнього СРСР.
Німеччина є найчисленнішою за кількістю мешканців і однією з найбільш густонаселених країн у Європі. Так, на заході, в промислових районах уздовж долини Рейну, щільність населення сягає 1100 осіб на 1км2. Водночас на північному сході країни – 76 осіб на 1км2. Більшість населення мешкає у селах і невеликих містах. Тільки 1/3 віддає перевагу великим містам, серед яких передусім Берлін, Мюнхен, Бонн, Гамбург.
Господарство. Німеччина є однією з провідних промислово розвинутих країн світу. Тут виробляють автомобілі, верстати, електротехнічні та радіоелектронні прилади, судна, двигуни, літаки, космічні апарати тощо. Розвинена також чорна і кольорова металургія.
У сільському господарстві провідну роль відіграє тваринництво, передусім свинарство та розведення великої рогатої худоби молочного напрямку. Продукцією рослинництва є зернові культури (пшениця, ячмінь, жито, овес, тощо), цукрові буряки, картопля. Німці полюбляють пиво, для виробництва якого вирощують ячмінь і хміль. Відома країна і своїм виноробством, що найбільшого розвитку набуло у долинах Рейну і Мозелю.
Німеччина володіє найбільшою в Євразії мережею автомагістралей, якість яких має всесвітню славу. Залізницями країни пасажирів перевозять нові потяги, швидкість яких перевищує 200 км/год(мал. 213). У Німеччині один із найсучасніших і найбезпечніших флотів світу. Важливу роль відіграють судноплавні шляхи – річки й система каналів.
Мал. 213. Швидкісний потяг
УКРАЇНА
Географічне положення. Природні умови й ресурси. Україна розташована в південно-східній частині Європи, в помірних широтах Північної півкулі. На півдні омивається водами Чорного й Азовського морів. Переважна частина території має рівнинну та горбисту поверхню. Є й окремі, заввишки до 300 м, мальовничі височини – Подільська, Придніпровська, Донецький кряж та інші. На південному заході нашої країни розкинулися Українські Карпати (мал. 214), найвищою вершиною яких є гора Говерла (2061 м). На крайньому півдні розташовані Кримські гори з найвищою вершиною Роман-Кош (1545 м).
Клімат країни помірно континентальний, і тільки вузька смуга Південного берега Криму характеризується субтропічним кліматом (середземноморського типу). Через велику протяжність території з півночі на південь середні температури січня на північному сході становлять -6… -8 °С, а на Південному березі Криму вони сягають +2… +4 °С. Середні температури липня коливаються від +17 °С на північному заході країни до +24 °С на південному сході.
Циклони, які приносять хмарну погоду – дощову й прохолодну влітку та відносно теплу й снігову взимку, рухаються із заходу. Тому найбільше опадів буває в Карпатах (до 1200-1600 мм), а найменше їх – на південному сході (300 мм).
Мал. 214. Українські Карпати
Майже всі великі річки – Дніпро, Дністер, Дунай, Південний Буг, Донець – належать до басейну Чорного моря. Лише Західний Буг несе свої води на північ України й на території Польщі впадає у Віслу. Великих за площею озер природного походження в Україні немає. Однак є штучно створені водойми, зокрема Дніпровського каскаду.
З півночі на південь на території України змінюються різні природні зони. Приблизно 20 % її площі охоплюють мішані ліси. Де так зване Полісся, в межах якого безліч географічних назв, які “підказують” головні деревні породи на території України – сосна, дуб, бук, береза, вільха, граб. Більшу частину території країни охоплюють лісостеп і степ. Степ володіє дорогоцінним даром природи – чорноземами. Це найродючіші серед грунтів земної кулі.
Україна має й значні мінеральні ресурси, зокрема поклади кам’яного вугілля, залізної і марганцевої руди, горючих сланців і самородної сірки, а також природних будівельних матеріалів (граніту, базальту, лабрадориту). Велике значення мають і мінеральні лікувальні води України.
Населення. Серед мешканців країни переважають українці, хоча чимало тут росіян, білорусів, молдаван, болгар, поляків та інших народів. З 1991 року населення України зменшується через низьку народжуваність і велику кількість людей, що покидають країну в пошуках заробітку. Більша частина населення країни – міські жителі.
Господарство. У промисловості країни провідну роль відіграють машинобудування – машини та устаткування для гірничодобувної та металургійної промисловості, електротехніка, верстато – й приладобудування, радіоелектроніка, транспортне й сільськогосподарське машинобудування. Крім того, розвинуті чорна й кольорова металургія, хімічна й нафтохімічна промисловість. Електроенергію виробляють на великих теплових, атомних та гідростанціях.
Різноманітні природні умови дають змогу вирощувати численні сільськогосподарські культури. Так, льон вирощують переважно на Поліссі, цукрові буряки – у лісостепу, озиму пшеницю – у степовій та лісостеповій зонах, кукурудзу на зерно, а також соняшник – у степовій зоні, рис – на зрошуваних землях півдня. Головні галузі тваринництва – скотарство, свинарство, птахівництво, вівчарство.
У країні розвинутий трубопровідний, залізничний, автомобільний, повітряний транспорт, а завдяки виходу до морів – морський транспорт. Головні морські порти України – Іллічівськ, Одеса, Херсон, Ізмаїл, Маріуполь, Керч, а головний міжнародний аеропорт – Бориспіль. Є морські поромні переправи Іллічівськ-Варна (Болгарія) та Іллічівськ-Субса (Грузія). Багато українських річок судноплавні. Морські й повітряні порти сполучають Україну з 80 країнами світу.
ПІДСУМКИ
Німеччина – найчисленніша за кількістю мешканців й одна з найрозвиненіших країн Європи.
Україна – найбільша за площею європейська країна, що має різноманітні природні умови й значні природні багатства.
Запитання і завдання для самоперевірки
Порівняйте природні умови й ресурси Німеччини й України.
Яка з країн, на вашу думку, має більше можливостей для розвитку господарства?
Які, на вашу думку, існують проблеми в розвитку господарства Німеччини й України?
Чим відрізняється господарство Німеччини й України?
Які головні причини зменшення населення України?
ьші та найменші держави Євразії.